Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Kolayca Nasıl Kurtarabilirsiniz

240

`disk drill aracılığıyla geri dönüşüm kutusundan silinmiş dosyaları kurtarma`

Windows Geri Dönüşüm Kutusu, işletim sisteminin ilk zamanlarından beri bir parçası olmuştur. Kutu, silinen dosya ve klasörleri geçici olarak tutan özel bir klasördür. Yıllar boyunca milyonlarca kullanıcıya yanlışlıkla silinen bir dosyayı hızlı bir şekilde geri yüklemek mümkün kılarak yardımcı olmuştur.

Peki ya ihtiyacınız olan dosya orada değilse? Bu neden olur? Bu makalede, dosyaların neden Geri Dönüşüm Kutusunda gözükmediğini ve bununla ilgili ne yapabileceğinizi açıklayacağız.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Geri Dönüşüm Kutusu silinen dosyaları ararken ilk bakılacak yerdir. İşletim sisteminin yakın zamanda silinen dosya ve klasörleri geçici olarak saklamak için kullandığı özel bir klasördür. İşte izlenmesi gereken kolay adımlar:

 1. Masaüstü simgesine çift tıklayarak Windows 11 Geri Dönüşüm Kutusunu açın.
 2. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin. CTRL tuşuna basılı tutarak klavyeniz üzerinden bireysel dosyalara tıklayarak seçiminize ekleyebilirsiniz. Tüm dosyaları seçmek isterseniz, CTRL + A tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.
 3. Seçili dosyalardan herhangi birine sağ tıklayın ve Geri Yükle‘ye tıklayın. Dosyalar orijinal konumlarına geri dönecektir. Alternatif olarak, seçtiğiniz dosyaları istediğiniz bir konuma sürükleyip bırakabilirsiniz.

Boşaltılmış Geri Dönüşüm Kutusundan Dosyalar Kurtarılabilir mi?

Evet, Geri Dönüşüm Kutusunun boşaltılmasından sonra dosyaları kurtarmak mümkündür. İşte nedeni: Bir dosya ya da klasör bilgisayarınızdan silindiğinde, mantıksal olarak orijinal konumundan Geri Dönüşüm Kutusuna taşınır. Kutu otomatik olarak ya da manuel olarak boşaltıldığında, işletim sistemi tarafından verilere olan mantıksal bağlantılar silinir.

Bu işlem, veriyi herhangi bir uygulamadan erişilemez hale getirir, ancak hemen fiziksel olarak depolama aygıtından kaldırmaz. Boşaltılan Geri Dönüşüm Kutusunda önceden yer alan öğeler tarafından işgal edilen alan artık işletim sistemi tarafından yeni bilgi depolamak için kullanılabilir hale gelir. İşletim sistemi bu alanı kullanıp önceki verilerin üzerine yeni veri yazana kadar, dosyalar veri kurtarma yazılımı kullanılarak geri alınabilir.

Boşaltılmış Geri Dönüşüm Kutusundan Silinmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Windows Geri Dönüşüm Kutusu, içeriğini boşaltana kadar silinen dosyaları geçici bir depo olarak hizmet verir, ister kasıtlı ister kazayla olsun. Ancak, bu dosyalarınızın sonsuza dek kaybolduğu anlamına gelmez. Verilerinizi kurtarmak için mevcut birkaç güvenilir seçenek vardır, bunlar arasında Windows yerel araçları, yerleşik yedeklemeler ve üçüncü taraf uygulamalar bulunur.

Bu rehberde, sizlere Geri Dönüşüm Kutusu boşaltıldıktan sonra dosyalarınızı nasıl kurtarabileceğiniz konusunda adım adım talimatlar vereceğiz.

Yöntem 1: Veri Kurtarma Yazılımı Kullanarak Dosyaları Kurtarma

Veri kurtarma yazılımı, Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltarak silinen dosyaları kurtarmak için geçerli bir seçenektir. Bu örnekte, büyük miktarda dosyayı etkin bir şekilde tarayabilme yeteneği nedeniyle Disk Drill kullanmayı tercih ettik.

