Android SD Kartından Silinen Fotoğrafları Nasıl Kurtarabilirsiniz

150

android sd kartından fotoğrafları kurtar

Binlerce resmi tek bir SD kartta saklayabilme yeteneği, çoğu fotoğrafçının ve akıllı telefon kullanıcısının büyük bir keyifle kullandığı bir özellik olsa da, aynı zamanda felaket bir veri kaybına da yol açabilir ve genellikle SD kart fotoğraf kurtarma yazılımı tek çözüm olmaktadır.

Ancak, en iyi SD kart fotoğraf kurtarma yazılımı çözümü bile, hızlı hareket etmediğiniz ve resimlerinizin üzerine yazılmadan önce kurtarmadığınız sürece size yardımcı olamayacaktır. Bu yüzden daha fazla beklemeksizin, Android SD kartından silinen fotoğrafların nasıl kurtarılacağına bir göz atalım.

Android Telefonlarda Fotoğraflar Nasıl Bulunur

Android telefonlar, cihazınızda depolanan tüm fotoğrafları ve resimleri görebilmenizi sağlayan yerel bir galeri uygulaması ile birlikte gelir. Sorun şu ki bu uygulamada genellikle bir arama özelliği bulunmaz, bu yüzden belirli bir resmi bulmak zor olabilir. Dahası, bazı yerel galeri uygulamaları sadece bazı klasörlerin içeriğini gösterir ve diğerlerini görmezden gelir.

Bu yüzden yerel dosya tarayıcı uygulamasını kullanmanızı öneririz. Çoğu Android telefonlarda, dosya tarayıcı uygulaması Dosyalar olarak adlandırılır ve faydalı dosya tipi filtreleri ve arama özelliği ile birlikte gelir, bu da herhangi bir kayıp fotoğrafı bulmayı kolaylaştırır.

İşte Dosyalar uygulamasının img anahtar kelimesini içeren tüm resimleri bulmak için nasıl kullanılabileceğine dair bir örnek:

 1. Dosya yöneticisi uygulamasını başlatın.files app android icon
 2. Arama simgesine dokunun.
 3. İstenen anahtar kelimeyi girin.
 4. Görüntüler filtresini etkinleştirin.files app img search and filter
 5. Resimlerinizi arayın.

Android SD Kartından Silinen Fotoğrafları Kurtarmanın 6 Yolu

İnsanların Android cihazlarında fotoğrafları silmelerinin pek çok nedeni vardır. Bazen, telefonlarında yer açmak isteyebilirler, ya da kalitesiz olan fotoğrafları silmek isteyebilirler. Neden ne olursa olsun, silinen fotoğrafları bir Android SD kartından nasıl kurtarabileceğinizi bilmek her zaman iyi bir fikirdir.

Seçenek 1: Windows Bilgisayar ile SD Karttan Fotoğrafları Kurtarma

Windows bilgisayarınızda doğrudan herhangi bir tür SD karttan kaybolan fotoğrafları kurtarabilirsiniz. Bunu yapmak için bir kart okuyucu kullanarak veya içinde bulunduğu cihazı bağlayarak bir SD kartı makinenize bağlamanız yeterlidir.

Disk Drill, bir SD karttan ve hemen hemen her türlü depolama cihazından resimleri geri yükleyebilen en popüler veri kurtarma araçlarından biridir. Windows sürümü, 500 MB’a kadar ücretsiz veri kurtarma sunar ve neredeyse tüm modern Windows sürümleri desteklenir.

Veri kaybı yaşadığınızdan şüphelenir şüphelenmez SD kartı kullanmayı derhal bırakmanız şarttır. Karta ek resimler kaydetmeye devam etmek, onları kurtarabilmenizden önce dosyaların üzerine yazılma riskini taşır. Kaybolan resimleri kurtarma şansı bulana kadar kenara koyun.

