SSD nie wykrywany w komputerze z systemem Windows: Jak naprawić

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
91

ssd nie wykrywa Wraz z wzrostem popularności dysków półprzewodnikowych (SSD) i ich przewagą wydajnościową nad tradycyjnymi dyskami twardymi (HDD), przeciętny użytkownik nie powinien obawiać się przejścia na nowszy typ dysku. Jednak dyski SSD nie są wolne od wad, i niestety, może się zdarzyć, że dysk przestanie być wykrywalny.

Problem ten może dotknąć każdy dysk SSD, niezależnie od tego, czy jest nowy, czy ma już swoje lata. Na szczęście istnieją sposoby, aby to naprawić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś zrobić, jeśli Twój SSD nie jest wykrywany.

Dlaczego mój SSD nie jest wykrywany w systemie Windows?

Istnieje wiele przyczyn, dla których dysk SSD może nie być wykrywany, i ustalenie, co powoduje problem, może pomóc znaleźć rozwiązanie. Oto najczęstsze przyczyny, dla których SSD przestaje być wykrywalny.






Problem Opis
💥 Uszkodzenie fizyczne Jeśli Twój SSD przestał być wykrywany po incydencie fizycznym, mogło dojść do uszkodzenia fizycznego, które uniemożliwia jego wykrywanie. Zwykle, jeśli dysk nie jest już odczytywany, jedynym sposobem na odzyskanie danych jest skorzystanie z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych.
🔻 Dysk niezainicjowany Jeśli dysk nie jest zainicjowany, spowoduje to, że Windows nie wykryje SSD. Inicjalizacja przygotowuje dysk z tablicą partycji, dzięki czemu możesz utworzyć partycje i sformatować je systemami plików, aby przechowywać dane.
🔠 Brak przypisanej litery dysku Windows przypisuje literę dysku każdemu podłączonemu urządzeniu do przechowywania danych. Dlatego istnieje szansa, że nie wyświetli SSD, jeśli nie została mu przypisana litera dysku.
🔧 Przestarzałe lub uszkodzone sterowniki Sterowniki umożliwiają komunikację między twoim sprzętem a systemem operacyjnym. Jeśli twój SSD nie jest wykrywany, może to być spowodowane przestarzałymi lub uszkodzonymi sterownikami, które nie działają prawidłowo.
🖥 Nieprawidłowe ustawienia BIOS Jeśli dopiero co podłączyłeś dyski, Windows może nie wykryć nowego SSD w twoim komputerze, ponieważ BIOS nie ma odpowiednich ustawień. Na przykład port SATA, do którego jest podłączony, może być wyłączony.
🗄 Niekompatybilny system plików Używany system plików jest ważny. Chociaż twój SSD może obsługiwać systemy plików Windows, macOS i Linux, twój system operacyjny już nie. Na przykład, dysk SSD Sandisk sformatowany w systemie APFS nie będzie czytelny dla maszyny z systemem Windows.

Czy możliwe jest odzyskanie danych z SSD, który nie jest wykrywany?


W niektórych przypadkach jest możliwe odzyskanie danych, jeśli komputer nie rozpoznaje dysku SSD. Aby to zrobić, SSD musi być widoczny w Zarządzaniu Dyskami i pokazywać prawidłowy rozmiar. Jeśli te warunki są spełnione, możesz samodzielnie odzyskać dane za pomocą Disk Drill Data Recovery, narzędzia które szybko i łatwo przywróci dane na twoim SSD.

Jeśli w twoim SSD jest włączony TRIM, musisz działać szybko, zanim TRIM zdąży wymazać twoje dane.

  1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na zdrowym dysku.
  2. Wybierz swój SSD i kliknij Szukaj utraconych danych.Skanowanie SSD w poszukiwaniu utraconych danych.
  3. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy. Lub kliknij Odzyskaj wszystko, aby natychmiast przywrócić wszystko, co znalazł Disk Drill.Przeglądanie utraconych elementów z SSD w Disk Drill.
  4. Zaznacz pliki, które chcesz odzyskać z SSD. Użyj opcji filtrów, aby zorganizować wyniki i skorzystaj z panelu podglądu, aby zobaczyć, co odzyskujesz. Kliknij Odzyskaj, gdy będziesz gotowy na przywrócenie plików.Odzyskiwanie plików z SSD przy pomocy Disk Drill.
  5. Wybierz odpowiednią lokalizację odzyskiwania i kliknij Dalej, aby zakończyć odzyskiwanie za pomocą Disk Drill.Zakończenie procesu odzyskiwania z SSD.