Disk Drill, belgeler, fotoğraflar, videolar, sesler ve daha fazlasını içeren çeşitli dosya tiplerini destekler. NTFS, FAT32, exFAT ve diğer büyük dosya sistemlerinden dosya kurtarmayı tarayıp gerçekleştirebilir.

Disk Drill ile, boşaltılmış bir Geri Dönüşüm Kutusundan kurtarabileceğiniz tüm dosyaların ön izlemesini görebilirsiniz. Ayrıca dosya başına başarılı kurtarma şansını da gösterir. Windows için ücretsiz deneme sürümü, 500 MB’a kadar veri kurtarmanıza olanak tanır.

Veri kurtarmayı mümkün olduğunca erken yapmanın önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü veri kurtarmayı ne kadar erken denerseniz, işletim sisteminin silinen dosyaların üzerine yeni veri yazması için o kadar az zamanı olur.

Boşaltılmış Geri Dönüşüm Kutusundan silinen dosyaları kurtarmak için Disk Drill’i kullanarak şu adımları takip edin:

  1. İndir ve Windows için Disk Drill’i kurun. Kaybolan verilerinizi korumanız için indirme ve kurulum işlemi için bir USB bellek veya harici USB sürücüsü kullanmanızı tavsiye ederiz. Kurulum sırasında sistem seviyesinde kimlik bilgileri sağlamanız gerekebilir. Kurulum işlemi boyunca açılan pencere sizi yönlendirecektir.disk drill setup
  2. Disk Drill’i başlatın ve silinmeden önce dosyaları içeren sürücüyü veya Çöp Kutusunu içeren diskini (bu genellikle C: sürücünüz olacaktır) uygulamanın disk listesinden seçin.Launch Disk Drill
  3. Silinen verileri arama için Kayıp verileri ara düğmesine tıklayarak taramayı başlatın. Tarama devam ederken durum çubuğu ilerlemeyi gösterir. Taramayı istediğiniz zaman duraklatabilir ve tarama devam ederken zaten bulunan dosyaları inceleyebilirsiniz.select the drive to recover from
  4. Gerçekleştirilecek dosyaları seçin. Dosyaları Pictures, Video, Audio, Documents veya Archives klasörlerinde önizleyerek geri almak istediğiniz dosyalar olduklarından emin olabilirsiniz. Araç tarafından bulunan tüm dosyaları kurtarmayı da seçebilirsiniz.preview files for recovery
  5. Seçimlerinizi yaptıktan sonra Kurtar düğmesine tıklayın ve Disk Drill kurtarmayı gerçekleştirecektir. Kurtarılan verilerin kaydedileceği güvenli bir depolama yeri sağlamanız istenecektir. Kurtarmak istediğiniz verileri korumak için kurtarılan dosyaları bir harici diske veya USB sürücüsüne kaydedin.recover selected files

  Metot 2: Ücretsiz Yardımcı Programla Dosyaları Kurtarın

  Windows, dosyalarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz özel bir kurtarma uygulaması olan Windows Dosya Kurtarma (WFR) aracını da sunar. Bu ücretsiz komut satırı yardımcı programı, sürüm 19041.0 ve daha yükseği ile uyumlu Windows 10’da çalışır.

  Windows, veri kurtarmak için bu yardımcı programı kullanmanızı önerir, ancak bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, araç yalnızca bir komut satırı arayüzü aracılığıyla çalışır ve tanıyabileceği sınırlı bir imza kümesi vardır. Ancak, ücretsiz kullanabileceğiniz kullanışlı bir araçtır.

