Windows’ta I/O Aygıt Hatası Nasıl Düzeltilir

Onaylayan
43

io device errorBazen, bir sürücüyü okumaya veya yazmaya çalışırken, başlatırken ve hatta bilgisayar açılırken, “İstek, bir G/Ç aygıtı hatası nedeniyle gerçekleştirilemedi.” mesajını alabilirsiniz. Sorun, PC’nizin sürücüyü okuma veya yazma konusunda sorun yaşadığının bir göstergesidir. Peki, bunu nasıl çözersiniz ve verilerinizin güvende olduğundan nasıl emin olursunuz? Rehberimiz, bu sorularınızın cevabını sizin için verecektir.

I/O Aygıt Hatası Nedir ve Neye Sebep Olur

Windows’un USB sürücüler, HDD’ler ya da SSD’ler gibi bir depolama sürücüsünü okumakta sorun yaşadığında, genellikle I/O cihazı hata mesajını göreceksiniz. Bu hata mesajı disk başlatma, başlatma ve Windows 7 yedeği oluşturmaya çalışırken gibi çeşitli durumlarda karşınıza çıkabilir.

Hata, genellikle fotoğraf düzenleyicileri, indirme yöneticileri gibi üçüncü parti uygulamalar kullanılırken sıkça ortaya çıkar. Ancak, bu durumda genellikle hata mesajına bir hata kodu eşlik eder. Örneğin, “I/O Aygıt Hatası 1117.”

I/O cihaz hatasının kök nedeni genellikle arızalanan donanımdır. Bu, hasar görmüş bağlantı portlarını ve kablolarını, hasar görmüş depolama sürücülerini de içerir.

Aşağıdaki tablo, giriş-çıkış hatasına yol açan yaygın nedenleri listelemektedir:

Sebep Açıklama
🔌 Yanlış bağlanmış depolama sürücüsü Windows, düzgün olmayan bir şekilde bağlanmış depolama sürücüsünü okuyamaz. Bilgisayarınız sürücüyü algılasa bile, onunla çalışamaz. Bunun arkasında birçok sebep olabilir, bunlardan biri de fiziksel olarak hasar görmüş sabit disk olabilir.
➰ Hasar görmüş portlar veya kablolar Bağlantı kablosu veya portları hasar gördüğünde Windows, sürücüyü algılansa bile sürücüye okuma veya yazma işlemi yapamaz. Genellikle harici HDD’lerde bu durum görülür çünkü kablolar zamanla gerilerek veya hasar görerek bozulabilir.
🔐 Yazmaya karşı korumalı SD kart Yazmaya karşı koruma özelliği aktif edilmiş bir SD kartı düşük seviye formatlamaya çalışırken G/Ç cihazı hatası kendini gösterebilir. Yazmaya karşı korumalı bir SD kart ile bu sorun yaşanabilir.
💻 Uyumsuz, eksik veya bozuk sürücüler Bir depolama sürücüsü bağladığınızda, Windows otomatik olarak gerekli yazılım sürücülerini bulur ve yükler. Niş veya özel sürücüler söz konusu olduğunda, bu mümkün olmayabilir ve sürücüleri manuel olarak indirmeniz gerekebilir. Ayrıca, sürücüler bozuk veya uyumsuz ise, Windows sürücüyle iletişim kurmakta sorun yaşar ve G/Ç cihazı hatası alırsınız.
🔨 Fiziksel hasar Eğer depolama sürücüsü fiziksel olarak hasar görmüşse, Windows onu okumakta zorlanır. Düzenli aşınma ve yıpranma, ısı, su ve fiziksel şok, sürücünüzde fiziksel hasara yol açabilir. Fiziksel olarak hasar görmüş bir diski kullanmayı bırakmak ve veri kurtarma uzmanlarından yardım almak en iyisidir.

