Android’de Bozuk Bir SD Karttan Veri Kurtarma ve Onarımı Nasıl Yapılır

Onaylayan
234

SD kartlar çeşitli kullanışlı işlevler sunar. Bu işlevlerden biri, mobil cihazınız için ek depolama alanı sağlamaktır. Bir SD kart, her türlü dosyayı barındırabilir, ancak telefonunuzla çekilen fotoğrafları saklamak için özellikle faydalıdırlar.

Yine de, bozulmaya karşı hala savunmasızdırlar. Eğer SD kartınız bozulduysa, artık Android cihazınız tarafından, ya da başka bir cihaz tarafından hemen okunamayabilir olabilir. Bu makale, Android’de bozulmuş bir SD kartın nasıl düzeltileceğini gösterecektir.

Android SD Kart Bozulmasının Belirtileri

Telefonunuzun SD kartı bozulduğunda, genellikle mantıksal bir hasardan dolayı bellek kartının artık erişilemez olduğu anlamına gelir. Birkaç yaygın belirtiye bakarak bozulmayı tespit edebilirsiniz.

Belirti Açıklama
🐌 Yavaş performans Bozulma, telefonunuzun işletim sisteminin SD karttan veri bulma ve erişme süresini artırabilir.
👻 Kaybolan dosyalar Artık olması gereken yerde görünmeyen bazı dosyalarınızın farkına varabilirsiniz. Dosyalar hala fiziksel olarak SD kartta bulunuyor olsa da, bozulma telefonunuzun dosyalarınızı bulmasını ve erişmesini engelleyebilir.
✍ Okuma/yazma hataları SD kartınızdan bir dosya açmayı denediğinizde, dosyanın erişilemez veya hasarlı olduğunu belirten bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, yeni veri kaydetmeye çalışırken de bu mesajla karşılaşabilirsiniz.

Bozulan bir SD kart görünümünün neye benzediğini bilmek, Android’de SD kart tamiri nasıl yapılacağını anlamanın ilk adımıdır.

Bozulmuş Android SD Kartından Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

Bozulan SD kartınıza hemen müdahale etmek, veri kaybına neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir onarıma girişmeden önce, üzerindeki tüm verileri yedeklemelisiniz. Eğer yapamıyorsanız, verileri geri almak için veri kurtarma yazılımları kullanmalısınız.

Bozulmuş SD kart veri kurtarması yapmanız gerekiyorsa Disk Drill veri kurtarma aracını öneririz. En yaygın SD kart üreticilerini ve 350’den fazla dosya tipini destekler, hatta yaygın olmayan dosya formatlarını bile kurtarma konusunda iyi şanslar sunar. Disk Drill, SD kartınız sağlam olduğu sürece, SD kart bozulması nedeniyle kaybolmuş dosyaları kurtarabilir.

Başlamadan önce, SD kartınızı Android cihazınızdan çıkarın ve bir kart okuyucu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

 1. Disk Drill’i indirin, yükleyin ve başlatın.
 2. Bozulmuş hafıza kartınızı seçin. İsim, kullandığınız gerçek SD kartın türüne göre değişebilir. Kaybolan veriler için ara‘ya tıklayın.Bozulan SD kartın seçilmesi.
 3. Tarama bitince Bulunan öğeleri gözden geçir‘e tıklayın.SD kart verilerinin gözden geçirilmesi.
 4. Kurtarmak istediğiniz tüm dosyaları seçin. Kurtarma şansları sütunu, o dosyayı kurtarma şansınızı gösterir. Hazır olduğunuzda Kurtar‘a tıklayın.Seçilen dosyaların kurtarılması.
 5. Çıktı konumunu seçin ve İleri‘ye tıklayın.Bozuk SD karttan verilerin kurtarılması.

Bozulmuş Android SD Kartı Nasıl Düzeltilir

Bu düzeltmeleri denemeden önce, SD kartın sağlam olduğundan emin olun. Eğer kartın büküldüğü veya temas plakalarının zarar gördüğü belirtiler varsa, bu düzeltmeler muhtemelen işe yaramaz. Ayrıca, kart okuyucunuzun SD kart yuvasının tıkanıklıktan arındığından emin olun.

Yöntem 1:SD Kartı Virüslere Karşı Tara

Virüsler, SD kartınıza bulaşabilir ve verilerinde veya dosya sistemlerinde bozulmaya neden olabilir. İşte SD kartınızı virüslere karşı nasıl tarayabileceğinizi göstereceğiz.