  İşte WFR aracını kullanarak verilerinizi nasıl kurtaracağınıza dair hızlı bir adım adım kılavuz:

  1. İndirin ve Windows Dosya Kurtarma aracını Microsoft Store’dan kurun. Al düğmesine tıklayın ve uygulamanın yüklenmesine izin verin.download windows file recovery
  2. Kurulum tamamlandığında, Win + X tuşlarına basın ve açılır listeden Windows Terminal (Yönetici) seçeneğini seçin. Alternatif olarak, Ctrl + R tuşlarına basarak, cmd yazarak ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basarak da Yönetici olarak Komut İstemini başlatabilirsiniz.
  3. Yardımcı programın düzgün bir şekilde kurulduğundan emin olmak için, komut satırına winfr yazın. Bu, kullanabileceğiniz anahtarlar listesini de verecektir.type winfr command
  4. Ardından, terminalde aşağıdaki komutu yazın:
   winfr C: D: /regular /n $Recycle.Bin%SID%

   Bu komut, Çöp Kutusu’nu tarar ve dosyayı D sürücüsüne kurtarır. Tarayacağınız yola ve kurtaracağınız sürücüye göre komutu değiştirebilirsiniz. Not olarak, SID tüm kullanıcılar için farklıdır. SID’nizden emin değilseniz, bir kullanıcının SID’sini bulmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

   wmic useraccount get name,sid

   sid command

  Metot 3: Yedekleme ve Geri Yükleme ile Dosyaları Kurtarın

  Eğer bilgisayarınızda Dosya Geçmişi özelliğini aktif hale getirdiyseniz, Dosya Geçmişi özelliğini Denetim Masası kullanarak Çöp Kutusundan sildiğiniz dosyaları kurtarabilirsiniz.

  Dosya Geçmişinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Başlat Menüsünden Denetim Masası’na gidin.
  2. Denetim Masası’nda listelenen öğelerde Dosya Geçmişi‘ni seçin.
  3. Dosya Geçmişi, yedeklemenizin durumunu gösterecektir. Eğer Dosya Geçmişi kapalıysa dosyalarınızı yedeklemeye başlamak için “Aktif Et”e tıklayın.

  file history is activeDosya Geçmişi açıksa, dosyalarınızı geri yüklemek için bu adımları izleyin:

  1. Dosya Geçmişi penceresini açın ve “Dosyalarınızı Dosya Geçmişi ile geri yükleyin”e tıklayın. Geri alabileceğiniz tüm dosyaları gösteren bir pencere belirecek.
  2. Geriyükleme yapılacak klasörler arasında Geri Dönüşüm Kutusu görünmüyorsa, bu, klasörün Dosya Geçmişi tarafından yedeklenmemiş olabileceği anlamına gelebilir.
  3. Geri almak istediğiniz dosyaları seçin.
  4. Dosyalarınızı geri yüklemeye başlamak için pencerenin alt orta kısmındaki Geri Yükle butonuna (yeşil buton) tıklayın.dosya geçmişinizi kurtarın

  4. Yöntem: Önceki Windows Sürümleri Aracı ile Dosyaları Kurtarma

  Önceki Windows Sürümleri aracını kullanarak dosyaların kurtarılmasını da deneyebilirsiniz. Bu araç, bir dosyanın veya klasörün önceki sürümlerini veya durumlarını görmenizi ve bunları belirli bir sürüme geri yüklemenizi sağlar.

  Ancak, bu yerleşik aracı sadece Sistem Korumasını etkinleştirdiyseniz ve daha önce dosyanızın yedeğini aldıysanız veya Dosya Geçmişi özelliğini açıp ayarladıysanız kullanabilirsiniz.

