Jak naprawić uszkodzony dysk twardy za pomocą CMD, formatowania i innych metod

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
258

naprawa uszkodzonego dysku twardegoUszkodzenie dysku twardego to jeden z najgorszych rodzajów utraty danych, który może wystąpić w każdej chwili. Mimo że istnieją kroki, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, nie ma gwarancji, że będziesz w pełni bezpieczny.

Jeśli twój dysk twardy uległ uszkodzeniu, musisz działać szybko, aby bezpiecznie odzyskać swoje dane i przywrócić dysk twardy do sprawności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naprawić uszkodzony dysk twardy.

Co zrobić, gdy dysk twardy ulegnie uszkodzeniu

Kiedy odkryjesz, że twój dysk twardy uległ uszkodzeniu, musisz podjąć dwa krytyczne działania:

 1. Przestań go używać (i najlepiej bezpiecznie odłącz).
 2. Odzyskaj z niego dane.

Powodem, dla którego powinieneś przestać używać dysku, jest fakt, że twoje dane nie zniknęły, są tylko w stanie zagrożenia. Na przykład, jeśli musisz odzyskać dane z wewnętrznego dysku twardego, powstrzymaj się od jego użytkowania, dopóki nie będziesz gotowy do przeprowadzenia odzyskiwania, aby zmniejszyć ryzyko nadpisania danych i utraty możliwości ich odzyskania.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego

Zanim spróbujesz naprawić uszkodzony dysk twardy, powinieneś najpierw zająć się odzyskiwaniem z niego danych, aby uniknąć ich utraty w procesie.

Metoda, którą użyjesz do odzyskania danych z uszkodzonego dysku twardego, będzie zależeć od Twojej sytuacji.

Scenariusz 1: Dysk jest widoczny i pokazuje poprawny rozmiar

Dopóki twój dysk twardy jest widoczny w Zarządzaniu Dyskami i pokazuje odpowiedni rozmiar, jest dobra szansa, że będziesz mógł odzyskać swoje dane bez większych problemów. Aby to zrobić bezpiecznie, użyjemy Disk Drill Data Recovery do utworzenia obrazu dysku uszkodzonego dysku twardego, eliminując ryzyko związane z przeprowadzaniem odzyskiwania danych na aktywnym dysku.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill.
 2. Kliknij Kopia zapasowa dysku.Dostęp do funkcji Kopia zapasowa dysku.
 3. Wybierz dysk, a następnie kliknij Kopia zapasowa bit po bicie.Tworzenie kopii zapasowej bit po bicie.
 4. Wybierz ścieżkę dla kopii zapasowej, a potem kliknij OK.Zakończenie tworzenia kopii zapasowej.
 5. Wróć do Nośniki danych i dołącz obraz dysku.Dołączanie obrazu dysku.
 6. Wybierz obraz dysku, a następnie kliknij Szukaj utraconych danych.Skanowanie obrazu uszkodzonego dysku twardego.
 7. Kliknij Przeglądaj znalezione elementy po zakończeniu skanowania. Jeśli chcesz odzyskać wszystko natychmiast, kliknij Odzyskaj wszystko.Przeglądanie tego, co znalazł Disk Drill.
 8. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać z uszkodzonego obrazu dysku. Użyj przycisków filtrujących, aby uporządkować wyniki i szybciej znaleźć to, czego szukasz. Gdy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.Odzyskiwanie danych za pomocą Disk Drill.
 9. Wybierz bezpieczne miejsce na odzyskanie danych i kliknij Dalej.Zakończenie odzyskiwania za pomocą Disk Drill.

Scenariusz 2: Dysk systemowy jest uszkodzony i nie uruchamia się

Możliwe jest naprawienie uszkodzonego dysku twardego, który nie uruchomi się, ale odzyskanie danych z niego jest trochę bardziej skomplikowane (choć wciąż możliwe). Jeśli Windows nie chce poprawnie się uruchomić, jest to sygnał, że niektóre niezbędne pliki systemowe zostały uszkodzone.

W takim przypadku będziesz musiał wyjąć dysk twardy z komputera i podłączyć go do sprawnej maszyny jako zewnętrzny dysk twardy. Po podłączeniu będziesz mógł przeprowadzić odzyskiwanie za pomocą Disk Drill jak zwykle.