Disk Drill współpracuje z praktycznie każdą marką, wspierając odzyskiwanie danych z dysków SSD takich firm jak SanDisk, Crucial, Western Digital, a także Samsung, żeby wymienić kilka. Teraz kiedy twoje dane zostały odzyskane, przyjrzyjmy się jak naprawić SSD.

Jak naprawić SSD, który nie wyświetla się w Eksploratorze plików

Omówiliśmy różne metody, których możesz użyć, aby przywrócić funkcjonalność Twojemu dyskowi SSD. Upewnij się, że przeszłeś przez każdą z nich metodycznie, aby niczego nie przeoczyć.

Metoda 1:Zainicjowanie

Częstym powodem, dla którego Twój dysk SSD nie jest wykrywany w systemie Windows jest to, że nie został zainicjowany. To często ma miejsce, gdy próbuje się sprawić, by Windows rozpoznał nowy dysk SSD. Zanim dysk będzie mógł zostać podzielony na partycje i przygotowany z systemem plików, musi zostać zainicjowany, aby można było stworzyć tabelę partycji. Oto jak zainicjować dysk SSD.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami w Windows 10.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na niezainicjowany dysk i wybierz Zainicjuj dysk.Inicjowanie dysku w Zarządzaniu dyskami.

Metoda 2:Przypisanie Litery Dysku

Litery dysków były sposobem nawigacji po woluminach w początkowych dniach MS-DOS. Choć obecnie nie są już konieczne, Windows nadal je utrzymuje ze względu na kompatybilność wsteczną. Mimo to, zawsze warto upewnić się, że litera dysku jest przypisana do podłączonych dysków stanu stałego. W niektórych przypadkach, SSD nie wyświetla się w Eksploratorze plików, ponieważ brakuje mu litery dysku.

Oto jak przypisać literę dysku do SSD:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami w Windows 10.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wolumin na twoim SSD i wybierz Zmień literę dysku i ścieżki.Wybór zmiany litery dysku woluminu SSD.
  3. Kliknij Dodaj. Jeśli chcesz zmienić istniejącą literę dysku, kliknij Zmień.Zmiana istniejącej litery dysku.
  4. Wybierz literę dysku i kliknij OK. Kliknij ponownie OK, jeśli jest to potrzebne.Wybór litery dysku z listy.

Metoda 3:Aktualizacja lub Ponowna Instalacja Sterowników

Sterowniki odgrywają kluczową rolę w komunikacji między twoim dyskiem SSD a resztą komputera. Gdy dysk SSD nie jest rozpoznawany, może to być spowodowane przestarzałymi lub uszkodzonymi sterownikami. Zachowanie aktualności sterowników jest ważne, aby twój dysk SSD miał najnowsze poprawki dla znanych problemów.

Oto jak zaktualizować lub ponownie zainstalować sterowniki, jeśli wewnętrzny lub zewnętrzny dysk SSD nie jest wykrywany:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Menedżer urządzeń.Otwieranie Menedżera urządzeń w Windows 10.
  2. Rozwiń Dyski i dostęp do Właściwości twojego SSD.Sprawdzanie właściwości dysku SSD w Menedżerze urządzeń.
  3. Przejdź do zakładki Sterownik i kliknij Aktualizuj sterownik.Aktualizacja sterowników.
  4. Kliknij Wyszukaj sterowniki automatycznie. Jeśli masz sterowniki do ręcznej instalacji, kliknij Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu sterowników. Jeśli nie znajdzie aktualizacji sterowników, przejdź do następnego kroku.Wyszukiwanie aktualizacji sterowników w Internecie.
  5. Kliknij Odinstaluj urządzenie.Odinstalowywanie sterowników.
  6. Odłącz i ponownie podłącz swój dysk SSD, aby wymusić ponowną instalację sterowników. Jeśli jest to wewnętrzny dysk SSD, po prostu zrestartuj komputer.

Metoda 4:CheckDisk

Jeśli Twój podłączony dysk SSD nie jest wykrywany, możesz uruchomić CheckDisk, aby naprawić wszelkie problemy związane z dyskiem, z którymi się mierzy. Domyślne skanowanie CheckDisk po prostu skanuje Twój dysk SSD pod kątem błędów i informuje Cię o nich. Jednak możesz dołączyć parametry, aby próbował również naprawić znalezione problemy, w tym złe sektory.

Oto, jak uruchomić CheckDisk, aby naprawić problemy z dyskiem SSD:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Windows PowerShell (jako administrator). W systemie Windows 11 będzie to Terminal (jako administrator).Otwieranie Windows PowerShell.
  2. Wpisz chkdsk *: /r. Zastąp * literą przypisaną do twojego dysku SSD. Naciśnij Enter i CheckDisk zacznie skanować i naprawiać wszelkie znalezione błędy.Uruchamianie CheckDisk w PowerShellu.

