Windows 10’da Kalıcı Olarak Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Onaylayan
106

Önemli verilerin kaybolması, sizi duygusal bir girdaba sürüklemeye yetebilir. Saniyeler içinde, yılların emeği kaybolabilir. Böyle bir durumda ne yapması beklenir sizden?

Aslında düşündüğünüzden daha fazla seçeneğiniz olabilir. Ancak, zaman çok önemli. Yeterince hızlı hareket etmezseniz, verileriniz kalıcı olarak kurtarılamaz hale gelebilir. Verilerinizi güvenli ve verimli bir şekilde geri getirebilmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntemi anlatacağız.

Veri kaybı keşfedildiğinde ilk yapmanız gereken eylem, etkilenen depolama cihazını mümkün olduğunca hemen kullanmayı bırakmak olmalıdır. Bu, Windows’un kurtarma işlemi yapılmadan önce dosyaların üzerine yazma ihtimalini en aza indirger.

Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Kurtarmak Mümkün mü?

Evet, bir dosya kalıcı olarak silinmiş olsa bile, kurtarma şansı vardır. Yine de, bu birkaç faktöre bağlıdır.

Mantıksal olarak silinen dosyalar, bilgisayar kullanımınıza bağlı olarak, sabit diskte uzun bir süre kalabilir. Windows dosyaları mantıksal olarak siler ve onların önceki depolama alanını yeniden kullanım için uygun olarak işaretler. Dosya, Windows Gezgini aracılığıyla erişilemez olsa bile, Windows onu yeni verilerle gerçekten üzerine yazana kadar fiziksel olarak mevcuttur. Bu, Windows 10 bilgisayarlarda kalıcı olarak silinen dosyaların kurtarılmasını mümkün kılar.

Verilerin kurtarılabilirliği açısından, verilerin nasıl kaybolduğunu anlamak önemlidir. Örneğin, hızlı format ile kaybedilen veriler kurtarılabilir, ancak disk sıfırlandığında tam format sonrası veriler kurtarılamaz.

Dosyaların Kalıcı Olarak Silindiğinden Emin Olun

Kurtarma yöntemlerine geçmeden önce, iyi bir uygulama olarak, dosyaların kalıcı olarak silinmediğinden emin olmak için önce onları dikkatli bir şekilde aramanız gerekir. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak bu aramayı yapabilirsiniz:

Yöntem 1: Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Windows 10 bilgisayarlarda silinen dosyaları kurtarmaya ihtiyaç duyduğunuzda bu yöntem ilk olarak uygulamanız gereken olmalıdır. İlgili dosya yakın zamanda silinmişse, kolayca kurtarılabilir olduğu Geri Dönüşüm Kutusunda bulunabilir.

Silinen dosyaları geri yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Geri Dönüşüm Kutusunu açmak için üzerine çift tıklayın.
 2. Kurtarılacak dosyaları bulun ve görüntüleyin. Birden fazla öğeyi aynı anda seçmek için Ctrl ve Shift tuşlarını kullanabilirsiniz.
 3. Seçimi sağ tıklayarak Geri Yükle seçeneğini seçin. Bu, dosyayı orijinal konumuna geri yükleyecektir. Dosyayı Geri Dönüşüm Kutusundan dışarı sürükleyip yeni bir konumda bırakarak da saklayabilirsiniz.
 4. Dosyaların gerçekten orijinal veya yeni konumlarına geri yüklendiğini doğrulayın.windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu üzerinden silinen dosyaları kurtarma

Kapasitesinin üstünde olan dosyalar, potansiyel kurtarma için saklanmak yerine kalıcı olarak silinecektir. Bu dosyaları Geri Dönüşüm Kutusunda bulamazsınız. Geri Dönüşüm Kutusunun boyutunu ve dosyaları ne kadar süre tutacağını ayarlarını değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Kaybolan dosyalarınız Geri Dönüşüm Kutusunda değilse, kurtarmak için başka bir yöntem kullanmanız gerekecektir. Kaybolan veya silinen dosyaları kurtarmak için başka hangi seçenekleriniz olduğunu görmek için okumaya devam edin.