Windows için Disk Drill kullanarak SD karttan silinen resimleri kurtarmak için:

 1. Bilgisayarınıza Disk Drill veri kurtarma yazılımını indirin ve yükleyin.
 2. SD kartı, kart okuyucu kullanarak makinenize bağlayın.
 3. Uygulamayı başlatın.sd karttan silinen fotoğrafları nasıl kurtarırım
 4. SD kartı, Disk Drill’a mevcut diskler listesinden seçin.
 5. Kayıp verileri ara düğmesine tıklayarak tarama algoritmalarını başlatın.SD kartınızı seçin
 6. Disk Drill’in kurtarılabilir olarak tanımladığı dosyaların listesini gözden geçirin.Dosyaları gözden geçirin ve kurtarma için işaretleyin
 7. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin. Görüntülerin kaydedileceği bir depolama konumu belirtin. Dosyaların bozulmasına yol açabileceği için orijinal konumlarını kullanmayın. Görüntüleri bilgisayarınıza kaydedin.Dosyalarınızı kurtarmak için hedef seçin
 8. Dosya kurtarmayı gerçekleştirmek için Kurtar düğmesine tıklayın.

Seçenek 2: Mac Bilgisayarı ile Android SD Kartından Fotoğrafları Kurtarma

Android akıllı telefonlar, bir USB kablosu kullanarak SD karttan doğrudan resimleri kurtarmanızı sağlayan çeşitli dosya aktarım protokolleri ve modları (USB Mass Storage Mode, Media Transfer Protocol ve Picture Transfer Protocol dahil) destekler.

Cihazınızı uygun bir USB kablosu kullanarak bilgisayara bağlayın ve “USB üzerinden bu cihazı şarj et” bildirimine dokunun. Dosya Aktarımı veya benzer bir seçenek seçin ve SD kartınızın içeriğine tıpkı bir USB flash sürücü veya başka bir depolama cihazında olduğu gibi erişin.

Disk Drill for Mac kullanarak bir SD karttan silinen resimleri kurtarmak için:

 1. Bilgisayarınıza Disk Drill veri kurtarma yazılımını indirin ve yükleyin.Uygulamayı yükleyin.
 2. Silinmeden önce resimlerinizin depolandığı SD kartın yanındaki Kurtar butonuna tıklayın.Kartınızı seçin
 3. Disk Drill’in SD kartı analiz etmesini bitirmesini bekleyin.
 4. Kurtarma klasörlerinin içine bakın ve önizleme özelliğini kullanarak silinen dosyaları bulun.
 5. Kurtarmak istediğiniz her resmi seçin ve Kurtar butonuna tıklayın.Dosyalarınızı bulun
 6. Disk Drill’in silinen resimleri nereye kurtaracağını belirtin ve Tamam düğmesine tıklayın. Silinen resimlerin orijinal olarak bulunduğu sürücüden farklı bir sürücüde bir klasör seçmeniz gerektiğini unutmayın.Kurtarılan dosyaların kaydedileceği yeri seçin

Seçenek 3: Bilgisayar Olmadan SD Karttan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Android işletim sisteminin açık yapısı sayesinde, DiskDigger gibi bir uygulama kullanarak doğrudan telefonunuzda resim kurtarma işlemi yapabilirsiniz. En iyi sonuçlar için cihazınızın rootlanmış olması gerekir, ancak DiskDigger root izinleri olmadan da kullanılabilir.

SD karttan silinen resimleri DiskDigger kullanarak kurtarmak için:

 1. Android için DiskDigger‘ı indirin.
 2. SD kartı akıllı telefonunuza takın.
 3. DiskDigger’ı başlatın ve Kayıp fotoğrafları ara‘ya dokunun. DiskDigger'ı Başlat
 4. DiskDigger’ın cihazınızın depolamasına erişim iznini verin.
 5. Geri almak istediğiniz fotoğrafları seçin.
 6. Kurtar butonuna dokunun.DiskDigger ile Resimleri Kurtar

DiskDigger tüm resimleri kurtarmada başarısız olduysa üzülmeyin çünkü doğrudan telefonunuzdan SD karttan silinen fotoğrafları kurtarmanız için kullanabileceğiniz bir çözümümüz daha var.