Metoda 5:Rozwiązywanie problemów z Windows

Windows zawiera cały zestaw narzędzi do rozwiązywania problemów. Mimo że często są pomijane na rzecz bardziej dostosowanych rozwiązań, warto przynajmniej spróbować użyć narzędzia do rozwiązywania problemów, jeśli Twój dysk SSD nie jest wykrywany, ponieważ są dobrym sposobem na szybkie rozwiązanie szerokiej gamy problemów bez dużego wysiłku. Dzisiaj będziemy korzystać z narzędzia do rozwiązywania problemów ze sprzętem i urządzeniami.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Windows PowerShell (jako administrator). W systemie Windows 11 będzie to Terminal (jako administrator).Otwieranie Windows PowerShell.
  2. Wpisz msdt.exe -id DeviceDiagnostic i naciśnij Enter.Otwieranie narzędzia do rozwiązywania problemów za pomocą PowerShell.
  3. Kliknij Dalej, aby rozpocząć skanowanie i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zastosować wszelkie znalezione rozwiązania.Rozpoczynanie korzystania z narzędzia do rozwiązywania problemów.

Metoda 6:Formatowanie dysku SSD

Formatowanie dysku SSD to stara, ale niezawodna metoda na różne problemy, których skutkiem jest niewykrywany dysk na komputerze. Kiedy formatujesz dysk SSD (dokładniej jego woluminy), usuwasz wszystkie dane, które się na nim obecnie znajdują i nadajesz mu nowy system plików, gotowy ponownie do przechowywania danych.

Nawet jeśli nie przeprowadziłeś jeszcze odzyskiwania danych, nadal możesz odzyskać dane z dysków po szybkim formatowaniu.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami w Windows 10.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na woluminie niesprawnego SSD i kliknij Formatuj.Formatowanie woluminu dysku SSD.
  3. Upewnij się, że zaznaczono opcję Wykonaj szybkie formatowanie i kliknij OK.Wybór formatowania woluminu dysku SSD.
  4. Kliknij OK ponownie.

Jak naprawić SSD, który nie jest wykrywany w Zarządzaniu Dyskami

Gdy dysk SSD nie pojawia się w Zarządzaniu Dyskami, konieczna będzie większa ilość pracy, aby zdiagnozować przyczynę. W tym przypadku oto kilka dodatkowych metod, które możesz wypróbować.

Zanim zaczniemy, jeśli twój SSD jest wykrywany w Menedżerze Urządzeń, ale nie w Zarządzaniu Dyskami, sprawdź, czy twój dysk SSD jest częścią Przestrzeni Magazynowej w Windows. Jeśli tak, to prawdopodobnie to uniemożliwia jego wyświetlanie w Zarządzaniu Dyskami.

Metoda 1:Aktualizacja Sterowników Kontrolera

Podobnie jak sterowniki urządzeń, sterowniki kontrolerów IDE ATA/ATAPI oraz kontrolerów magazynowania muszą być aktualizowane, aby zapewnić poprawną pracę. Bez nich, komunikacja między twoim SSD a resztą komputera będzie zakłócona. To kluczowa kwestia, jeśli zainstalowany dysk SSD nie jest wykrywany i problem ten można rozwiązać stosunkowo łatwo.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Start i kliknij Menedżer Urządzeń.Otwieranie Menedżera Urządzeń w Windows 10.
  2. Rozwiń sekcję Kontrolery magazynowania i zaktualizuj sterowniki swojego kontrolera magazynowania.Aktualizacja sterowników kontrolera komputera.
  3. W przypadku komputerów stacjonarnych, będziesz także potrzebować zaktualizować sterowniki twojego kontrolera IDE ATA/ATAPI.Aktualizacja sterowników kontrolera IDE ATA/ATAPI.

Metoda 2:Zmiana Ustawień Kontrolera SATA

Ten problem jest dość powszechny w przypadku dysków SSD podłączonych do portów, które nigdy wcześniej nie były używane. Jeśli spojrzysz na swoją płytę główną, najprawdopodobniej zauważysz, że porty SATA są ponumerowane. Twój komputer nie wykryje nowego SSD, jeśli port SATA, do którego jest podłączony, jest wyłączony w BIOS-ie, co często ma miejsce, gdy nowy dysk SSD nie jest wykrywany w Zarządzaniu Dyskami. Dlatego, jeśli twój drugi dysk SSD nie jest wykrywany, upewnij się, że port SATA jest włączony, aby dysk był czytelny.