Scenariusz 3: Dysk jest fizycznie uszkodzony

Uszkodzenie fizyczne to zwykle najgorszy rodzaj awarii, ponieważ fizycznie uszkodzone dyski mogą nie być wykrywane po podłączeniu. W takich przypadkach usługa odzyskiwania danych jest najlepszą opcją, ponieważ specjalizują się w odzyskiwaniu uszkodzonych dysków twardych. Skorzystanie z usług profesjonalisty od odzyskiwania danych oznacza, że dajesz sobie najlepszą szansę na odzyskanie danych. Jest to najlepszy możliwy sposób na odzyskanie danych, ale jest też najdroższy. Oto krótki opis procesu:

 1. Kliknij Rozpocznij odzyskiwanieRozpoczynanie odzyskiwania z usługą odzyskiwania danych.
 2. Wybierz rodzaj usługi, którą chcesz, i wpisz swoje informacje.Wybieranie typu usługi.
 3. Wyślij zlecenie pracy.Finalizowanie zlecenia pracy.

Gdy odzyskiwanie się zakończy, dane zostaną Ci zwrócone na zdrowym nośniku danych, gotowym do zabezpieczenia.

Jak naprawić uszkodzony dysk twardy w Windows

Gdy Twoje dane zostaną bezpiecznie odzyskane z uszkodzonego dysku twardego, możesz rozpocząć odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku. Istnieje wiele różnych sposobów naprawienia uszkodzonego dysku twardego, wiele z nich jest bardzo prostych (szczególnie z naszymi instrukcjami).

Sprawdź te metody, jak naprawić uszkodzony dysk twardy.

Metoda 1: Spróbuj innego kabla lub portu

Czasami uszkodzenie dysku twardego jest wynikiem uszkodzonego kabla lub portu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zewnętrznego dysku twardego, ponieważ kabel jest często podłączany i odłączany. Jeśli uszkodzenie faktycznie jest spowodowane wadliwym połączeniem, jest to szybki i łatwy sposób na naprawę uszkodzonego zewnętrznego dysku twardego bez formatowania.

Spróbuj innego kabla, a następnie spróbuj podłączyć dysk do innego portu. Jeśli chcesz być bardzo dokładny, przetestuj dysk twardy na innym komputerze. Jeśli problem nadal występuje, przejdź do kolejnego rozwiązania.

Metoda 2: Naprawa za pomocą CheckDisk

CheckDisk to narzędzie do naprawy dysków twardych, które umożliwia naprawę uszkodzonych dysków twardych za pomocą CMD. W przypadkach, gdy struktura dysku jest uszkodzona i nieczytelna, CheckDisk jest jednym ze sposobów, jak można to naprawić. Ponadto jest to świetny sposób, aby naprawić uszkodzony dysk twardy bez utraty danych.

Oto kroki, jak naprawić uszkodzony dysk twardy za pomocą CheckDisk:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Windows PowerShell (Admin). W Windows 11 będzie to Terminal (Admin)Otwieranie PowerShell.
 2. Wpisz chkdsk *: /r. Zastąp * literą swojego dysku. Naciśnij Enter.Uruchamianie polecenia CheckDisk.

Metoda 3: Skanowanie w poszukiwaniu wirusów

Wirusy są projektowane tak, aby szkodzić komputerowi. Jeśli wirus zdołał zarazić twój komputer, wykonaj skanowanie, aby go usunąć, zanim wyrządzi więcej szkód. W tym celu możesz użyć dowolnego programu antywirusowego. My będziemy korzystać z wbudowanego w Windows 10 i 11 programu antywirusowego Microsoft Defender Antivirus.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby przeskanować komputer z systemem Windows w poszukiwaniu wirusów:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk i wybierz Skanuj przy użyciu programu Microsoft Defender. Spowoduje to wykonanie szybkiego skanowania.Wykonywanie szybkiego skanowania.
 2. Aby przeprowadzić bardziej szczegółowe skanowanie, wybierz Skanowanie w trybie offline programu Microsoft Defender i kliknij Skanuj teraz. Upewnij się, że wszystkie Twoje prace są zapisane, ponieważ to skanowanie spowoduje restart komputera.Wykonywanie skanowania w trybie offline.