Yöntem 2: Yerleşik Arama İşlevini Kullanın

Tabii ki, Windows aynı zamanda güvenilir bir Arama işlevi ile de gelir. Bu, belki de adını hatırlamadığınız bir dosyayı adıyla (ya da dosya uzantısını biliyorsanız) bulmak için tüm sürücünüzde arama yapmak üzere kullanabilirsiniz.Kayıp dosyalarınızı bulmak için Dosya Gezgininde arama işlevini nasıl kullanabileceğiniz işte burada:

 1. Dosya Gezgini‘ni açın.
 2. C: sürücüsünün (veya dosyanın saklandığı herhangi bir sürücü) üst düzeyine gidin. Bu, Windows’un bölüm veya sürücüdeki her alt klasörü aramasını sağlar.üst düzey klasöre git
 3. Arama kutusuna dosya adını girin. Dosya adını bilmiyorsanız, yerine dosya uzantısını girin. Örneğin, *.jpg tüm JPG dosyalarını getirecektir.explorer'da arama kutusunu kullan
 4. Dosyayı yeni bir konuma kopyalayın.

Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Kurtarmanın 7 Yolu

Eğer dosyalarınız gerçekten gitti ise, kurtarma sizin bir sonraki adımınız. Silinmiş dosyalarınızı tamamen kaybolmadan önce kurtarmanız için kullanabileceğiniz bazı kanıtlanmış yöntemleri içeririz.

Yöntem 1:Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Veri kaybı etkisini geri almak için dosya kurtarma yazılımının kullanılması gerekebilir. Veri kurtarma aracı olarak tercihiniz CleverFiles’ın Disk Drill for Windows olmasını öneririz. Silinen dosyaları kurtarılabilir durumda tarayan gelişmiş algoritmalar kullanarak kapsamlı bir veri kurtarma uygulamasıdır. Derin tarama modu, silindikten uzun bir süre sonra bile depolama cihazından silinmiş dosya parçalarını tespit edip yeniden yapılandırabilir.

Disk Drill ücretsiz olarak indirilebilir ve 500MB kadar veriyi kurtarmanız için kullanılabilir ve herhangi bir mali yatırım olmaksızın kurtarılabilir durumdaki tüm dosyaları görebilirsiniz. Daha büyük geri yüklemeler, aracın Pro sürümünün satın alınmasını gerektirecektir.

Disk Drill ile kayıp verileri kurtarma adımları aşağıdaki gibidir.

 1. İndirin ve Disk Drill’i yükleyin. Kurtarma için kullanılacak disk üzerine yazılımı yüklememeniz şiddetle önerilir. Yazılımı bu diske kurmak, kurtarma şansınızı elde etmeden önce dosyaların bozulmasına veya üzerine yazılmasına neden olabilir.disk drill yükle
 2. Uygulamayı başlatın. Dosyaların bulunduğu diski veya bölümü, uygulamanın penceresinde sunulan listeden seçin.
 3. Kayıp verileri ara butonuna tıklayarak Disk Drill’in tarama algoritmalarını başlatın. İşlem sürerken, kurtarılabilen dosyaların listesi sunulacaktır.sürücüde kayıp verileri ara
 4. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve onları saklayacağınız yeni bir konum belirleyin. Dosyaları orijinal konumuna geri yüklemekten kaçının çünkü bu, geri yüklerken dosya bozulmasına yol açabilir. Veri kurtarmayı gerçekleştirmek için İleri‘ye tıklayın.windows 10'da kalıcı olarak silinmiş dosyayı kurtar
 5. Yeni konuma gidin ve uygulamalarınız tarafından tamamen kurtarıldıklarını ve kullanılabilir olduklarını doğrulayın.

Yöntem 2:Dosya Geçmişi Yedeğinden Geri Yükle

Tüm bilgisayar kullanıcıları için en önemli görevlerden biri makinede bulunan verilerin korunmasıdır. Bunu başarmanın en iyi yolu, tercih ettiğiniz yedekleme aracını kullanarak düzenli bir sistem yedeklemesi gerçekleştirmektir. Windows 10, silinmiş öğeleri geri yüklemenize yardımcı olabilecek Dosya Geçmişi adında yerleşik bir yedekleme ve kurtarma aracı sunar. Windows kullanıcılarının dizüstü bilgisayarlarındaki veya PC’lerindeki verileri korumak için bunu kurmaları gerekmektedir.

Dosya Geçmişi Yedeğinden silinen dosyaları kurtarma adımları aşağıdaki gibidir.

