Android Cihazınızda Lost.Dir Klasöründen Dosyaları Nasıl Kurtarabilirsiniz

Onaylayan
12

Lost dir dosyalarının kurtarılmasıAndroid işletim sistemi, bir cep telefonunda kullanılan en yaygın işletim sistemlerinden biri haline geldi ve akıllı telefon cihazları için küresel pazar payının %70’den fazlasını oluşturuyor. Android sistem işleyişi hakkında derin bir ilgiye sahipseniz, içerisinde belirsiz olarak tanımlayabileceğiniz dosyaları barındıran bir lost.dir klasörü ile tanışmış olabilirsiniz. Size veri depolamanıza ne kadar önemli bir anlam ifade ettiğini ve ona neden daha yakından dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek şaşırtabilir.

Android’de Lost.Dir Nedir?

Android lost.dir klasörüne rastlamış olabilirsiniz ama bu klasörün mobil cihazınızda oynadığı rol tam olarak bilinmiyor olabilir. Biz lost.dir klasörünün ne olduğunu ve öncelikle neden var olduğunu açıklamaya çalışacağız.

lost.dir klasörü temelde, bir sistem hatası ya da çökme durumunda kaybolan dosyaları toplamak için Android İşletim Sistemi tarafından oluşturulan ve Windows cihazındaki Geri Dönüşüm Kutusu gibi çalışan bir klasördür.

Android cihazınızdaki her kullanılabilir depolama alanında bir “lost.dir” klasörü bulunur — biri cihazın dahili deposundaki dosyalar için ve eğer takılmışsa biri de SD kartınızda. Topladığı dosyalar, Android sistemi yeniden başlatıldığında kurtarılabilir.

Gerçekten de bir Android sisteminin kapanmasının sebepleri sayısızdır ve bu tür bir olayın ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek, lost.dir klasörü, bu tür olaylar sırasında kaybolan fotoğraflar ve videolar gibi dosyaların kolayca kurtarılmasında önemli bir rol oynar.

Eğer lost.dir klasörünü silmekle ne olacağını merak ediyorsanız, cevap hiçbir şey! Lost.dir klasörlerini silmek, sadece bir sistem çökmesi sırasında kaybettiğiniz dosyaları geri yüklemeniz gerektiğinde sorun teşkil eder, o zaman böyle bir senaryoda endişelenmeniz gerekir. İhtiyacınız olan bütün dosyalara erişiminiz varsa, kesinlikle endişelenecek bir neden yoktur.

Lost.dir Klasörünün Oluşturulmasının Ana Nedenleri

Android sistemi, aşağıdaki dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı beklenmedik şekilde kapanabilir:

Neden Açıklama
⚠️ Uygulamalar çalışırken ani hatalar/arızalar Uygulama çalışırken karşılaşılan herhangi bir hata veya arıza, bozulma nedeniyle veri kaybına sebep olabilir.
🪫 Pil arızası Pil arızasından ötürü düzgün kapanmama, kesintili iç veri işleme veya transferler nedeniyle veri bozulması ve veri kaybına yol açabilir.
🔌 Android SD kartın düzgün çıkarılmaması Bir Android SD kartı cihazınızdan çıkarmadan önce genellikle cihazı kapatmanız önerilir. Hafıza kartınızı düzgün bir şekilde çıkarmamanız, veri bozulmasına ve sonuç olarak veri kaybına yol açabilir.
✍🏼 Okuma-yazma işlemi sırasında SD kartın çıkarılması SD kartı bir okuma-yazma işlemi sırasında çıkarmak, veri tutarsızlıklarına veya bozulmalara neden olabilir ve veri kaybı olasılığını artırabilir.
♨️ Temel donanım bileşenlerinin aşırı ısınması Aşırı ısınmış bir donanım bileşeni, fiziksel hasar nedeniyle cihazınızın bozulmasına neden olabilir. Bu durum, sırasında veri erişilemezliğine ve veri kaybına yol açabilir.
🔔 Kritik İS fonksiyonlarına güncellemeler sırasında Uyumluluk problemleri nedeniyle veri kaybı meydana gelebilir ve veri bozulmasına yol açabilir.

lost.dir klasörü Android sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulur ve cihazınızı her açılışınızda kullanıma hazır hale getirilir.

lost.dir Klasöründen Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Neyse ki Android’de lost.dir klasörünü kurtarmanın birkaç yolu var. Yoğun hayatınız ve programınız sırasında dosyaları kazara silmek arada bir olasıdır. Aşağıdaki yöntemler, lost.dir dosyalarını sorunsuz bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olmalıdır.

