Jak odzyskać trwale usunięte pliki w systemie Windows 10

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
290

Strata ważnych danych może zepchnąć Cię w emocjonalny wir. W ciągu kilku sekund może zostać stracony dorobek lat pracy. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

Cóż, masz więcej opcji niż myślisz. Ale czas ma istotne znaczenie. Jeśli nie zareagujesz wystarczająco szybko, Twoje dane mogą stać się na zawsze nieodzyskiwalne. Omówimy kilka metod, które możesz wykorzystać aby odzyskać dane, bezpiecznie i skutecznie.

Twoją pierwszą czynnością, gdy odkryjesz utratę danych, powinno być jak najszybsze zaprzestanie używania dotkniętego urządzenia pamięci. Zminimalizuje to szansę, że Windows nadpisze pliki, zanim wykonana zostanie próba odzyskania.

Czy można odzyskać trwale usunięte pliki

Tak, nawet jeśli plik został trwale usunięty, istnieje szansa na jego odzyskanie. Choć naprawdę zależy to od kilku czynników.

Logicznie usunięte pliki mogą pozostać na dysku twardym przez dłuższy okres czasu, w zależności od używania komputera. Windows logicznie usuwa pliki i oznacza ich poprzednie miejsce przechowywania jako dostępne do ponownego użycia. Plik nadal jest fizycznie dostępny do momentu, gdy Windows faktycznie go nadpisze nowymi danymi, mimo że nie możesz już uzyskać do niego dostępu przez Eksplorator Windows. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie trwale usuniętych plików w systemie Windows 10.

Jeżeli chodzi o możliwość odzyskania danych, ważne jest zrozumienie, w jaki sposób doszło do ich utraty. Na przykład dane utracone w wyniku szybkiego formatowania są odzyskiwalne, ale dane te nie są odzyskiwalne po pełnym formatowaniu, które zeruje dysk.

Upewnij się, że pliki zostały trwale usunięte

Zanim przejdziemy do metod odzyskiwania, dobrą praktyką jest dokładne wyszukanie plików najpierw, ponieważ mogą one nie być trwale usunięte. Użyj jednej z następujących metod:

Metoda 1: Sprawdź Kosz

Ta metoda powinna być pierwszą, której użyjesz, gdy potrzebujesz odzyskać usunięte pliki w komputerach z systemem Windows 10. Jeśli plik został usunięty niedawno, może znajdować się w Koszu, skąd można go łatwo odzyskać.

Aby przywrócić usunięte pliki, postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 1. Kliknij dwukrotnie na Kosz, aby go otworzyć.
 2. Znajdź i zobacz pliki do odzyskania. Możesz użyć klawiszy Ctrl i Shift, aby wybrać wiele elementów naraz.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczeniu i wybierz Przywróć. Spowoduje to przywrócenie pliku do jego pierwotnej lokalizacji. Możesz również przeciągnąć plik z Kosza i upuścić go w nowym miejscu, gdzie zostanie przechowany.
 4. Sprawdź, czy pliki faktycznie zostały przywrócone do ich pierwotnej lub nowej lokalizacji.odzyskiwanie usuniętych plików w systemie Windows 10 przez Kosz

Pliki, które przekraczają pojemność Kosza, zostaną trwale usunięte, zamiast przechowywane na potencjalne odzyskanie. Nie znajdziesz tych plików w Koszu. Możesz dostosować rozmiar Kosza i czas przechowywania plików przez zmodyfikowanie jego ustawień. Jeśli zagubione pliki nie znajdują się w Koszu, będziesz musiał użyć innej metody odzyskiwania. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jakie inne opcje masz, aby odzyskać utracone lub usunięte pliki.

Metoda 2: Użyj wbudowanej funkcji wyszukiwania

Oczywiście, Windows oferuje również niezawodną funkcję wyszukiwania. Możesz jej użyć, aby przeszukać cały dysk w poszukiwaniu pliku po nazwie (lub rozszerzeniu pliku, jeśli nie pamiętasz nazwy).Oto jak możesz użyć funkcji wyszukiwania w Eksploratorze plików, aby znaleźć zgubione pliki:

 1. Otwórz Eksplorator plików.
 2. Nawiguj do najwyższego poziomu na dysku C: (lub któregokolwiek dysku, na którym przechowywany był plik). Zapewni to, że Windows przeszuka każdy podfolder na partycji lub dysku.nawiguj do najwyższego poziomu folderu
 3. Wpisz nazwę pliku w polu wyszukiwania. Jeśli nie znasz nazwy pliku, wpisz stattdessen rozszerzenie pliku. Na przykład, *.jpg wyświetli wszystkie pliki JPG.użyj pola wyszukiwania w eksploratorze
 4. Skopiuj plik w nowe miejsce.