 1. Dosya Gezgini simgesine tıklayın ve kurtarmak istediğiniz öğeleri içeren klasörü açın.
 2. Ana Sayfa sekmesine ve ardından Geçmiş butonuna tıklayın.
 3. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları veya klasörü seçin.
 4. Aradığınız sürümü bulmak için zaman içinde oklarla gezinin.
 5. Geri Yükle düğmesine tıklayarak dosyayı orijinal konumuna geri yükleyin.
 6. Orijinal dosyayı geri yüklenen sürüm ile değiştirerek, dosyayı atlayarak veya her ikisini de incelemeniz için saklayarak olası isim çakışmalarını giderin.windows 10'da dosya geçmişi üzerinden silinmiş dosyaları geri yükleme

Yöntem 3: Windows 10’da Önceki Sürümleri Geri Yükleme

İşletim sisteminin Önceki Sürümleri Geri Yükleme özelliği, üzerinde çalıştığınız bir dosyayı yanlışlıkla silerseniz çok faydalı olabilir. Bu özellik sayesinde daha önce kaydedilmiş bir sürüme hızlıca ve kolayca geri dönebilirsiniz. Bu sürümler, Windows geri yükleme noktaları oluşturduğunda kaydedilir. Bu özelliğe şu adımları kullanarak ulaşabilirsiniz.

 1. Dosya Gezgini’ni açın ve kaybolan dosyaların Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmeden önce içinde bulunduğu klasöre gidin.
 2. Geri almak istediğiniz öğeye sağ tıklayın ve Önceki sürümleri geri yükle‘yi seçin.'Önceki sürümleri geri yükle' seçeneğini seçme.
 3. Geri almak istediğiniz dosyanın sürümünü seçin ve Geri Yükle düğmesine tıklayın.

Yöntem 4: Windows Dosya Kurtarma Uygulaması ile Kayıp Dosyaları Kurtarma

Windows Dosya Kurtarma uygulaması, Microsoft uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirilebilen bir komut satırı kurtarma aracıdır. Kazara Windows 10 bilgisayarınızdan silinen fotoğrafları, belgeleri ve videoları dahil olmak üzere çeşitli dosya türlerini kurtarmanızı sağlar.

 1. Windows Dosya Kurtarma’yı indirin.
 2. Komutu şu şekilde yazın: winfr D: F:RECOVERED_FILES. D:‘yi verileri kurtarmak istediğiniz sürücü harfi ile ve F:RECOVERED_FILES‘yi çıktı konumu ile değiştirin. Enter‘a basın.windows dosya kurtarma uygulaması ile kayıp dosyaları kurtarma
 3. Kurtarmayı onaylamak için Y‘e basın.

Bu program hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Windows Dosya Kurtarma rehberimize göz atabilirsiniz.

Yöntem 5: Komut İstemi Kullanarak

Aşağıdaki işlemlerle Komut İstemi kullanarak kayıp verileri kurtarabilirsiniz:

 1. Windows cihazınızda bir Komut İstemi açın.
 2. chkdsk X: /f (X yerine sürücü harfinizi koyun) yazın ve Enter‘a basın.Komut İsteminde CHKDSK çalıştırma
 3. Komut satırı tekrar belirinceye kadar Y‘e basın.
 4. Bu komutu girin: attrib –h –r –s /s /d D: *.* (D: yerine sürücü harfinizi değiştirin).attrib komutunu girme

Bu komutlar, kaybolmuş verilerinizi içerebilecek gizli klasörleri gösterir. Dosya adları genel formatta görüntülenecektir ve istediğiniz verileri geri yüklediğinizi doğrulamak zor olabilir.

Yöntem 6:Yedekleme ve Geri Yükleme Kullanarak Geri Getirme

Yedekleme ve Geri Yükleme, Windows Vista ve Windows 7 ile tanıtılan bir yedekleme özelliğidir. Güvenilirliği nedeniyle birçok kişi tarafından hala birincil yedekleme çözümü olarak kullanılan ve Windows 10’da kalıcı olarak silinen dosyaları geri getirmek için kullanılan bu özellik, çok sayıda Windows sürümünde var olmaya devam etmiştir. Kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarmanın yanı sıra, işletim sisteminiz açılmadığında kullanmak üzere sistem imajı yedekleri oluşturabilirsiniz.

Tek koşul, dosyalarınız kaybolmadan önce bunu kurmuş olmanız gerektiğidir. Kurulmamışsa, geri yüklemek için dosyaların kaydı olmayacaktır. Verileriniz kaybolmadan önce Yedekleme ve Geri Yükleme’yi yapılandırdıysanız, bu adımları izleyerek doğrudan bir yedekten geri yükleyebilirsiniz:

 1. Windows Tuşu + S‘ye basın ve Yedekleme ayarları arayın. İlk seçeneği seçin.Yedekleme ayarlarını açma.
 2. Yedekle ve Geri Yükle (Windows 7) Özelliğine git üzerine tıklayın.Yedekleme ve Geri Yükleme özelliğine erişim.
 3. Dosyalarımı geri yükle üzerine tıklayın.Dosyalar geri yüklenmek üzere seçiliyor.
 4. Dosya ara üzerine tıklayın. Dosyalarınızı bulun ve geri yükleme için işaretleyin.Yedekten dosya kopyalarını arama.
 5. İleri üzerine tıklayın.Kurtarma işleminin bir sonraki aşamasına geçiş.
 6. Dosyaları özgün konumlarına mı yoksa yeni bir konuma mı geri yüklemek istediğinizi seçin. Hazır olduğunuzda, Geri Yükle üzerine tıklayın.Yedekle ve Geri Yükle kullanılarak kurtarma işleminin sonlandırılması.
 7. Bitir üzerine tıklayın.