Metoda 4: Użyj SFC i DISM

Jeśli dysk twardy uniemożliwia uruchomienie komputera, prawdopodobnie jest to spowodowane uszkodzeniem lub uszkodzeniem niektórych plików systemu Windows. W niektórych przypadkach Windows może uszkodzić dysk twardy z powodu przerwanego instalowania albo aktualizacji. SFC (System File Checker) i DISM (Deployment Image Servicing and Management) to dwa polecenia, które mogą sprawdzać integralność plików systemu Windows oraz naprawiać je w razie potrzeby.

Oto krótki opis tego, co robi każde polecenie:

 • SFC – To polecenie przeskanuje Twoje pliki systemowe i zweryfikuje, czy są one sprawne. Jeśli znajdzie jakiekolwiek uszkodzone lub zepsute pliki, spróbuje je zastąpić działającymi wersjami.
 • DISM – Jeśli SFC nie może naprawić problemu, DISM może naprawić podstawowe obrazy systemu Windows, używając Windows Update, aby pobrać potrzebne pliki. Jako że korzysta z Windows Update, potrzebuje połączenia z internetem.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby wykonać SFC i DISM w celu naprawy uszkodzonych plików systemowych:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Start i wybierz Windows PowerShell (Admin).Otwieranie PowerShell.
 2. Wpisz sfc /scannow. Naciśnij Enter. Jeśli dysk nadal jest uszkodzony, spróbuj następnego kroku.Uruchomienie polecenia SFC.
 3. Wpisz dism /online /cleanup-image /restorehealth. Naciśnij Enter.Uruchomienie polecenia DISM.

Metoda 5: Sformatuj dysk

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie uszkodzonego dysku twardego jest sformatowanie go z nowym systemem plików. Gdy formatujesz uszkodzony dysk twardy, de facto usuwasz system plików obecnie używany przez uszkodzony wolumin i zapewniasz mu nowy, by ponownie mógł przechowywać dane.

Chociaż wszystkie Twoje dane zostaną usunięte, nadal będą możliwe do odzyskania przy użyciu Disk Drill, pod warunkiem, że wykonasz szybkie formatowanie zamiast pełnego formatowania.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wolumin swojego uszkodzonego dysku twardego i wybierz Formatuj.Formatowanie woluminu.
 3. Upewnij się, że zaznaczona jest opcja Wykonaj szybki format i kliknij OK.Potwierdzenie formatu.
 4. Kliknij ponownie OK, aby potwierdzić działanie.

Metoda 6: Rekonfiguracja za pomocą DiskPart

W przypadkach, gdy uszkodzenie jest tak poważne, że nie można naprawić uszkodzonego dysku twardego poprzez formatowanie, można przygotować dysk ręcznie za pomocą DiskPart. Podobnie jak zarządzanie dyskami, ale na poziomie wiersza poleceń, DiskPart pozwala zarządzać dyskami komputera i daje Ci więcej kontroli nad sposobem ich konfiguracji.

Ta metoda usunie wszystkie dane i partycje znajdujące się na dysku.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Windows PowerShell (Admin).Otwieranie PowerShell.
 2. Wpisz diskpart i naciśnij Enter.Uruchamianie diskpart.
 3. Wpisz list disk i naciśnij Enter. Zanotuj numer swojego uszkodzonego dysku.Wyświetlanie dostępnych dysków.
 4. Wpisz select disk *. Zamień * na numer swojego dysku. Naciśnij Enter.Wybór dysku.
 5. Wpisz clean i naciśnij Enter.Czyszczenie dysku.
 6. Wpisz create partition primary i naciśnij Enter.Tworzenie partycji podstawowej.
 7. Wpisz active i naciśnij Enter.Aktywowanie partycji.
 8. Wpisz select partition 1 i naciśnij Enter.Wybór partycji.
 9. Wpisz format fs=ntfs i naciśnij Enter.Formatowanie partycji.
 10. Wpisz assign i naciśnij Enter.Przypisywanie litery dysku.