Windows’ta I/O Aygıt Hatası Nasıl Giderilir

Hata nedenine bağlı olarak, G/Ç aygıtı sorununu çözmenin farklı yolları vardır. Genellikle, PC’nize oturum açabilir ve bu düzeltmeleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, bilgisayarı başlatamıyorsanız, dahili sürücüyü disk kabininde veya canlı bir USB oluşturarak başka bir PC’ye bağlamanız en iyisidir.

İşte G/Ç Aygıt Hatasını düzeltmenin çeşitli yolları:

Düzeltme 1: Bilgisayarı Yeniden Başlat

Basit bir yeniden başlatma, en ünlü hataları çoğu zaman düzeltebilir. Başka bir düzeltmeye başvurmadan önce, sadece bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatmadan sonra, sürücünüze erişmeyi deneyin ve G/Ç aygıtı hatasına yol açan aynı işlemi tekrar gerçekleştirin.

Eğer hata devam ederse, aşağıdaki çözümlere geçin.

Düzeltme 2: Kabloları ve Portları Kontrol Edin

Hasar görmüş kablolar ve portlar, G/Ç cihazı hatasının en yaygın nedenlerinden biridir. Şükürler olsun ki, kablolar kolayca değiştirilebilir ve sürücüyü bilgisayarınıza bağlamak için her zaman farklı bir port kullanabilirsiniz.

Kabloların ve portların düzgün çalıştığını garantilemek için yapabileceğiniz bazı kontroller şunlardır:

 1. Kabloları herhangi bir hasar belirtisi açısından kontrol edin – soyulma, gerilme veya alışılmadık şekilde bükülmüş alanlar olmamalıdır.
 2. SATA veya USB kablolarını yeniden bağlayın ve portlara sıkıca oturduklarından emin olun. Ayrıca biriken toz veya enkazları silmekten de emin olun.
 3. Harici bir sabit sürücü veya USB kullanıyorsanız, bunu PC kasasındaki USB portları yerine anakart üzerindeki USB portlarına bağlayın.
 4. Ayrıca, kabloları değiştirip sürücüleri başka bir çalışan bilgisayara bağlayarak hatanın devam edip etmediğini görebilirsiniz. Eğer sürücü düzgün çalışıyorsa, muhtemelen orijinal PC’nin yazılım yapılandırmasında bir sorun vardır.

Düzeltme 3: Sürücüyü Güncelle

Eski sürücüler, depolama sürücünüz ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı engelleyebilir. Çoğu durumda, Windows otomatik olarak son güncellemeleri indirir ve yükler. Ancak, Windows bazı güncellemeleri atlayabilir, bu nedenle ilgili sürücüleri manuel olarak güncellemeniz en iyisidir.

Bireysel sürücüleri güncellemeden önce, bir Windows güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu güncellemeler genellikle sürücü güncellemelerini de içerir ve böylece sürücü yazılımlarını manuel olarak güncelleme zahmetinden sizi kurtarır. Windows güncellemelerini kontrol etmek için, Başlat‘a sağ tıklayın ve ardından Ayarlar > Windows Güncelleme seçeneğini belirleyin.

Depolama sürücünüzün sürücülerini güncellemek için bu adımları izleyin:

 1. Windows Tuşu + R’ye basın, Çalıştır metin kutusuna devmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, Aygıt Yöneticisi aracını başlatacaktır.
 2. Aygıt Yöneticisi’nde Disk Sürücüleri menüsünü genişletin.
 3. I/O Aygıt Hatası gösteren depolama aygıtına sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle‘ye tıklayın.Sürücüyü Güncelle Aygıt Yöneticisi.
 4. Otomatik olarak sürücüler için ara‘ya tıklayın.Otomatik olarak sürücüler için ara.
 5. Windows en güncel sürücüleri indirip yükleyecek. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Düzeltme 4: Sürücü Harfini Değiştir

USB sürücünüzde veya harici HDD ‘de I/O cihazı hatası ile karşılaşıyorsanız, bu eksik veya çakışan sürücü harfleri durumu olabilir. Sürücü harfi, Windows Gezgini’nde diskin yanında beliren alfabedir (örneğin F:). Sürücü harfleri, PC’ye bağlanan her sürücü için benzersizdir.