7 sposobów na odzyskanie trwale usuniętych plików

Jeśli twoje pliki naprawdę zniknęły, odzyskiwanie jest twoim następnym krokiem. Przedstawiliśmy kilka sprawdzonych metod, które możesz użyć do odzyskania plików zanim zostaną nadpisane i stracone na dobre.

Metoda 1:Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Użycie oprogramowania do odzyskiwania plików może być konieczne, aby cofnąć efekty zdarzenia utraty danych. Jako narzędzie do odzyskiwania danych polecamy Disk Drill dla systemu Windows firmy CleverFiles. Jest to kompleksowa aplikacja do odzyskiwania danych, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy do skanowania dowolnego nośnika w poszukiwaniu usuniętych plików, które można odzyskać. Jej głęboki tryb skanowania przeszukuje dysk w poszukiwaniu fragmentów plików, które mogą być zrekonstruowane długo po ich usunięciu z urządzenia pamięciowego.

Disk Drill można pobrać za darmo i używać do odzyskiwania do 500MB danych oraz wyświetlania wszystkich plików dostępnych do odzyskania bez żadnych inwestycji finansowych. Większe odzyskiwanie danych wymaga zakupu wersji Pro narzędzia.

Oto kroki do odzyskania utraconych danych za pomocą Disk Drill.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill. Zdecydowanie zaleca się, aby nie używać dysku, który będzie używany do odzyskiwania. Instalacja na tym dysku może prowadzić do uszkodzenia lub nadpisania plików zanim zdążysz je odzyskać.zainstaluj disk drill
 2. Uruchom aplikację. Wybierz dysk lub partycję, na których znajdowały się pliki z listy pokazanej w oknie aplikacji.
 3. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych, aby uruchomić algorytmy skanujące Disk Drill. W trakcie tego procesu zostanie ci zaprezentowana lista plików, które można odzyskać.szukaj utraconych danych na dysku
 4. Wybierz pliki, które chcesz przywrócić i nowe miejsce, gdzie zostaną one przechowane. Nie używaj pierwotnej lokalizacji plików, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia plików podczas przywracania. Kliknij Dalej, aby wykonać odzyskiwanie danych.odzyskaj trwale usunięty plik w systemie windows 10
 5. Przejdź do nowej lokalizacji i zweryfikuj, czy pliki zostały w pełni odzyskane i są użyteczne dla twoich aplikacji.

Metoda 2:Odzyskaj z kopii zapasowej Historii Plików

Jednym z najważniejszych zadań dla wszystkich użytkowników komputerów jest ochrona danych znajdujących się na maszynie. Najlepszym sposobem na to jest regularne wykonywanie kopii zapasowej systemu przy użyciu wybranego narzędzia do tworzenia kopii. Windows 10 oferuje wbudowane narzędzie do kopii zapasowej i przywracania o nazwie Historia Plików, które może być przydatne w przywracaniu usuniętych elementów. Użytkownicy systemu Windows powinni poświęcić czas na jego konfigurację, aby chronić dane na swoim laptopie lub komputerze PC.

Oto kroki do odzyskania usuniętych plików z kopii zapasowej Historii Plików.

