Jak naprawić błąd urządzenia we/wy w systemie Windows

manuviraj
Napisane przez
Zatwierdzone przez
37

io device errorCzasami podczas próby odczytu lub zapisu na dysku, jego inicjalizacji, a nawet podczas uruchamiania komputera możesz otrzymać komunikat, „Żądania nie można wykonać z powodu błędu urządzenia I/O.” Problem ten wskazuje, że twój komputer ma problemy z odczytem lub zapisem na dysku. Więc jak sobie z tym poradzić i zapewnić bezpieczeństwo danych? Nasz przewodnik odpowie na te pytania.

Co to jest błąd urządzenia I/O i co go powoduje

Gdy system Windows ma problem z odczytem dysku przechowywania danych, czy to USB, HDD czy SSD, zazwyczaj pojawia się komunikat o błędzie urządzenia I/O. Może on wystąpić w różnych sytuacjach, takich jak inicjalizacja dysku, uruchamianie systmu, oraz próby utworzenia kopii zapasowej Windows 7.

Błąd ten często pojawia się podczas korzystania z aplikacji firm trzecich, takich jak edytory zdjęć, menedżerowie pobierania itp. Jednak w tym przypadku do wiadomości o błędzie zazwyczaj dołączony jest kod błędu. Na przykład, „Błąd urządzenia I/O 1117”.

Podstawową przyczyną błędu urządzenia I/O jest zazwyczaj awaria sprzętu. Dotyczy to uszkodzonych portów łączących i kabli, a także uszkodzonych dysków pamięci masowej.

Poniższa tabela wymienia najczęstsze przyczyny, które prowadzą do błędu wejścia-wyjścia:

Powód Opis
🔌 Nieprawidłowo podłączony dysk przechowywania danych Windows nie będzie w stanie odczytać nieprawidłowo podłączonego dysku przechowywania danych. Nawet jeśli Twój komputer wykryje dysk, nie będzie mógł z nim pracować. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, w tym uszkodzony fizycznie dysk twardy.
➰ Uszkodzone porty lub kable Jeśli kable złączowe lub porty są uszkodzone, Windows nie będzie w stanie odczytywać ani zapisywać na dysku, nawet jeśli go wykryje. Zazwyczaj dzieje się to w przypadku zewnętrznych dysków twardych, gdyż kable są bardziej narażone na rozciąganie lub uszkodzenia.
🔐 Karta SD zabezpieczona przed zapisem Błąd urządzenia we/wy może się pojawić, gdy próbujesz sformatować kartę SD, która jest zabezpieczona przed zapisem.
💻 Niekompatybilne, brakujące lub uszkodzone sterowniki Kiedy podłączasz dysk przechowywania danych, Windows automatycznie wyszukuje i instaluje wymagane sterowniki oprogramowania. W przypadku niszowych lub specjalistycznych dysków może to nie być możliwe i będziesz musiał pobrać sterowniki ręcznie. Dodatkowo, jeśli sterowniki są uszkodzone lub niekompatybilne, Windows będzie miał problemy w komunikacji z dyskiem, co powoduje błąd urządzenia we/wy.
🔨 Uszkodzenia fizyczne Jeśli dysk przechowywania danych jest uszkodzony fizycznie, Windows będzie miał trudności z jego odczytem. Regularne zużycie, wysoka temperatura, woda i wstrząsy fizyczne mogą prowadzić do uszkodzeń fizycznych dysku. Najlepiej jest przestać używać fizycznie uszkodzonego dysku i zwrócić się o pomoc do ekspertów od odzyskiwania danych.

Jak naprawić błąd urządzenia I/O w Windows

W zależności od przyczyny błędu istnieją różne sposoby rozwiązania problemu z urządzeniem wejścia/wyjścia. Zazwyczaj będziesz mógł zalogować się do swojego komputera i wykonać te naprawy. Jednak, jeśli nie możesz uruchomić komputera, najlepiej będzie podłączyć wewnętrzny dysk do innego komputera za pomocą obudowy na dysk lub stworzyć bootowalnego USB, aby uruchomić system Windows.

Oto różne sposoby na naprawienie błędu urządzenia I/O:

Naprawa 1: Uruchom ponownie komputer

Prosty restart często może naprawić najbardziej notoryczne błędy. Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek inne rozwiązania, po prostu zrestartuj swój komputer. Po ponownym uruchomieniu spróbuj uzyskać dostęp do swojego dysku i wykonać tę samą operację, która spowodowała błąd urządzenia I/O.

Jeśli błąd nadal występuje, przejdź do poniższych rozwiązań.

Naprawa 2: Sprawdź Kable i Porty

Uszkodzone kable i porty to jedne z najczęstszych przyczyn błędu urządzenia I/O. Na szczęście, kable można łatwo wymienić, a zawsze można użyć innego portu do podłączenia dysku do komputera.