Sürücü harfini değiştirmek veya bir sürücüye atamak için Disk Yönetimi’ni kullanmanız gerekmektedir:

 1. Windows Arama’ya (Windows Tuşu + S) “disk yönetimi” yazın ve arama sonuçlarından Sabit disk bölümlerini oluştur ve yönet seçeneğine tıklayın.
 2. Disk I/O hatası olan sürücüye sağ tıklayın ve Sürücü Harfini ve Yollarını Değiştir seçeneğini seçin.Sürücü harfini değiştir.
 3. Değiştir seçeneğine tıklayın.Değiştirme seçeneği.
 4. Aşağıdaki sürücü harfini ata yanındaki açılır menüyü kullanarak bir sürücü harfi seçin. Tamam‘a tıklayın.Sürücü harfi ata.
 5. Sürücü harfi değiştirilecek.

Düzeltme 5: CHKDSK ve SFC Çalıştır

CHKDSK ve Sistem Dosyası Denetleyici (SFC), Windows’ta komut satırı teşhis araçlarıdır. CHKDSK, depolama sürücünüzdeki kötü sektörleri ve diğer yaygın sorunları bulur ve onarır. SFC ise sistem dosyalarınızın bütünlüğünü kontrol eder. Bu iki aracı çalıştırmak, bilgisayarınızdaki birçok sorunu düzeltebilir, bunlar arasında G/Ç cihazı hatası da bulunmaktadır.

Önce CHKDSK çalıştırmanızı öneririz, eğer bu işe yaramazsa SFC aracını kullanın.

İşte CHKDSK nasıl çalıştırılır:

 1. Windows Arama’ya (Windows Tuşu + S) “cmd” yazın. Komut İstemi‘ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin.
 2. chkdsk X: /r /x yazın ve Enter’a basın. X‘i taramak istediğiniz diskin sürücü harfi ile değiştirin.CHKDSK komut sözdizimi.
 3. CHKDSK’nin taramayı bitirmesini bekleyin ve PC’nizi yeniden başlatın.

I/O sürücü hatasıyla karşılaşmaya devam ederseniz, SFC’yi çalıştırın:

 1. Komut İstemcisini yönetici olarak çalıştırın.
 2. Bu komutu yazın ve Enter’a basın – DISM /online /cleanup-image /restorehealth. Etkin bir internet bağlantınız yoksa bu adımı atlayın.DISM sözdizimi.
 3. Şimdi, sfc /scannow yazın ve Enter’a basın.SFC sözdizimi.

Düzeltme 6: SD Kartın Yazma Korumasını Kaldır

I/O cihaz hatası, yazmaya karşı korumalı bir SD kartta değişiklik yapmaya çalıştığınızda ortaya çıkabilir. Genellikle, SD kartı düşük seviyede formatlamaya çalıştığınızda belirir. Genellikle, SD kartların fiziksel yazma koruma anahtarı bulunur, bu yüzden anahtarın KAPALI konumda olduğundan emin olun.

Hata devam ederse, SD kart üzerindeki yazma korumasını kaldırmak için Diskpart aracını kullanın:

 1. Windows Arama’ya “cmd” yazın (Windows Tuşu + S). Sağ tıklayın Komut İstemi > Yönetici olarak çalıştır.
 2. diskpart yazın ve Enter tuşuna basın.Diskpart komutu.
 3. list disk yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, bilgisayarınıza bağlı tüm sürücüleri gösterecektir.List disk komutu.
 4. G/Ç cihazı hatası olan sürücüyü seçin–select disk x yazın ve Enter tuşuna basın. x ile sürücünün disk numarasını değiştirin. Örneğin, select disk 1.Select disk komutu.
 5. attributes disk clear readonly yazın ve Enter’a basın. Bu, SD kartınızın yazma korumasını kaldırmalıdır.Özellikler.