 1. Kliknij na ikonę Eksploratora plików i otwórz folder, który zawierał elementy, które chcesz odzyskać.
 2. Kliknij zakładkę Początek, a następnie przycisk Historia.
  1. Wybierz pliki lub folder, które chcesz przywrócić.
  2. Przejrzyj wersje z różnych momentów, używając strzałek, aby znaleźć tę, którą chcesz odzyskać.
  3. Kliknij przycisk Przywróć, aby przywrócić plik do jego pierwotnej lokalizacji.
  4. Rozwiąż ewentualne konflikty nazw przez zastąpienie oryginalnego pliku przywróconą wersją, pomiń plik lub zachowaj obie wersje do przeglądu.przywracanie usuniętych plików w windows 10 przez historię plików

  Metoda 3:Przywracanie poprzednich wersji plików w systemie Windows 10

  Funkcja Przywracanie poprzednich wersji systemu operacyjnego może być bardzo pomocna, jeśli przypadkowo skasowano plik, nad którym się pracowało. Umożliwia ona szybkie i łatwe powrót do wcześniej zapisanej wersji. Te wersje są zapisywane, gdy Windows tworzy punkty przywracania. Tę funkcję można dostępować, postępując zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Otwórz Eksploratora plików i przejdź do folderu, który zawierał utracone pliki, zanim zostały one przeniesione do Kosza.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na elemencie, który chcesz odzyskać, i wybierz Przywróć poprzednie wersje.Wybieranie opcji 'Przywróć poprzednie wersje'.
  3. Wybierz wersję pliku, który chcesz odzyskać i kliknij przycisk Przywróć.

  Metoda 4:Odzyskiwanie utraconych plików za pomocą aplikacji Windows File Recovery

  Aplikacja Windows File Recovery to narzędzie do odzyskiwania danych działające w wierszu poleceń, dostępne bezpłatnie w sklepie Microsoft. Umożliwia odzyskiwanie różnego typu plików, w tym zdjęć, dokumentów i filmów, które zostały przypadkowo usunięte z komputera z systemem Windows 10.

  1. Pobierz Windows File Recovery.
  2. Wpisz polecenie w następujący sposób: winfr D: F:RECOVERED_FILES. Zamień D: na literę dysku, z którego chcesz odzyskać dane, a F:RECOVERED_FILES na lokalizację docelową. Naciśnij Enter.odzyskiwanie utraconych plików za pomocą aplikacji windows file recovery
  3. Naciśnij Y, aby potwierdzić odzyskiwanie.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym programie, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Windows File Recovery.

  Metoda 5:Użyj Wiersza Poleceń

  Wiersz Poleceń może być użyty do odzyskiwania utraconych danych według poniższej procedury:

  1. Otwórz Wiersz Poleceń na swoim komputerze z Windows.
  2. Wpisz chkdsk X: /f (zamień X na literę dysku) i naciśnij Enter.Uruchomienie CHKDSK w Wierszu Poleceń
  3. Naciśnij Y aż do ponownego pojawienia się wiersza poleceń.
  4. Wpisz następujące polecenie: attrib –h –r –s /s /d D: *.* (zamień D: na literę dysku).wprowadzenie polecenia attrib

  Te komendy wyświetlają ukryte foldery, które mogą zawierać Twoje zaginione dane. Nazwy plików zostaną wyświetlone w ogólnej formie i może być trudno zweryfikować, czy przywróciłeś pożądane dane.

  Metoda 6: Przywracanie za pomocą funkcji Kopiowanie i przywracanie

  Funkcja Kopiowanie i przywracanie to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wprowadzone z systemem Windows Vista i Windows 7. Przetrwało ono kilka wersji Windows dzięki swojej niezawodności, gdyż wielu użytkowników nadal polega na nim jako głównym rozwiązaniu do przywracania trwale usuniętych plików w Windows 10. Poza możliwością odzyskania trwale usuniętych plików, można za jego pomocą tworzyć kopie zapasowe obrazu systemu na wypadek, gdyby system operacyjny nie uruchomił się.

  Jedynym warunkiem jest to, że musisz mieć to narzędzie skonfigurowane przed utratą plików. Jeśli nie było skonfigurowane, nie będzie żadnego zapisu plików do przywrócenia. Jeśli skonfigurowałeś Kopiowanie i przywracanie przed utratą danych, możesz przywrócić je bezpośrednio z kopii zapasowej, wykonując następujące kroki:

  1. Wciśnij Klawisz Windows + S i wyszukaj Ustawienia kopii zapasowych. Wybierz pierwszą opcję.Otwieranie ustawień kopii zapasowych.
  2. Kliknij Przejdź do Kopiowania i przywracania (Windows 7).Dostęp do funkcji Kopiowanie i przywracanie.
  3. Kliknij Przywróć moje pliki.Wybór przywracania plików.
  4. Kliknij Przeglądaj pliki. Znajdź swoje pliki i oznacz je do przywrócenia.Przeglądanie kopii plików w kopii zapasowej.
  5. Kliknij Dalej.Przejście do następnego etapu odzyskiwania.
  6. Wybierz, czy chcesz przywrócić pliki w ich pierwotnej lokalizacji, czy w nowej. Gdy będziesz gotowy, kliknij Przywróć.Finalizacja odzyskiwania z Kopiowania i przywracania.
  7. Kliknij Zakończ.