Geri Yükle’ye tıkladığınızda, dosyalar ya özgün konumlarına ya da seçtiğiniz yeni bir konuma geri getirilecektir.

Yöntem 7:Bulut Yedeklemesini Kontrol Edin

OneDrive ve Google Drive gibi bulut tabanlı depolama uygulamaları, Windows’ta bulunan Geri Dönüşüm Kutusu’na benzer çöp kutusu sistemlerini içerir. Bir dosya silindiğinde, iyi bir ihtimalle dosya tamamen silinmek yerine çöp kutusuna gönderilmiştir. Bu, kazara silme durumlarına karşı bir koruma önlemi olarak işlev görür.

Dikkate alınması gereken bir nokta, Google Drive’ın Çöp Kutusu’ndaki dosyaları otomatik olarak 30 gün sonra sileceğidir. Diğer bulut tabanlı çözümlerin benzer politikaları vardır. Tabii ki, bu sizin sahip olduğunuz plan türüne göre değişecektir. Veriler çöp kutusundan silinene kadar, PC’den kalıcı olarak silinen dosyaları kolayca ve güvenli bir şekilde kurtarmanın güvenilir bir yöntemi olarak işlev görür.

Bu yöntemde, Google Drive’daki Çöp Kutusu’ndan bir dosyanın nasıl geri getirileceğini göstereceğim:

 1. Google Drive depolamanıza gidin ve kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.Google Drive giriş ekranı.
 2. Sol panelden Çöp Kutusu‘na tıklayın.Google Drive Çöp Kutusu klasörü.
 3. Geri getirmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Geri Yükle‘ye tıklayın.Google Drive'ın Çöp Kutusu'ndan bir dosyanın geri yüklenmesi.

Dosyaları geri getirdiğinizde, bunlar bulut depolamanızdaki özgün konumlarına geri yüklenecektir. Farklı bir bulut çözümü kullanıyorsanız bu farklı olabilir. Geri yükledikten sonra, eğer dosyalar önemliyse ve Çöp Kutusu klasörünün 30 günlük sınırlamasını aşmak istiyorsanız, dosyaların yerel bir yedeğini saklamayı düşünün.

Windows 10’da Yanlışlıkla Veri Silmeyi Önlemek için Nasıl Önlemler Alınır

Bilgisayarınızdan veri kazara silinmesini önlemek, veri kaybı olaylarından kurtulmak için zaman harcamaya kesinlikle tercih edilir. İşte, değerli bilgilerinizi korumanıza ve istediğiniz zaman erişebilmenizi sağlayacak bazı ipuçları.

İpucu Açıklama
🧍 İnsan etkileşimini azaltın İnsan hatası veri kaybının birincil nedenidir. Bir bilgisayara ve onun verilerine erişimi kontrol etmek, beklenmedik bir veri kaybından korunmak adına büyük ölçüde yardımcı olabilir. Doğru prosedürler konusunda eğitim almak hataları en aza indirgeyebilir, ancak insanlar bilgisayarlarla etkileşimde bulundukça, bazı verileri yok edebilecek kazaların olma ihtimali devam edecektir.
💾 Düzenli yedek alın Bilgisayarınızın içinde değer verdiğiniz veriler varsa, düzenli olarak yedek almak son derece önemlidir. En azından, Windows 10 makinenizi harici bir depolama aygıtına File History (Dosya Geçmişi) yöntemi kullanarak yedeklemelisiniz. Yangın veya sel gibi fiziksel felaketlere karşı önemli verilerin alternatif bir konumda kopyalarını korumak için bulut yedekleri düşünmelisiniz.
💻 Sistem yazılımını güncel tutun En son sistem güncellemelerini yüklemek veri kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Bu güncellemeler genellikle veri kaybı şansınızı artırabilecek hatalar ve güvenlik açıklarını giderir.