Oto kilka kontroli, które możesz przeprowadzić, aby upewnić się, że kable i porty działają prawidłowo:

 1. Sprawdź kable pod kątem wszelkich oznak uszkodzeń – nie powinno być łuszczenia, rozciągania, ani nadmiernie zgiętych obszarów.
 2. Podłącz ponownie kable SATA lub USB i upewnij się, że są dobrze osadzone w porcie. Dodatkowo, upewnij się, że usunąłeś wszelki kurz lub zanieczyszczenia, które mogły się nagromadzić.
 3. Jeśli używasz zewnętrznego dysku twardego lub USB, podłącz go do portów USB na płycie głównej, zamiast do tych na obudowie komputera.
 4. Możesz również zmienić kable i podłączyć dyski do innego sprawnego komputera, aby sprawdzić, czy błąd nadal występuje. Jeśli dysk działa prawidłowo, prawdopodobnie problem leży w konfiguracji oprogramowania oryginalnego komputera.

Naprawa 3: Zaktualizuj Sterownik

Nieaktualne sterowniki utrudniają połączenie między dyskiem a komputerem. W większości przypadków system Windows automatycznie pobiera i instaluje najnowsze aktualizacje. Jednakże Windows może pominąć niektóre aktualizacje, dlatego najlepiej jest ręcznie zaktualizować odpowiednie sterowniki.

Przed przystąpieniem do aktualizacji poszczególnych sterowników sprawdź, czy jest dostępna aktualizacja systemu Windows. Te aktualizacje zazwyczaj zawierają także aktualizacje sterowników, co pozwala zaoszczędzić czas związany z ręczną aktualizacją sterowników. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji systemu Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy na Start, a następnie wybierz Ustawienia > Aktualizacje systemu Windows.

Aby zaktualizować sterowniki dla twojego dysku, wykonaj następujące kroki:

 1. Naciśnij klawisze Windows + R, wpisz devmgmt.msc w polu tekstowym Uruchamianie i naciśnij Enter. Spowoduje to uruchomienie narzędzia Menedżer Urządzeń.
 2. Rozwiń menu Dyski Twarde w Menedżerze Urządzeń.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie przechowujące dane, które pokazuje błąd Urządzenia I/O i wybierz Aktualizuj sterownik.Aktualizuj sterownik Menedżer Urządzeń.
 4. Kliknij na Wyszukaj automatycznie sterowniki.Wyszukaj automatycznie sterowniki.
 5. Windows pobierze i zainstaluje najnowsze sterowniki. Zrestartuj komputer.

Naprawa 4: Zmień Literę Dysku

Jeśli napotykasz błąd urządzenia we/wy na swoim dysku USB lub zewnętrznym dysku twardym, może to być przypadek brakującej lub konfliktującej litery dysku. Litera dysku to litera alfabetu, która pojawia się obok dysku w Eksploratorze Windows (tak jak F:). Litery dysków są unikalne dla każdego dysku podłączonego do komputera.

Aby zmienić literę dysku lub przydzielić ją do dysku, musisz użyć Zarządzania Dyskami:

 1. Wpisz „zarządzanie dyskami” w Wyszukiwaniu Windows (klawisz Windows + S). Kliknij na Utwórz i zarządzaj partycjami na dysku twardym w wynikach wyszukiwania.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku z błędem I/O i wybierz Zmień literę dysku oraz ścieżki.Zmiana litery dysku.
 3. Kliknij na Zmień.Opcja zmiany.
 4. Użyj rozwijanego menu obok Przypisz następującą literę dysku aby wybrać literę dysku. Kliknij OK.Przypisanie litery dysku.
 5. Litera dysku zostanie zmieniona.

Naprawa 5: Uruchom CHKDSK i SFC

CHKDSK i Program do sprawdzania plików systemowych (SFC) to obie narzędzia diagnostyczne linii poleceń w systemie Windows. CHKDSK znajduje i naprawia uszkodzone sektory oraz inne częste problemy na dysku przechowywania danych. SFC sprawdza integralność plików systemowych. Uruchomienie obu tych narzędzi może naprawić szereg problemów na komputerze, w tym błąd urządzenia I/O.

Polecamy najpierw uruchomić CHKDSK, a jeśli to nie pomoże, użyć narzędzia SFC.

Oto jak uruchomić CHKDSK:

 1. Wpisz „cmd” w wyszukiwarce Windows (klawisz Windows + S). Kliknij prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.
 2. Wpisz chkdsk X: /r /x i naciśnij Enter. Zamień literę X na literę dysku, który chcesz przeskanować.Składnia CHKDSK.
 3. Zaczekaj, aż CHKDSK zakończy skanowanie, i zrestartuj komputer.