  Silinen dosyanızın önceki sürümlerini aramak için şunları yapabilirsiniz:

  1. Kontrol etmek istediğiniz klasöre veya dosyaya sağ tıklayın.dosyanın önceki sürümü var
  2. Açılır menüden “Önceki sürümleri geri yükle” seçeneğini seçin.
  3. Dosya için mevcut önceki kayıt noktaları görünecektir. Kurtarmak istediğiniz sürümü seçin ve Geri Yükle’ye tıklayın.önceki sürümü geri yükle

  Silinen Dosyaların Geri Dönüşüm Kutusunda Olmama Sebepleri

  Geri Dönüşüm Kutusu, yakın zamanda silinen dosyaları kurtarmak için son derece yararlı olabilir. Ancak, silinen bir öğenin Geri Dönüşüm Kutusunda görünmemesine neden olabilecek birkaç durum vardır. İşte, Windows Geri Dönüşüm Kutusu ve silinen dosyanızın bulunamamasına ilişkin aklınızda bulundurmanız gereken faktörler.

  Faktör Tanım
  📏 Alan sınırlamaları Yeni silinen öğelere yer açmak için, Geri Dönüşüm Kutusunda en eski dosyaların yuvarlanarak kaldırılmasıyla alan sağlanır. Bu, alan tahsisi çok düşükse, dosyaların beklenenden çok daha erken silinmesine neden olabilir. Aynı şekilde, bir dosya Kutu’nun boyutunu aşarsa Geri Dönüşüm Kutusuna gönderilmez. Bu da, dosyaların beklediğiniz yer olan Kutu’da bulunamamasına yol açabilir.
  ⌛ Zaman sınırlaması Windows, belirlenen gün sayısı sonrasında Öğeleri Geri Dönüşüm Kutusu’ndan otomatik olarak kaldırır. Varsayılan olarak, veri Kutu’da 30 gün boyunca saklanır. Bu süre isteğinize göre değiştirilebilir ve dosyaların asla otomatik olarak Kutu’dan silinmemesi seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu durumda, Geri Dönüşüm Kutusu’nu düzenli olarak manuel olarak boşaltmanız veya yeni silinen öğelere yer kalmaması riskini almanız gerekir.
  ✂ Kalıcı Dosya Silme Shift-Delete tuş kombinasyonunu kullanmak Geri Dönüşüm Kutusu’nu atlayıp öğeyi esasında kalıcı olarak siler. Veri kurtarma yazılımı, bu şekilde silinen dosya ve klasörleri eski haline getirebilmektedir.
  🚯 Devre Dışı Geri Dönüşüm Kutusu Geri Dönüşüm Kutusu Özellikleri içindeki ayarlara erişerek Geri Dönüşüm Kutusu ayrıca devre dışı bırakılabilir. Geri Dönüşüm Kutusu herhangi bir nedenle kapatılırsa, sistemden silinen herhangi bir dosya klasöre depolanmaz ve hemen kalıcı olarak silinir.

  Yaygın Geri Dönüşüm Kutusu Sorunları

  Farklı Geri Dönüşüm Kutusu problemleri veri kaybına neden olabilir ya da cihazınızı kullanırken genel deneyiminizi etkileyebilecek herhangi bir tür hataya sebep olabilir. Bu sorunların çözülmesi, silinmiş dosyalarınızın tekrar etkili bir şekilde saklanabilmesi için klasörü mümkün kılacaktır.

  İşte bazı yaygın Geri Dönüşüm Kutusu sorunları ve kendiniz çözebileceğiniz basit çözümler:

  Kayıp Geri Dönüşüm Kutusu Simgesi

  Çözüm: Masaüstünüzde Geri Dönüşüm Kutusu simgesini bu adımları izleyerek alabilirsiniz.

  1. Masaüstüne sağ tıklayın ve Kişiselleştir‘i seçin.

  2. Temalar sekmesine geçin.

  3. Masaüstü simgeleri ayarları bağlantısına tıklayın.

  4. Geri Dönüşüm Kutusu simgesi için kutucuğu işaretleyin.

  5. Tamam‘a tıklayın.eksik geri dönüşüm kutusu simgesini düzeltme

  Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hata

  Çözüm: Geri Dönüşüm Kutusu bozuldu mesajını çözmek için bu işlemi gerçekleştirin.