Seçenek 4: Yazılım Kullanmadan Google Fotoğraflar’dan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Bulut yedekleme servisini kullanmak, fotoğrafları çeker çekmez otomatik olarak yedeklemek için faydalıdır. Android kullanıcıları iyi bir bulut yedekleme servisi için fazla uzağa bakmaya ihtiyaç duymaz, çünkü Google zaten Google Fotoğraflar adında bir servis geliştirdi. Google Fotoğraflar’da yedekleme ve senkronizasyon seçeneğini resimlerinizi kaybetmeden önce açmışsanız, şanslısınız çünkü artık onları silindikten sonraki 60 güne kadar yazılım kullanmadan geri getirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar’dan silinen fotoğrafları kurtarmak için:

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını açın.photos app icon android
 2. Kütüphane sekmesine gidin.
 3. Çöp Kutusu’nu seçin.trash folder photos app android
 4. Sağ üst köşedeki Seçenek’i dokunun.select photos app android
 5. Üzerine dokunarak kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin.
 6. Seçilen fotoğrafları kurtarmak için Geri Yükle butonuna dokunun. restore photos app android
 7. Fotoğraflar uygulamasının fotoğraflarınızı geri yüklemesine izin verin.

Dikkat: Eğer Fotoğraflar uygulamasını bulut yedekleme servisi olarak kullanmıyorsanız, silinen fotoğrafları Çöp Kutusu klasöründen hala kurtarabilirsiniz. Yedeklenmeyen fotoğrafların otomatik olarak 60 değil, 30 gün sonra silindiğini unutmayın.

Seçenek 5: Silinen Fotoğraflarınızı Dropbox Kullanarak Kurtarın

Android kullanıcılarının veri kaybına karşı fotoğraflarını korumak için güvendiği başka popüler bir bulut yedekleme çözümü Dropbox’tır. Fotoğraf yedekleme özelliğini kullanıyorsanız, Android telefonunuzdan yanlışlıkla silinen fotoğrafları (örneğin fabrika ayarlarına dönme veya yeni bir ROM yüklerken) herhangi bir cihazdan, bilgisayarınız dahil, kurtarabilirsiniz:

 1. Şu adrese gidin: www.dropbox.com
 2. Dropbox hesabınıza giriş yapın.
 3. Fotoğraflar bölümüne gidin ve kaybolan fotoğraflarınızı güvenli bir hedefe indirerek kurtarın. dropbox kayıp fotoğrafları kurtar

Not: Dropbox’un Çöp Kutusu klasörü vardır, buna Silinen dosyalar denir. Hem Android telefonunuzdan hem de Dropbox’tan silinmiş fotoğrafları kurtarmak için oraya gidebilirsiniz.

Seçenek 6: SD Kart Çöp Kutusundan Kayıp Fotoğrafları Kurtar

SD kartınızdan bilgisayarınıza Android fotoğraflarını indirirken onları kaybettiniz mi? O zaman onları SD kartın Geri Dönüşüm Kutusu klasöründen (macOS’te Çöp Kutusu olarak adlandırılır) kurtarma şansınız olabilir. İçeriğini görmek için yapmanız gerekenler:

Windows

 1. SD kartınızı Windows PC’nize bağlayın.
 2. Şimdi masaüstünüzden geri dönüşüm kutusunu açın.
 3. Eğer fotoğraflarınızı bulduysanız, onları seçin ve ardından üzerlerine sol tıklayın > Geri Yükle. Geri Dönüşüm Kutusunda Geri Yükle seçeneği.

macOS

 1. SD kartınızı Mac’inize bağlayın.
 2. Çöp kutusu klasörünü dock menüsünden açın.
 3. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin, sonra sağ tıklayıp Geri Al’a tıklayın. Fotoğraflarınızı orijinal klasörlerinde bulacaksınız.Çöp kutusunda dosya seçimi penceresi

Android SD Kartlarından Veri Kaybının Yaygın Nedenleri

SD kartlar veri depolama için popüler bir ortamdır. Küçük ve taşınabilir olmaları onları yanınızda taşımak için uygun hale getirir. Ancak, kolayca kaybolabilir veya zarar görebilirler. SD kart verilerinin kaybolmasının birçok nedeni vardır. SD kart veri kaybının en yaygın nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • SD karttan fotoğrafların kazara silinmesi.
 • Android telefon hasarlandı veya kırıldı.
 • SD kart bozuldu veya hasar gördü.
 • SD kart cihazdan yanlış bir şekilde çıkarıldı.
 • SD kartın kazayla biçimlendirilmesi.