  Gdy klikniesz Przywróć, pliki zostaną zwrócone do ich pierwotnej lokalizacji lub nowej, w zależności od wybranej opcji.

  Metoda 7: Sprawdź kopię zapasową w chmurze

  Aplikacje do przechowywania danych w chmurze, takie jak OneDrive i Google Drive, zawierają systemy koszy podobne do Kosza znajdującego się w systemie Windows. Gdy plik zostanie usunięty, istnieje szansa, że zostanie on przeniesiony do kosza zamiast zostać trwale usuniętym. Służy to jako zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem.

  Coś, co warto wziąć pod uwagę, to fakt, że Google Drive automatycznie usuwa pliki z Kosza po 30 dniach. Inne rozwiązania w chmurze mają podobne zasady. Oczywiście będzie to zależeć od rodzaju posiadanej przez Ciebie subskrypcji. Dopóki dane nie zostaną usunięte z Kosza, funkcjonuje on jako niezawodna metoda na łatwe i bezpieczne odzyskanie trwale usuniętych plików z komputera PC.

  W tej metodzie pokażę, jak wygląda odzyskiwanie pliku z Kosza w Google Drive:

  1. Przejdź do swojej przestrzeni magazynowej w Google Drive i zaloguj się swoimi danymi.Ekran logowania do Google Drive.
  2. W lewym panelu, kliknij Kosz.Folder Kosz w Google Drive.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik, który chcesz przywrócić, i kliknij Przywróć.Przywracanie pliku z Kosza w Google Drive.

  Gdy przywrócisz pliki, zostaną one przywrócone do ich pierwotnej lokalizacji w twoim magazynie w chmurze. To może być inne, jeśli korzystasz z innych rozwiązań w chmurze. Po przywróceniu rozważ utrzymanie lokalnej kopii zapasowej plików, jeśli są one ważne, aby ominąć 30-dniowy limit folderu Kosza.

  Jak unikać przypadkowego usuwania danych w Windows 10

  Zapobieganie przypadkowemu usunięciu danych z komputera jest zdecydowanie lepsze niż spędzanie czasu na odzyskiwaniu poutraconych informacji. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc chronić twoje cenne dane i umożliwią ci dostęp do nich w każdej chwili.

  Wskazówka Opis
  🧍 Zminimalizuj interakcję człowieka Błędy ludzkie są główną przyczyną utraty danych. Kontrolowanie dostępu do komputera i jego danych może znacznie przyczynić się do ochrony przed nieoczekiwaną utratą danych. Szkolenia z właściwych procedur mogą pomóc zminimalizować pomyłki, ale dopóki ludzie będą wchodzić w interakcję z komputerami, istnieje ryzyko nieszczęśliwego wypadku, który może skutkować utratą danych.
  💾 Regularnie wykonywanie kopii zapasowych Wykonywanie kopii zapasowych komputera jest niezwykle ważne, jeśli cenisz dane, które zawiera. W minimum, powinieneś używać wewnętrznej metody File History do tworzenia kopii zapasowych maszyny z Windows 10 na zewnętrznym urządzeniu do przechowywania danych. Powinieneś także rozważyć kopie zapasowe w chmurze, aby utrzymać kopie ważnych danych w alternatywnej lokalizacji w celu ochrony przed fizycznymi katastrofami, takimi jak pożar czy powódź.
  💻 Utrzymuj aktualność oprogramowania systemowego Instalowanie najnowszych aktualizacji systemu może pomóc zapobiec utracie danych. Aktualizacje te często adresują błędy i luki w zabezpieczeniach, które mogą zwiększać ryzyko utraty danych.