Jeśli nadal pojawia się błąd dysku I/O, uruchom SFC:

 1. Uruchom Wiersz Polecenia jako administrator.
 2. Wpisz to polecenie i naciśnij Enter – DISM /online /cleanup-image /restorehealth. Pomiń ten krok, jeśli nie masz aktywnego połączenia z Internetem.Składnia DISM.
 3. Teraz wpisz sfc /scannow i naciśnij Enter.Składnia SFC.

Naprawa 6: Usuń ochronę przed zapisem z karty SD

Błąd urządzenia we/wy może pojawić się, gdy próbujesz dokonać zmian na karcie SD zabezpieczonej przed zapisem. Najczęściej pojawia się, gdy próbujesz przeprowadzić na karcie SD formatowanie niskopoziomowe. Zazwyczaj karty SD mają fizyczny przełącznik zabezpieczający przed zapisem, więc upewnij się, że przełącznik jest ustawiony na OFF.

Jeśli błąd będzie się powtarzał, użyj narzędzia Diskpart, aby usunąć ochronę przed zapisem z karty SD:

 1. Wpisz „cmd” w wyszukiwarce Windows (klawisz Windows + S). Kliknij prawym przyciskiem myszy na Wiersz poleceń > Uruchom jako administrator.
 2. Wpisz diskpart i naciśnij Enter.Komenda diskpart.
 3. Wpisz list disk i naciśnij Enter. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich dysków podłączonych do komputera.Komenda list disk.
 4. Wybierz dysk z błędem urządzenia I/O – wpisz select disk x i naciśnij Enter. Zamień x na numer dysku. Na przykład, select disk 1.Komenda select disk.
 5. Wpisz attributes disk clear readonly i naciśnij Enter. Powinno to usunąć zabezpieczenie przed zapisem z karty SD.Atrybuty.

Kroki opisane powyżej powinny wystarczyć, aby wyłączyć zabezpieczenie przed zapisem na karcie SD. Jeśli jednak powyższa metoda nie działa, wykonaj kroki od 1 do 4, a zamiast kroku 5 postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 1. Wpisz clean i naciśnij Enter.
 2. Wpisz format fs=ntfs quick i naciśnij Enter.

To przeprowadza szybkie formatowanie dysku. Mimo to, dane nadal będą możliwe do odzyskania przy użyciu Disk Drill, programu do odzyskiwania danych, którego użyjemy do przywrócenia danych z dysku z błędem urządzenia I/O. Aby przejść do poradnika odzyskiwania danych, kliknij tutaj.

Naprawa 7: Sprawdź stan S.M.A.R.T. dysku

Technologia Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) umożliwia sprawdzanie stanu zdrowia dysku według licznych parametrów. Korzystając ze statusu S.M.A.R.T. dysku, możesz ustalić, czy ulega on awarii lub czy nastąpiło nagromadzenie złych sektorów.

Istnieje wiele narzędzi stron trzecich, które mogą dostarczyć Ci szczegółowy raport S.M.A.R.T. twojego dysku. Dobrym wyborem jest Crystaldiskinfo.[/sc]

W raporcie S.M.A.R.T. Twojego dysku, sprawdź następujące pola:

 • 05: Liczba realokowanych sektorów
 • 0A: Liczba prób ponownego rozruchu (Nie dotyczy urządzeń pamięci flash jak pendrive’y, dyski SSD i karty pamięci)
 • C4: Liczba zdarzeń realokacji
 • C5: Liczba bieżących oczekujących sektorów
 • C6: Liczba sektorów niekorygowalnych

Jeśli wartości w tych polach są trzycyfrowe lub wyższe, wskazuje to na uszkodzony dysk. Powinieneś natychmiast przestać używać dysku i skontaktować się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych. Kontynuowanie użytkowania danych może skutkować trwałą utratą danych.

Jeśli wartości są dwucyfrowe lub niższe, możesz przeprowadzić pełne formatowanie dysku i kontynuować jego używanie. Jednakże twoje dane zostaną utracone bezpowrotnie i nadal zaleca się, abyś wkrótce wymienił dysk.

Jak odzyskać dane z urządzenia pamięciowego, które napotkało błąd urządzenia we/wy

Bezpieczeństwo twoich danych powinno być głównym zmartwieniem przy obsłudze błędu urządzenia I/O na twoim dysku. Dopóki dysk jest widoczny w Zarządzaniu Dyskami Windows z dokładnym rozmiarem pamięci, możesz odzyskać z niego dane.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera, użyj tego przewodnika, aby stworzyć bootowalny napęd USB, który pozwoli Ci uruchomić interfejs graficzny Windows.