Yöntem 1: Disk Drill Veri Kurtarma Yazılımı

Disk Drill, telefonlar ve SD kartlar da dahil olmak üzere farklı depolama aygıtlarını tarayabilen çok yönlü bir veri kurtarma çözümüdür. .dir kayıp dosyalarını hızlıca kurtarabilir ve hatta bozuk ve zarar görmüş hafıza kartlarıyla bile çalışabilir.

Disk Drill’in derin tarama algoritmaları ile dosyaları başarıyla kurtarma şansınız daha yüksek olur. Üstelik, Disk Drill Windows ücretsiz deneme sürümünde 500 MB’a kadar dosyayı ücretsiz olarak kurtarabilirsiniz.

Bu eğitimde, kaybolan dosyaları için bir Android SD kartını taramak üzere Disk Drill kullanacağız:

 1. Başlamak için, Disk Drill kurulum dosyasını indirin. Ardından, kurulumu başlatın ve başarılı bir yükleme için talimatları izleyin. Android SD kartını bilgisayara bağlayın.installation
 2. Tamamlandığında, Disk Drill uygulamasını başlatın. Ana ekranda tarayabileceğiniz cihazların listesini görmelisiniz. Hafıza kartınızı seçin ve taramaya başlamak için Kayıp verileri ara butonuna tıklayın.Disk Drill aramayı başlatma.
 3. Tarama tamamlandığında, Bulunan öğeleri incele butonuna tıklayın.Bulunan verilerin incelenmesi.
 4. Bundan sonra, kurtarmak istediğiniz tüm dosyaları seçebilirsiniz. Tamamlandığında, Kurtar butonuna tıklayın.Kurtarılacak dosyaların işaretlenmesi.
 5. Beliren iletişim kutusunda, kurtarılan dosyaların nereye konulacağını seçin ve İleri butonuna tıklayın. Disk Drill dosyalarınızın kurtarılmasına başlayacaktır.Kurtarma işleminin finalleştirilmesi
 6. Kurtarma işlemi sonrasında, Kurtarılan veriyi Explorer’da göster butonuna tıklayarak kurtarılan dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Dahili depolamadan dosya kurtarmak istiyorsanız, uygulamanın Mac versiyonunu kullanmalısınız.

Yöntem 2: Dosya Adı Uzantısı Ekleme

Kaybolan .dir dosyalarını kurtarmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmış başka bir yöntem, dosya adı uzantısında değişiklik yapmaktır. Bazı dosyalar yalnızca uygun bir yazılım kullanılarak görüntülenebilir, bu nedenle lost.dir klasöründeki dosyalara bir dosya adı uzantısı eklemek, onları kurtarmanıza yardımcı olabilir.

 1. Cihazınızdaki lost.dir klasörünü açın ve kurtarmak istediğiniz belirli dosyaları seçin.lost.dir klasörüne git
 2. Kaybolan.dir dosyasına uygun dosya uzantısını (.mp3, .mp4, .mov, .3gp, .png, .jpeg vb.) ekleyerek dosyanın adını değiştirmeye devam edin.

Dosyalarınızın dosya uzantısını bilgisayarınızı kullanmadan da değiştirebilirsiniz. Android işletim sistemi, dosyaları yeniden adlandırabilir ve basit adımlarla dosya uzantıları ekleyebilir. İşte Android cihazınızdan doğrudan nasıl yapabileceğiniz:

 1. Başlamak için, Android cihazınızda tercih ettiğiniz Dosya Yöneticisi uygulamasını açın.
 2. Daha sonra, lost.dir klasörünü açın ve kurtarmak istediğiniz dosyaya gidin.lost.dir klasöründeki dosya
 3. Şimdi, yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaya dokunup basılı tutun. Bu genellikle bir menüyü açar. Seçenekler listesinden, Yeniden Adlandır’ı seçin.seçeneklerde yeniden adlandırı seç
 4. İsim alanına, dosya adının sonuna uygun dosya uzantısını ekleyin.