  Nie można całkowicie uchronić się przed utratą danych. Większość doświadczonych użytkowników Windows musiała kiedyś odzyskiwać utracone pliki i foldery. Stosowanie się do powyższych metod da ci dużą szansę na odzyskanie wszystkich utraconych danych. Pamiętaj, aby skonfigurować te kopie zapasowe, i powodzenia w twoich wysiłkach na rzecz odzyskania.

  Podsumowanie

  Usunięcie plików nie zawsze oznacza, że to koniec. Istnieje wiele różnych sztuczek, które możesz wypróbować, aby odzyskać te dane.

  Zalecamy najpierw sprawdzenie Kosza, a także przeskanowanie dysku w poszukiwaniu plików po ich nazwie lub rozszerzeniu.

  Jeśli to nie pomoże, najlepszą opcją jest odzyskanie danych za pomocą narzędzia do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill. Albo, jeśli masz kopię zapasową, możesz łatwo przywrócić kopię danych stamtąd. Jako ostatnią drogę warto też sprawdzić, czy jakikolwiek dostawca przechowywania w chmurze mógł hostować plik, na przykład OneDrive.

  Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  Istnieje kilka metod odzyskiwania usuniętych plików na komputerze z systemem Windows 10 za darmo. Używanie wbudowanych funkcji systemu operacyjnego, takich jak Kosz, wiersz polecenia lub przywracanie poprzednich wersji, może przywrócić utracone dane bez żadnych kosztów. Jeśli te środki zawiodą, możesz pobrać narzędzie Windows File Recovery ze sklepu Microsoft Store, aby spróbować odzyskać swoje dane. Inną opcją jest Disk Drill dla Windows, który oferuje użytkownikom możliwość użycia profesjonalnego narzędzia do odzyskiwania danych w celu przywrócenia do 500 MB danych za darmo.
  Tak. Oto metody, które umożliwiają łatwe odzyskanie całego folderu.
  • Możesz przywrócić folder, który znajduje się w Koszu. Kliknij prawym przyciskiem myszy na folder i wybierz opcję Przywróć, aby odzyskać element.
  • Odzyskiwanie z kopii zapasowej pozwala na przywrócenie całych folderów. Wybierając elementy do odzyskania w narzędziu kopii zapasowej/odzyskiwania, wybierz pełny folder.
  • Można użyć oprogramowania do odzysku danych, aby odzyskać całe foldery i ich zawartość. Dokonując wyboru danych do odzyskania, upewnij się, że wskazujesz folder i jego zawartość do przywrócenia.
  Tak, poprzez użycie kopii zapasowych lub oprogramowania do odzyskiwania danych.
  Jeśli próbujesz odzyskać usunięte pliki z laptopa z systemem Windows 10, powinieneś najpierw sprawdzić Kosz. Gdy pliki są usuwane, trafiają tam najpierw. Jeśli to zawiedzie, poszukaj dostępnych kopii zapasowych, aby znaleźć poprzednie wersje szukanych plików, a mianowicie Historia plików i Kopia zapasowa i przywracanie. Jeśli nie masz żadnych kopii zapasowych, rozważ użycie oprogramowania do odzyskiwania danych, aby wyszukać i przywrócić usunięte pliki. Rozwiązania takie jak Disk Drill, Windows File Recovery oraz PhotoRec są skuteczne w skanowaniu dysku i odzyskiwaniu wszelkich znalezionych danych.
  Aby przywrócić trwale usunięte pliki w Windows 10, a konkretnie zdjęcia, powinieneś najpierw przestać używać dysku. Kontynuacja użytkowania naraża dane na ryzyko nadpisania. Jeśli nie masz kopii zapasowej, którą możesz przywrócić, możesz albo użyć narzędzia do odzyskiwania danych, aby odzyskać zdjęcia, albo skorzystać z usług profesjonalisty od odzyskiwania danych, aby zrobił to za Ciebie.
  Kiedy plik jest trwale usunięty z Kosza, wciąż znajduje się na dysku twardym, dopóki nie zostanie nadpisany nowymi danymi. Dlatego możliwe jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych, aby przywrócić część lub całość danych. Aby przywrócić trwale usunięte pliki z Kosza, będziesz potrzebować kopii zapasowej plików do przywrócenia. Jeśli jej nie masz, będziesz musiał skorzystać z efektywnego rozwiązania do odzyskiwania danych lub skorzystać z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required