Te kroki są uogólnione, ponieważ każdy producent ma swój własny BIOS. Dla dokładniejszych instrukcji, skonsultuj się z dokumentacją twojej płyty głównej, aby znaleźć dokładną lokalizację potrzebnego ustawienia.

  1. Wejdź do BIOS-a.
  2. Przejdź do sekcji Napędy.
  3. Upewnij się, że odpowiedni port SATA jest włączony i kliknij Zastosuj.
  4. Zapisz zmiany i wyjdź.

Metoda 3:Formatowanie za pomocą dysku startowego

Uniwersalny Format Dysku (UDF) jest systemem plików używanym w nośnikach optycznych. Twój dysk instalacyjny Windows może być sformatowany w tym systemie. Jednakże, może używać wersji UDF, która nie jest obsługiwana przez Twój system operacyjny.

Dlatego, aby to obejść, możesz sformatować dysk za pomocą dysku startowego. Utwórz startowy pendrive USB i użyj go, aby uruchomić Windows, sformatować dysk SSD i zainstalować świeżą wersję systemu operacyjnego.

Jak naprawić dysk SSD, który nie jest wykrywany w BIOS-ie

Czasami zdarza się, że Twój dysk SSD nie jest wykrywany w BIOS-ie. Choć Twoje możliwości są ograniczone, istnieją pewne rozwiązania, które możesz wypróbować. Sprawdź je poniżej.

Metoda 1:Zmień tryb kontrolera SATA na IDE

Większość nowych płyt głównych jest domyślnie skonfigurowana do pracy w trybie AHCI, ponieważ oferuje on najlepszą wydajność i funkcje dla urządzeń SATA SSD. Jednakże, Twój dysk SSD może nie być wykrywany, gdy ten tryb jest aktywny. Aby to przetestować, możesz przełączyć tryb kontrolera SATA na IDE. Jest starszy niż AHCI, ale oferuje lepszą kompatybilność.

  1. Wejdź do swojego BIOS-u.
  2. Wybierz Serial ATA i naciśnij Enter.
  3. Ustaw Tryb kontrolera SATA na IDE.

Metoda 2:Zbadaj dysk SSD

Dysk SSD, który nie pojawia się w BIOS-ie, nawet w trybie IDE, prawdopodobnie cierpi na jakąś formę uszkodzenia fizycznego. Uszkodzenie fizyczne odnosi się do uszkodzenia mechanicznego lub elektrycznego. Sprawdź kabel i port pod kątem wszelkich uszkodzeń. Możesz również spróbować wymienić kabel, aby sprawdzić, czy to działa, lub podłączyć dysk do innego portu USB/SATA urządzenia.

Jeśli nic nie pomoże, najlepszą opcją jest skonsultowanie się z serwisem odzyskiwania danych, aby przywrócić swoje dane. Specjalizują się oni w tego rodzaju przypadkach i dysponują wiedzą oraz narzędziami potrzebnymi do bezpiecznej diagnozy problemu i odzyskania danych.

Podsumowanie

Odkrycie, że Twój dysk SSD nie jest czytany przez komputer jest niepokojące. Na szczęście istnieją sposoby, aby to naprawić, niezależnie od tego, czy próbujesz sprawić, aby Windows rozpoznał Twój nowy dysk SSD, czy też rozwiążesz problem z dyskiem SSD, który dotąd działał poprawnie. Najpierw powinieneś wykonać odzyskiwanie danych SSD, jeśli są dane, które chcesz zachować. Możesz to zrobić, o ile dysk SSD jest obecny w Zarządzaniu Dyskami i czyta poprawny rozmiar.

Gdy Twoje dane są bezpieczne, upewnij się, że dysk SSD jest zainicjowany. Jeśli tak, spróbuj przypisać mu literę dysku i sprawdzić aktualizacje sterowników. Następnie spróbuj naprawić go za pomocą CheckDisk lub wbudowanego narzędzia do diagnozy sprzętu i urządzeń. Jeśli wszystko inne zawiedzie, sformatuj dysk SSD.

W przypadkach, gdy dysk SSD nie pojawia się w Zarządzaniu Dyskami, upewnij się, że sterowniki kontrolera magazynowania są aktualne i działają. Następnie upewnij się, że port SATA, do którego podłączasz się, jest włączony w BIOS-ie. Jeśli dysk nie jest wyświetlany w BIOS-ie, spróbuj zmienić tryb kontrolera SATA na IDE. Jeśli to nadal nie działa, rozważ skontaktowanie się z serwisem odzyskiwania danych.

Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.