  1. Yönetici olarak bir Komut İstemi penceresi açın.

  2. Aşağıdaki komutu yapıştırın ve Enter‘a basın:
  rd /s /q C:$Recycle.bin

  3. Komut İstemi penceresini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Eğer Geri Dönüşüm Kutunuz C sürücüsünde değilse, komutu doğru harfle değiştirin.

  geri dönüşüm kutusu bozuk hatasını düzeltme

  Geri Dönüşüm Kutusu Dosya İlişkilendirme Hatası

  Çözüm: Bu hatayla başa çıkmanın en iyi yolu, Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki tüm öğeleri manuel olarak kaldırmaktır. Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın ve içindeki dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizi doğrulayın ve ardından işlemi gerçekleştirin.

  SSS:

  Yazılım kullanmadan Geri Dönüşüm Kutusundan silinen dosyaları Dosya Geçmişi kullanarak kurtarabilirsiniz. İşte yapılışı:
  1. Dosya Geçmişi penceresini açın.
  2. "Dosyalarınızı Dosya Geçmişi ile geri yükleyin"e tıklayın.
  3. Geridönüşüm Kutusu klasörüne gidin.
  4. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin.
  5. Geri Yükle butonuna tıklayın.
  Dosya silinmeden önce Dosya Geçmişi ayarlanmamışsa bu yöntem işe yaramayacaktır unutmayın.
  Windows 10'daki Geridönüşüm Kutusu'ndan silinen dosyaları, Windows Dosya Kurtarma ve Dosya Geçmişi gibi yerleşik araçları kullanarak veya güvenilir ve ücretsiz veri taraması ve kurtarma seçenekleri sunan veri kurtarma uygulamaları kullanarak ücretsiz olarak kurtarabilirsiniz.
  Veri, disk üzerinde kalacak, ancak işletim sistemine göre görünmez olacaktır. Verinin yer aldığı fiziksel alan kullanılabilir olarak işaretlenecek ve bu alan bir noktada yeni veri tarafından üzerine yazılacaktır. Bu noktada, silinen dosyaların sadece bir yedeklemeden veya veri kurtarma yazılımı kullanılarak geri yüklenebileceği unutulmamalıdır.
  Eğer Geridönüşüm Kutusu'nuz Windows 7 masaüstünüzden kaybolmuşsa, aşağıdaki talimatları kullanarak geri yükleyebilirsiniz:
  1. Masaüstü ekranınıza sağ tıklayıp Kişiselleştir'e tıklayın.
  2. Masaüstü simgelerini değiştir'i seçin.
  3. Geridönüşüm Kutusu için olan kutucuğu işaretleyin. Tamam'a tıklayın.
  Pencere kapandığında, Geridönüşüm Kutusu ikonu masaüstü ekranınızda olacaktır.
  Hayır. Geridönüşüm Kutusu'nu boşaltmak, silinen dosyalarınızın artık yeni dosyalar tarafından kalıcı olarak üzerine yazılabilir olduğunu belirtmekle birlikte, hızlı davranırsanız ve verilerin üzerine yazılmasını sağlayabilecek herhangi bir işlem yapmaktan kaçınırsanız (örneğin yeni dosyalar indirmek, diğer programları çalıştırmak vs.), verilerinizi yine de kurtarabilirsiniz. Ancak, süreç kolay veya garantili değildir.
  Ne yazık ki, Android, silinen dosyaların geçici olarak saklandığı Windows'taki gibi bir Geridönüşüm Kutusuna sahip değil. Ancak, Android'de silinen dosyaları kurtarmanın şartlara bağlı olarak başka yolları var. Google Drive'da dosyaların bir kopyasını kontrol edebilir ya da veri kurtarma yazılımı kullanarak kurtarmayı deneyebilirsiniz.
Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required