Sonuç

SD kartlar, kameranızın veya mobil cihazınızın depolama kapasitesini genişletmenin taşınabilir ve uygun bir yolunu sunar. Bu kartları düzenli olarak kullanıyorsanız, bir noktada veri kaybı olayına kurban gitme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ne kadar dikkatli olursanız olun, kazalar meydana gelebilir.

SSS:

SD karttan silinen fotoğrafları kurtarmanın birçok yolu vardır. Örneğin, hafıza kartı kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz, bu silinen fotoğrafları kurtarmanın en kolay ve en etkili yoludur.
Fotoğraflar hayatımızdaki en önemli şeylerden biridir. Her gün yüzlerce fotoğraf çekmek nadir bir durum değildir. Onları doğru şekilde saklamayı bilmezseniz, değerli anılarınızı kolayca kaybedebilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, fotoğraflarınızın düzenli olarak yedeklerini almak. Bu, telefonunuz ya da bilgisayarınızla ilgili bir sorun yaşanması durumunda fotoğraflarınızın bir kopyasının olmasını sağlayacaktır. İkincisi, bilgisayarınıza iyi bir fotoğraf düzenleme yazılımı yüklediğinizden emin olun ve gelecekteki tüm fotoğraf düzenlemeleri için bunu kullanarak orijinal fotoğrafın dokunulmamış ve zarardan korunmuş olarak kalmasını sağlayın.
Android telefonda biçimlendirilmiş SD kartı kurtarma ihtiyacınız olabilecek birçok neden vardır. Bunlardan en yaygın olanı, kazara karttan bazı önemli dosyaları silmenizdir. Bu durumda, Android telefonunuzdaki biçimlendirilmiş SD kartı kurtarmak için Android Veri Kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz. Android telefonunuzdaki biçimlendirilmiş SD kartı kurtarmak için önce Android telefonunuzu USB kablosu ile PC'ye bağlayın ve USB hata ayıklama modunu etkinleştirin. Ardından veri kurtarma yazılımını PC'nize indirip yükleyin, başlatın ve ihtiyaçlarınıza göre doğru tarama modunu seçin. Bundan sonra, taramak istediğiniz dosya türlerini seçin ve kayıp dosyaları aramak için "Taramayı Başlat" düğmesine tıklayın.
Samsung cihazlardaki Galeri uygulamasında silinen fotoğraflar kalıcı olarak kaldırılmadan önce 30 gün boyunca saklandığı bir çöp kutusu bulunmaktadır. Kaybolan fotoğraflarınızı buradan kurtarmak için:
 1. Galeri uygulamasını açın.
 2. Menü'ye dokunun.
 3. Çöp Kutusu seçeneğini seçin.
 4. Düzenle'ye dokunun.
 5. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve Geri Yükle'ye dokunun.
Android cihazınızdan bilgisayarınıza fotoğrafları aktarmanın birkaç yolu vardır. En popüler yöntem USB bağlantısı üzerindendir. Google Fotoğraflar uygulamasını da fotoğraflarınızı yedeklemek ve paylaşmak için kullanabilirsiniz. Daha sonra onları Google Fotoğraflar web sitesinden indirebilir veya başka bir cihazda uygulamayı kullanarak onları görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Başka bir yöntem ise Dropbox, OneDrive veya Google Drive gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanmaktır. Bunlar, fotoğraflarınızı cihazlar arasında senkronize edip diğer insanlarla paylaşmanıza ve ilgili platformlarda düzenlemenize imkan tanır.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required