Windows’ta

Windows, tam teçhizatlı bir antimalware yazılım aracı olan Microsoft Defender Antivirus ile birlikte gelir. İşte SD kartınızdaki herhangi bir virüsü temizlemek için nasıl kullanabileceğinizi:

  1. SD kartı Windows PC’nize bağlayın.
  2. Dosya Gezgini‘ni açın.
  3. SD kart üzerinde Shift tuşuna basılı iken sağ tıklayın ve Microsoft Defender ile Tara‘yı tıklayın. Daha kapsamlı bir tarama yapmak istiyorsanız, bir sonraki adıma geçin.Bozuk SD kart üzerinde hızlı tarama yapılıyor.
  4. Microsoft Defender Antivirüs (çevrimdışı tarama)‘ı seçin ve Şimdi Tara‘yı tıklayın.Bozuk SD kart üzerinde çevrimdışı tarama yapılıyor.

  Android’de

  Eğer elinizde Windows bilgisayar yoksa, Avast Mobile Security‘yi kullanabilirsiniz. Ücretli bir sürümü de var ama ücretsiz sürüm işinizi görmek için yeterli (reklamları kabul edecekseniz).

  1. Avast Antivirus & Security‘yi indirin ve uygulamayı ayarlamak için ekrandaki talimatları takip edin.
  2. Taramayı Başlat‘a dokunun.
   Avast taraması başlatılıyor.
  3. Uygulamalarınızı ve ayarlarınızı taramak için İzin Ver‘e dokunun.
   Avast'ın yerel dosyaları taramasına izin veriliyor.
  4. Düzenli Tarama veya Derin Tarama yapmak isteyip istemediğinizi seçin.Tarama tipi seçiliyor.

  Uygulama tarafından bulunan herhangi bir riski ele alın.

  Yöntem 2:CheckDisk (CHKDSK) ile Onarım

  CHKDSK, Windows ile birlikte gelen ve SD kartınızdaki mantıksal ve fiziksel hataları tarama yeteneğine sahip bir komuttur. Ek parametrelerle kullanıldığında, bulunan hataları onarmaya da çalışabilir, hataların ciddiyetine bağlı olarak.

  Bozuk bir SD kartı Android’de onarmak için CHKDSK’yi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki talimatlar, Android’de bir SD kart nasıl onarılır gösterecektir.

  1. Başlat‘a sağ tıklayın ve PowerShell (Yönetici olarak)‘i tıklayın. UAC sizi onay için istemde bulunduğunda, Evet‘i tıklayın.PowerShell açılıyor.
  2. chkdsk D: /f yazın. D: ile belirtilen sürücü harfini bozuk SD kartınızla ilişkili olan sürücü harfi ile değiştirin. Enter tuşuna basın.PowerShell'de CHKDSK kullanılıyor.

  /f parametresi, bozuk SD karttaki herhangi bir hatayı bulur ve düzeltir. Bu parametreyi kaldırmak hala taramayı yapar, ancak hatalar düzeltilmez. Komut çalışmayı tamamladığında, bozulmanın giderilip giderilmediğini görmek için SD kartınızı kontrol edin.

  Yöntem 3:Bilgisayarda Biçimlendirme

  Hafıza kartınızı yeniden biçimlendirmek, telefonunuzun SD kartın bozuk olduğunu belirttiği durumda faydalı olabilir, çünkü mevcut bozuklukları etkili bir şekilde kaldırabilir. Bir SD kartı biçimlendirdiğinizde, içindeki tüm verileri siliyorsunuz ve dosya sistemini yeniliyorsunuz.

  Biz Tam Biçimlendirme yerine Hızlı Biçimlendirme yapacağız. Hızlı Biçimlendirme, Tam Biçimlendirmeden önemli ölçüde daha hızlıdır, ancak Tam Biçimlendirme verinin kaldırılmasında daha kapsamlı bir iş çıkarır (bunun sonucunda verinin genellikle kurtarılamaz hale gelmesi söz konusu olabilir). Aşağıdaki talimatları kullanarak Android’de Micro SD kartını biçimlendirerek onarın.

  1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Disk Yönetimi‘ni seçin.Disk Yönetimi açılıyor.
  2. Bozuk SD kartınızdaki bölüme sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i tıklayın.Bozuk SD kartın biçimlendirilmesi.
  3. SD kartınıza bir ad verin ve Dosya sistemi‘ni FAT32 olarak değiştirin. Hızlı biçimlendirme yap‘ı işaretlediğinizden emin olun ve Tamam‘a basın.Biçimlendirmenin sonlandırılması.