Jakie są przyczyny uszkodzenia dysku twardego?

Chociaż nie możesz całkowicie zagwarantować ochrony dysku twardego przed uszkodzeniem, możesz aktywnie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, wiedząc, co je powoduje. Oto kilka częstych przyczyn uszkodzenia dysku twardego.
Przyczyna Opis
🪟 Niebieski ekran śmierci (BSoD) Niesławny niebieski ekran śmierci to sposób, w jaki Windows informuje Cię o krytycznych błędach systemowych. Oznacza to, że coś poszło nie tak i spowodowało awarię komputera.
⏏ Niewłaściwe usunięcie/wysunięcie Usunięcie zewnętrznego dysku podczas przetwarzania operacji odczytu-zapisu może spowodować uszkodzenie systemu plików, uniemożliwiając dostęp do danych.
🔌 Nagłe wyłączenie zasilania Nagłe odłączenie zasilania może również przerwać delikatne procesy odczytu-zapisu. Ponadto, skok napięcia po wyłączeniu zasilania może uszkodzić płytę sterującą dysku twardego.
🚫 Złe sektory Złe sektory pojawiają się naturalnie w dyskach w miarę upływu czasu. Jednak nagły wzrost ilości złych sektorów może wskazywać na dysk w stanie krytycznym i nawet uczynić sektor używany przez system operacyjny niezdatnym do użytku.
🦠 Ataki wirusowe Wirus sektora rozruchowego może uzyskać dostęp do sektora rozruchowego dysku, który uruchamia się automatycznie podczas startu. Jeśli zostanie on zainfekowany, może uniemożliwić dostęp do dysku.

Podsumowanie


Uszkodzenie dysku twardego jest dewastujące. Jeśli jesteś nieszczęśliwą osobą, która się z tym spotkała, powinieneś natychmiast przestać używać dysku i jak najszybciej odzyskać z niego dane. Odzyskuj dane za pomocą aplikacji do odzyskiwania danych, takiej jak Disk Drill, jeśli dysk jest czytelny i pokazuje prawidłowy rozmiar. Jeśli dysk jest fizycznie uszkodzony, skorzystaj zamiast tego z usługi odzyskiwania danych.

Gdy dane będą już bezpieczne, możesz bez obaw naprawić dysk. Zaczynając od sprawdzenia kabli i punktów połączenia pod kątem usterek. Następnie spróbuj naprawić dysk za pomocą narzędzia CheckDisk i oczyść dysk z wirusów przy użyciu programu Microsoft Defender Antivirus. Jeśli to nie pomoże, napraw wszelkie uszkodzone pliki Windows za pomocą narzędzi SFC i DISM. Jeżeli funkcjonalność nadal nie zostanie przywrócona, sformatuj dysk nowym systemem plików, aby go zresetować.

FAQ

Uszkodzony dysk twardy nie pozwoli Ci na dostęp do Twoich danych. W większości przypadków, gdy uszkodzony jest tylko dysk, dane nadal są bezpieczne i można je odzyskać przy użyciu oprogramowania do odzyskiwania danych. W przeciwnym razie, dopóki nie zostanie naprawiony, dysk będzie niezdatny do użytku.
Tak, można naprawić uszkodzony dysk twardy, formatując go na nowy system plików. Logiczne uszkodzenie dysku twardego często jest spowodowane uszkodzonym lub zepsutym systemem plików. Sformatowanie partycji powinno to naprawić.
Gdy dysk twardy ulegnie uszkodzeniu, system Windows zazwyczaj wyświetli komunikat wskazujący na taki stan. Zazwyczaj Windows sam zaproponuje sformatowanie dysku, aby przywrócić go do sprawności.
Uszkodzony dysk w Windows 7 można naprawić za pomocą narzędzia do naprawy dysków twardego zawartego w Windows, zwanego CheckDisk. Wykonaj następujące kroki, aby tego dokonać:
 1. Kliknij Start i wyszukaj “PowerShell”.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy Windows PowerShell i wybierz Uruchom jako administrator.
 3. Wpisz chkdsk *: /r. Zamień * na literę swojego dysku. Naciśnij Enter.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required