Yukarıdaki adımlar, SD kart üzerindeki yazma korumasını devre dışı bırakmak için yeterli olmalıdır. Ancak, yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, 1’den 4’e kadar olan adımları takip edin ve 5. adım yerine bu adımları izleyin:

 1. clean yazın ve Enter’a basın.
 2. format fs=ntfs quick yazın ve Enter’a basın.

Bu sürücüde hızlı bir biçimlendirme yapar. Ancak, verileriniz I/O cihaz hatası olan bir diskten veri kurtarmak için kullanacağımız Disk Drill, veri kurtarma programı kullanılarak hala kurtarılabilir. Veri kurtarma rehberine atlamak için buraya tıklayın.

Düzeltme 7: Sürücünün S.M.A.R.T. Durumunu Kontrol Et

Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology (S.M.A.R.T.), sürücünüzün sağlığını çeşitli parametreler üzerinden görmenizi sağlar. Bir diskin S.M.A.R.T. durumunu kullanarak, onun arızalanmakta olduğunu ya da üzerinde kötü sektörlerin biriktiğini belirleyebilirsiniz.

Sürücünüzün ayrıntılı bir S.M.A.R.T. raporu sağlayabilecek birçok üçüncü parti araç bulunmaktadır. İyi bir seçim Crystaldiskinfo.’dur.

Sürücünüzün S.M.A.R.T. raporunda aşağıdaki alanlara bakın:

 • 05: Yeniden Tahsis Edilen Sektör Sayısı
 • 0A: Dönüş Yeniden Deneme Sayısı (USB sürücüleri, SSD’ler ve hafıza kartları gibi flaş depolama aygıtlarında geçerli değildir)
 • C4: Yeniden Tahsis Olay Sayısı
 • C5: Mevcut Bekleyen Sektör Sayısı
 • C6: Düzeltilmeyen Sektör Sayısı

Bu alanlardaki değerler üç haneli veya daha fazla ise, bu bir arızalı sürücüyü gösterir. Sürücüyü derhal kullanmayı bırakmalı ve profesyonel bir veri kurtarma servisiyle iletişime geçmelisiniz. Veri kullanımına devam etmek, kalıcı veri kaybına yol açabilir.

Değerler çift haneli veya daha düşükse, sürücüyü tamamen biçimlendirebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, verileriniz geri getirilemez şekilde kaybolacak ve yine de sürücüyü yakında değiştirmeniz önerilir.

Bir G/Ç Aygıt Hatası ile Karşılaşan Depolama Aygıtından Veri Nasıl Kurtarılır

Veri güvenliğiniz, diskteki G/Ç aygıtı hatasıyla ilgilenirken en önemli kaygınız olmalıdır. Sürücünüz, doğru depolama boyutu ile Windows Disk Yönetimi’nde görünüyorsa, bu sürücüden veri kurtarabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza başlatamıyorsanız, Windows GUI’sine başlamanıza izin verecek bir canlı USB sürücüsü oluşturmak için bu kılavuzu kullanın.

Bu eğitimde, veri kurtarmak için Disk Drill kullanacağız. Kullanım kolaylığı ve gelişmiş veri kurtarma algoritması sayesinde kolay bir seçim oldu. Tüm türde depolama sürücüleri ve yaygın dosya sistemleriyle (hiçbir dosya sistemi olmayan RAW sürücüler dahil) çalışır.

Veri kurtarma işlemi iki bölümden oluşmaktadır:

Bölüm 1: Sürücünün Disk Görüntüsünü Oluşturun

Sürücüyü doğrudan tarayıp, veri taramak yerine, sürücünün disk görüntüsünü oluşturmanız önerilir. Disk görüntüsü, aslında tüm sürücünüzün bir yazılım kopyasıdır, bu yüzden etkilenen sürücünün boyutuna eşit veya daha fazla boş alanı olan başka bir depolama sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır.