Veri kaybına tamamen karşı korunmak imkansızdır. Birçok deneyimli Windows kullanıcısı, bir noktada kaybolan dosya ve klasörleri kurtarmak zorunda kalmıştır. Yukarıda açıklanan yöntemleri kullanmak, kaybolan tüm verilerinizi kurtarma şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Yedeklerinizi kurmayı unutmayın ve kurtarma çabalarınızda iyi şanslar dilerim.

Sonuç

Dosyalarınızın silinmesi her zaman son anlamına gelmez. Verilerinizi geri alabilmek için deneyebileceğiniz farklı hileler vardır.

Öncelikle Geri Dönüşüm Kutusunu kontrol etmenizi, ayrıca sürücünüzü dosya adı veya uzantısı ile tarayarak kayıp dosyaları aramanızı öneririz.

Bu işe yaramazsa, en iyi seçeneğiniz Disk Drill gibi bir veri kurtarma aracı ile verileri kurtarmaktır. Ya da eğer bir yedeğiniz varsa, verilerin bir kopyasını oradan kolayca geri yükleyebilirsiniz. Son bir yol olarak, dosyayı barındırmış olabilecek herhangi bir bulut depolama sağlayıcısını kontrol etmek de faydalı olabilir, örneğin OneDrive.

SSS

Windows 10 makinesinde silinen dosyaları ücretsiz olarak kurtarmanın birkaç yolu vardır. Geri Dönüşüm Kutusu, komut istemi veya önceki sürümleri geri yüklemek gibi yerel işletim sistemi özelliklerini kullanmak, kayıp verilerinizi ücretsiz olarak geri getirmeyi sağlayabilir. Bu önlemler işe yaramazsa, verilerinizi geri almaya çalışmak için Microsoft Store'dan Windows Dosya Kurtarma aracını indirebilirsiniz. Disk Drill for Windows başka bir seçenektir ve kullanıcılara profesyonel bir veri kurtarma aracını kullanarak en fazla 500 MB veriyi ücretsiz geri yüklemek için fırsat sunar.
Evet. İşte bir klasörün kolaylıkla kurtarılmasını sağlayan yöntemler:
 • Geri Dönüşüm Kutusu'nda bulunan bir klasörü geri yükleyebilirsiniz. Klasöre sağ tıklayın ve öğeyi almak için Geri Yükle'yi seçin.
 • Yedekten kurtarma, tam klasörleri geri yüklemenize olanak tanır. Yedekleme/kurtarma aracınızda kurtarılacak öğeleri seçerken, tam klasörü seçin.
 • Veri kurtarma yazılımı kullanarak tam klasörleri ve içeriklerini kurtarabilirsiniz. Kurtarma seçiminizi yaparken, klasörün ve içeriğinin geri yükleneceğini belirleyin.
Evet, yedeklemeler veya veri kurtarma yazılımı kullanarak.
Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayardan silinen dosyaları kurtarmaya çalışıyorsanız, önce Geri Dönüşüm Kutunuzu kontrol etmelisiniz. Dosyalar silindiğinde önce oraya giderler. Bu işlemden başarısız olursanız, aradığınız dosyaların önceki sürümleri için sahip olduğunuz yedekleri arayın, özellikle Dosya Geçmişi ve Yedekleme ve Geri Yükleme. Yedeklemeniz yoksa, silinen dosyalarınızı aramak ve kurtarmak için veri kurtarma yazılımı kullanmayı düşünün. Disk Drill, Windows Dosya Kurtarma ve PhotoRec gibi çözümler sürücünüzü tarayarak ve bulunan herhangi bir veriyi kurtararak etkili ve güçlüdür.
Windows 10'da kalıcı olarak silinen dosyaları, özellikle fotoğrafları geri yüklemek için öncelikle sürücüyü kullanmamalısınız. Devam eden kullanım, verinin üzerine yazılma riskini taşır. Geri yüklemek için bir yedeğiniz yoksa, fotoğrafları kurtarmak için bir veri kurtarma aracı kullanabilir veya veri kurtarma uzmanının sizin için yapmasına güvenebilirsiniz.
Dosya Geri Dönüşüm Kutusu'ndan kalıcı olarak silindiğinde, yeni verilerle üzerine yazılana kadar hala sabit diskte bulunur. Bu nedenle, veri kurtarma aracı kullanarak bazı veya tüm verileri geri yükleyebilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu'ndan kalıcı olarak silinen dosyaları geri yüklemek için, geri yüklemek için dosyaların bir yedek kopyasına ihtiyacınız olacak. Eğer yoksa, etkili bir veri kurtarma çözümü kullanmanız veya verileri bir veri kurtarma servisi kullanarak profesyonel olarak kurtarmanız gerekecek.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.