W tym poradniku użyjemy Disk Drill do odzyskiwania danych. Był to łatwy wybór dzięki jego prostocie obsługi oraz zaawansowanemu algorytmowi odzyskiwania danych. Program współpracuje ze wszystkimi rodzajami napędów pamięci oraz popularnymi systemami plików (w tym z napędami RAW, które nie mają w ogóle systemu plików).

Proces odzyskiwania danych składa się z dwóch części:

Część 1: Utwórz obraz dysku napędu

Zaleca się utworzenie obrazu dysku z napędu i skanowanie go w poszukiwaniu danych, zamiast bezpośredniego skanowania fizycznego dysku. Obraz dysku to w istocie miękka kopia całego dysku, więc potrzebujesz innego dysku przechowującego, na którym jest wolne miejsce równe lub większe niż rozmiar problemowego dysku.

Oto jak utworzyć obraz dysku przy użyciu Disk Drill:

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill.
 2. Otwórz Disk Drill i kliknij na Kopia zapasowa dysku w dziale Narzędzia dodatkowe.
 3. Wybierz dysk i kliknij na Kopia zapasowa bajt po bajcie.Przycisk Kopii zapasowej bajt po bajcie.
 4. Wybierz miejsce zapisu i kliknij OK.Parametry kopii zapasowej.
 5. Disk Drill utworzy obraz dysku.

Część 2: Odzyskiwanie danych z dysku

 1. Otwórz Disk Drill, kliknij na Dołącz obraz dysku i dwukrotnie kliknij na stworzony wcześniej obraz dysku. Obraz dysku zostanie dodany jako napęd.Dołącz obraz dysku.
 2. Wybierz obraz dysku i kliknij Szukaj utraconych danych.Szukaj utraconych danych.
 3. Kliknij na Przejrzyj znalezione elementy. Możesz także bezpośrednio filtrować wyniki, klikając na odpowiedni typ pliku (Zdjęcia, Filmy, Audio, Dokumenty, Archiwa i Inne).Przejrzyj znalezione elementy.
 4. Rozwiń sekcję Istniejące, aby zobaczyć pliki aktualnie przechowywane na napędzie. Sekcje Usunięte lub utracone oraz Zrekonstruowane wyświetlają wcześniej usunięte pliki.Sekcje odzyskiwania danych.
 5. Wybierz pliki, używając pól wyboru. Disk Drill wyświetla podgląd aktualnie wybranego pliku. Aby ręcznie podejrzeć plik, kliknij na ikonę oka obok nazwy pliku. Kliknij na Odzyskaj po potwierdzeniu wyboru.Lista odzyskiwalnych plików.
 6. Wybierz miejsce docelowe odzyskiwania i kliknij na Dalej.Monit o miejsce docelowe odzyskiwania.
 7. Disk Drill odzyska dla Ciebie pliki.

Podsumowanie

Błąd urządzenia I/O jest zazwyczaj nieszkodliwy i można go naprawić, stosując powyższe metody. Jednakże jedynym sposobem na całkowitą ochronę przed utratą danych z jakiegokolwiek powodu, jest regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych danych. Zalecamy przechowywanie kopii zapasowych zarówno na lokalnych dyskach, jak i w chmurze.

FAQ

Błąd urządzenia wejścia/wyjścia podczas kopiowania plików jest wskaźnikiem, że komputer ma problemy z odczytem/zapisem na dysku. Najlepiej spróbować podłączyć dysk do innego komputera i zobaczyć, czy działa. Jeśli nie, spróbuj uruchomić polecenie CHKDSK, aby zobaczyć, czy rozwiąże problem.
Błąd I/O podczas inicjalizacji dysku zazwyczaj wskazuje na problem z dyskiem twardym. Najlepiej skontaktować się z ekspertem lub użyć narzędzia diagnostycznego producenta, aby naprawić dysk.
Wypróbuj te rozwiązania, aby usunąć błąd urządzenia I/O na Twoim zewnętrznym dysku twardym WD:
 1. Uruchom ponownie komputer.
 2. Sprawdź kable i porty pod kątem uszkodzeń. Ponownie podłącz dysk.
 3. Wykonaj czysty rozruch komputera i zobacz, czy błąd nadal występuje.
 4. Upewnij się, że tryb przesyłania jest poprawny w właściwościach kanału IDE.
manuviraj
Manuviraj Godara to profesjonalny pisarz treści z ponad 4-letnim doświadczeniem. Jego stale rosnące zainteresowanie i doświadczenie w dziedzinie technologii sprawiają, że tworzy treści dotyczące odzyskiwania danych i technologii konsumenckiej. Jego prace można również znaleźć na MakeUseOf.com oraz HandyRecovery.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.