Android Telefonlarda lost.dir Dosyalarının Kaybını Önleme Yolları

Veri kaybını önlemek için uygun önlemler kullanmak, indirilebilen pek çok veri kurtarma aracına rağmen bazen sıkıntılı olabilen veri kurtarma sürecinden geçmekten belki de daha idealdir. Android cihazınızda lost.dir silinmesinden kaçınmak için dikkate almanız gereken bazı ipuçları burada.

 • Cihazınızı periyodik olarak gereksiz ve önbellek dosyalarını temizleyerek düzenli tutun.
 • Cihazınız ve SD kart arasında dosya aktarımı yaparken, kartı çıkarmadan önce işlemin bitmesini bekleyin.
 • Android cihazınızı aniden kapatmaktan kaçının.
 • Kullanılmayan uygulamaları arka planda çalıştırmaktan kaçının.
 • SD kartınızı formatlayın veya Android cihazınıza flash yapın.

Sonuç

Veri koruma ve kurtarma arasında iyi bir denge sağlamak, tüm verilerinizi kaybetme riskini ve bununla birliktirilebilecek birçok engeli azaltır.

Her durumda, eğer veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekiyorsa, size veri kurtarma sıkıntılarınızı aşmada en iyi şekilde yardımcı olacak olanı belirlemek için her zaman yüksek seviyede bir gizlilik koruyun. Zaman zaman, ideal veri kurtarma araçlarının hangileri olacağını ortaya çıkarmak için basit bir google araması yaparak araştırmanızı yapabilirsiniz.

Sertifikalı veri kurtarma uzmanlarından profesyonel yardım arayarak, verdikleri hizmetlerin reklamlarında belirttiklerinin aksine hizmet sağlayan kişiler ve veri kurtarma çözümleri tarafından dolandırılmaktan kaçınmak için bir adım daha ileri gidebilirsiniz.

SSS

Hayır, “lost.dir” klasörü, sistem arızası sırasında kaybolan dosyaları kurtarmak için Android işletim sistemi tarafından oluşturulan bir sistem dizinidir.
Evet. Genellikle "lost.dir" klasörünü silmek güvenlidir. Ancak, bu klasörün veri bozulması nedeniyle kurtarılan dosyaları içerdiğini unutmayın. İşleme devam etmeden önce bu dosyalardan herhangi birine hala ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin.
"lost.dir" klasörü, sistem hatası nedeniyle Android işletim sistemi tarafından kurtarılan dosyaları içerir. Bu klasörde saklanan dosyalar arasında resimler, ses dosyaları, videolar, dokümanlar ve uygulama verileri gibi diğer dosyalar da bulunabilir. Ancak, kurtarma işlemi nedeniyle, bu klasördeki dosya isimleri veya dosya uzantıları açıkça belirtilmiş olmayabilir.
İstediğiniz Dosya Yönetici uygulaması kullanarak "lost.dir" klasöründe gezinebilirsiniz. Çoğu zaman, lost.dir dosyaları kullanılamaz durumda olabilir ve dosya formatlarını değiştirdiğinizde ancak açılabilirler. Ancak tanınabilir bir formatı olan lost.dir dosyaları için, varsayılan uygulamayı kullanarak onları açabilirsiniz. (örneğin, resimler için Galeri uygulaması)
Avatar photo
Michael, yaklaşık on yıldır Teknoloji odaklı makaleler yazan bir İçerik Yazarıdır. Yapay Zeka, IoT, RegTech, Geleceğin Teknolojisi, Siber Güvenlik gibi alanlarda 6 yıldan fazla tecrübeye sahiptir. Teknolojiye olan tutkusu, çeşitli yazılım geliştirme organizasyonları için serbest içerik yazımı rolleri üstlenmesini sağlamıştır.
Onaylayan
Andrey, veri kurtarma, bilgisayar adli bilişimi ve veri davaları konusunda geniş uzmanlığa sahip bir yazılım mühendisi uzmanıdır.