İşte Disk Drill kullanarak disk imajı oluşturma yöntemi:

 1. Disk Drill’i indirin ve yükleyin.
 2. Disk Drill’i açın ve Ek Araçlar altından Sürücü yedekleme üzerine tıklayın.
 3. Sürücüyü seçin ve Byte’tan byte’a Yedekleme üzerine tıklayın.Byte'tan byte'a Yedekleme düğmesi.
 4. Bir kaydetme hedefi seçin ve Tamam‘a tıklayın.Yedekleme parametreleri.
 5. Disk Drill disk imajını oluşturacak.

Bölüm 2: Diskten Veri Kurtarma

 1. Disk Drill’i açın, Disk resmini tanımla üzerine tıklayın ve daha önce oluşturduğunuz disk resmine çift tıklayın. Disk resmi bir sürücü olarak eklenecek.Disk resmini tanımla.
 2. Disk resmini seçin ve Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.Kayıp verileri ara.
 3. Bulunan öğeleri gözden geçir üzerine tıklayın. Ayrıca, ilgili dosya türüne (Resimler, Videolar, Sesler, Belgeler, Arşivler ve Diğer) tıklayarak doğrudan sonuçları filtreleyebilirsiniz.Bulunan öğeleri gözden geçir.
 4. Mevcut bölümünü genişleterek sürücüde şu anda depolanan dosyaları görüntüleyin. Silinen veya kaybolan ve Yeniden yapılandırılmış bölümler önceden silinen dosyaları listeler.Veri kurtarma bölümleri.
 5. Dosyaları onay kutularını kullanarak seçin. Disk Drill, şu anda seçili dosyanın bir önizlemesini gösterir. Bir dosyayı manuel olarak önizlemek için, dosya adının yanındaki göz simgesine tıklayın. Seçiminizi onayladıktan sonra Kurtar düğmesine tıklayın.Kurtarılabilir dosyalar listesi.
 6. Kurtarma hedefi seçin ve İleri düğmesine tıklayın.Kurtarma hedefi istemi.
 7. Disk Drill sizin için dosyaları kurtaracak.

Sonuç

I/O cihaz hatası genellikle zararsızdır ve yukarıdaki yöntemleri kullanarak düzeltebilirsiniz. Ancak, herhangi bir nedenle veri kaybına karşı tamamen korunmanın tek yolu, önemli verilerin düzenli yedeklerini oluşturmaktır. Yedekleri yerel sürücülerde ve bulut depolamada saklamanızı öneririz.

SSS

Dosyaları kopyalarken bir G/Ç cihazı hatası, bilgisayarınızın sürücüyü okuma/yazma konusunda sorun yaşadığının bir göstergesidir. Sürücüyü başka bir bilgisayara bağlamayı denemek en iyisidir ve bakın eğer çalışıyorsa. Eğer çalışmazsa, CHKDSK komutunu çalıştırarak sorunu çözüp çözmediğini görmek için deneyin.
Disk başlatma sırasında bir G/Ç hatası genellikle sabit diskle bir sorun olduğunu gösterir. En iyisi bir uzmana başvurmak veya sürücüyü düzeltmek için üreticinin teşhis aracını kullanmaktır.
WD harici sabit diskinizdeki I/O cihaz hatasını çözmek için bu çözümleri deneyin:
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. Kabloları ve bağlantı noktalarını zarar görmüş olup olmadığını kontrol edin. Sürücüyü yeniden bağlayın.
 3. Bilgisayarınızı temiz başlatma yapın ve hatanın devam edip etmediğini görün.
 4. IDE kanal özelliklerinde aktarım modunun doğru olduğundan emin olun.
manuviraj
Manuviraj Godara, dört yıldan fazla deneyime sahip profesyonel bir içerik yazarıdır. Teknolojiye olan artan merakı ve deneyimi, veri kurtarma ve tüketici teknolojisi ile ilgili içerikler oluşturmasını sağlıyor. Çalışmalarını ayrıca MakeUseOf.com ve HandyRecovery. adreslerinde de bulabilirsiniz.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.