  Yöntem 4:Android Üzerinde Biçimlendirme

  Elinizin altında bir bilgisayar yoksa veya doğrudan telefonunuz üzerinde çalışmayı tercih ediyorsanız, bozuk SD kartınızı PC olmadan Android cihazınızda düzeltebilirsiniz. Bunun için SD kartınızı Android cihazınızdan doğrudan biçimlendireceksiniz.

  Bu işlem cihazınıza ve Android sürümünüze bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. SD kartınızı biçimlendirmenin içindeki tüm verileri sileceğini unutmayın. Android 11’de bozuk SD kartı onarmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

  1. Ayarlar‘ı açın.Android ayarları açılıyor.
  2. Pil ve cihaz bakımı‘na dokunun.Pil ve Cihaz Bakımı bölümüne erişiliyor.
  3. Depolama‘ya dokunun.Depolama ayarlarına erişiliyor.
  4. Üst sağdaki üç noktaya dokunun, ardından Gelişmiş‘e dokunun.Gelişmiş depolama ayarları.
  5. SD kartınızı seçin.
  6. Son olarak, Biçimlendir‘e dokunun.

  SD Kartınızı Bozulmalara Karşı Koruyun

  SD kartınız herhangi bir anda bozulabilir. Bu yüzden, verilerinizi dikkatli kullanmalı ve herhangi bir veri kaybı durumundan korumak için onları güvence altına almalısınız.

  • Yedek oluştur– Verilerinizi korumanın en etkili yolu yedek oluşturmaktır. Veri kaybı durumunda, çalışan dosyanın bir kopyasını kolayca geri yükleyebilir ve normal olarak devam edebilirsiniz.
  • Güvenli kaldır– Android cihazınızdan SD kartı çıkarırken, devam eden aktif yazma işlemleri olmadığından emin olun. Veri eksikliğini önlemek için ideal olarak SD kartı çıkarmadan önce mobil cihazınızı kapatın.
  • Bozuk kartları değiştir– SD kartınızda, onarıldıktan sonra bile tekrar tekrar sorunlar ortaya çıkıyorsa, kartı değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Verilerinizi yedekleyin ve sorunlar ortaya çıktıkça hafıza kartlarınızı değiştirin, çünkü zamanla sorunlar kötüleşecektir ve veri kaybı riskini azaltır.

  SD kartınıza iyi bakmak, SD kartla ilgili bir sorunla karşılaşma riskini azaltır.

  Sonuç

  İlerleyen zamanlarda, Android’deki SD kartınız bozulursa, verileri kendiniz kurtarmak için gereken bilgiye sahipsiniz. Ayrıca, bu makalede açıklanan yöntemleri kullanarak, Android’de SD kart hatalarını pek çok sorun yaşamadan düzeltebilirsiniz.

  SSS

  Veri kaybetmeden güvenilir bir şekilde bir SD kartı düzeltmenin tek yolu önce o verileri yedeklemektir. Normal yollarla verileri yedekleyemiyorsanız, düzeltmelere girişmeden önce verileri kurtarmak için bir veri kurtarma aracına güvenmeniz gerekir
  Samsung cihazınızdaki bozuk SD kartı formatlayarak düzeltebilirsiniz. Bunu formatlamak, bozukluğu ortadan kaldıracak ve SD kartının yeniden kullanılması için hazırlayacaktır. Unutmayın ki bu, SD kartındaki tüm verileri silecektir.
  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Cihaz bakımı'na dokunun.
  3. Depolama'ya dokunun.
  4. Daha fazla seçenek simgesine dokunun (dikey ellips).
  5. Depolama ayarları'na dokunun.
  6. SD kartınıza dokunun.
  7. Biçimlendir'i seçin.
  SD kart bozulması birçok nedenle oluşabilir. Uygunsuz SD kart çıkarma, kesintiye uğrayan yazma işlemleri, zararlı yazılım saldırıları ve aşırı sıcaklıklar, SD kartın bozulmasına neden olabilir.
  Bozuk SD karttaki fotoğrafları Android cihazınızda doğrudan kurtarmak için DiskDigger kurtarma aracını kullanabilirsiniz.
  1. Android için DiskDigger'ı indirin.
  2. Temel Fotoğraf Taramasını Başlat'ı seçin.
  3. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin, ardından Kurtar'a dokunun.
  4. Kurtarılan fotoğrafları nereye saklamak istediğinizi seçin.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required