איך לתקן כונן קשיח פגום באמצעות CMD, פורמט ושיטות אחרות

Avatar photo
נכתב על ידי
אושר על ידי
247

תיקון דיסק קשיח פגוםפגיעה בדיסק הקשיח היא אחד הסוגים הגרועים ביותר של אובדן נתונים, והיא יכולה להיתקל בכל רגע. למרות שישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להקטין את הסיכויים לקרות של דבר, אין שום ערובה שתהיו בטוחים לחלוטין.

אם הדיסק הקשיח שלך התקלקל, עליך לפעול מהר כדי לשחזר את הנתונים שלך בבטחה ולהחזיר את הדיסק הקשיח לתפקוד תקין. קראו את המשך כדי לגלות איך לתקן פגיעה בדיסק קשיח.

מה לעשות אם דיסק קשיח הופך לפגום

ישנם שני פעולות קריטיות שעליכם לבצע כאשר אתם מגלים שהדיסק הקשיח שלכם התקלקל:

 1. הפסק להשתמש בו (ועדיף לנתק אותו בבטחה).
 2. שחזור הנתונים ממנו.

הסיבה שעליכם להפסיק להשתמש בדיסק היא שהנתונים שלכם לא נעלמו באמת, הם רק במצב פגיע. לדוגמה, אם אתם צריכים לשחזר נתונים מדיסק קשיח פנימי, הימנעו מלהשתמש בו עד שתהיו מוכנים לבצע את השחזור כדי להקטין את הסיכויים שהנתונים שלכם ימחקו ויהפכו לבלתי ניתנים לשחזור.

איך לקבל נתונים מדיסק קשיח פגום

לפני שאתם מנסים לתקן דיסק קשיח פגום, עליכם לבחון את שחזור הנתונים ממנו קודם כדי למנוע אובדן שלהם בתהליך.

השיטה שתשתמשו בה כדי להשיג נתונים מהדיסק הקשיח הפגום שלכם תלויה במצב שלכם.

תרחיש 1: הדיסק נראה וקורא את הגודל הנכון

כל עוד הדיסק הקשיח שלכם נראה בניהול הדיסקים והוא מציג את הגודל הנכון, יש סיכוי טוב שתוכלו לשחזר את הנתונים שלכם בלי בעיות רבות. כדי לעשות זאת בבטחה, אנו נשתמש ב-Disk Drill Data Recovery כדי ליצור דימוי דיסק של הדיסק הקשיח הפגום, מה שמבטל את הסיכונים הקשורים לביצוע שחזור נתונים על הדיסק החי.

 1. הורדה והתקנה של Disk Drill.
 2. לחץ על Drive Backup.גישה לתכונת הגיבוי של דיסק.
 3. בחרו את הדיסק ולחצו על Byte-to-byte Backup.יצירת גיבוי byte-to-byte.
 4. בחרו נתיב לגיבוי ולחצו על OK.השלמת הגיבוי.
 5. חזרו אל Storage devices וצרפו את דימוי הדיסק.צירוף דימוי הדיסק.
 6. בחרו את דימוי הדיסק ולחצו על Search for lost data.סריקת דימוי הדיסק הקשיח הפגום.
 7. לחצו על Review found items כשהסריקה מסתיימת. אם אתם רוצים לשחזר הכל מיידית, לחצו על Recover all במקום.בדיקת הדברים ש-Disk Drill מצא.
 8. בחרו את הקבצים שאתם רוצים לשחזר מדימוי הדיסק הפגום. השתמשו בכפתורי המסנן כדי לארגן את התוצאות ולמצוא מה שאתם מחפשים מהר יותר. כאשר אתם מוכנים, לחצו על Recover.שחזור הנתונים עם Disk Drill.
 9. בחרו מיקום בטוח לשחזור ולחצו על Next.השלמת השחזור עם Disk Drill.

תרחיש 2: הדיסק המערכתי פגום ולא יוצא לדרך הפעלה

ניתן לתקן כונן קשיח שהושחת ולא עולה, אבל שחזור הנתונים ממנו מעט יותר מורכב (אך עדיין אפשרי). כאשר Windows לא נטען כהלכה, זו אינדיקציה לכך שחלק מהקבצים המערכתיים החיוניים הושחתו.

במקרה זה, תצטרך להוציא את הכונן הקשיח מהמחשב שלך ולחבר אותו למחשב תקין ככונן חיצוני. לאחר החיבור, תוכל לבצע שחזור באמצעות Disk Drill כרגיל.

תרחיש 3: הכונן פיזית מושחת

השחתה פיזית היא סוג ההשחתה הגרוע ביותר, בגלל שכוננים שנפגעו פיזית לעיתים לא יופיעו כאשר אתה מחבר אותם. במקרים כאלה, שירות שחזור נתונים הוא האפשרות הטובה ביותר שלך, כיוון שהם מתמחים בשחזור כוננים קשיחים שהושחתו. להיעזר בשירותי מקצוען שחזור נתונים אומר שאתה נותן לעצמך את הסיכוי הטוב ביותר להשיב את הנתונים שלך. זו הדרך הטובה ביותר לשחזר את הנתונים שלך, אבל גם הכי יקרה. הנה מבט מהיר על התהליך:

 1. לחץ Start Recoveryהתחלת שחזור עם שירות שחזור הנתונים.
 2. בחר את סוג השירות שאתה רוצה ומלא את המידע שלך.בחירת סוג השירות.
 3. הגש את ההזמנה לעבודה.סיום הזמנת העבודה.

ברגע שהשחזור הסתיים, הנתונים שלך יוחזרו אליך על מכשיר אחסון תקין, ויהיו מוכנים לגיבוי.

איך לתקן כונן קשיח שהושחת ב- Windows

לאחר שנתוניך שוחזרו בבטחה מהכונן הקשיח המושחת, אתה יכול להתחיל לבצע שחזור של כונן קשיח שהושחת. ישנם דרכים רבות שונות לתקן כונן קשיח שהושחת, רובן פשוטות מאוד (במיוחד עם ההוראות שלנו).

קרא את השיטות הללו על איך לתקן כונן קשיח שהושחת.

שיטה 1: נסה כבל או פורט אחר

לעיתים השחתה של כונן קשיח היא פשוט תוצאה של כבל או פורט פגום. זה במיוחד נכון אם הכונן החיצוני שלך מושחת, כי הכבל שלך מחובר ומנותק בתדירות. אם הנזק אכן נגרם על ידי חיבור לקוי, זו דרך מהירה ופשוטה לתקן כונן חיצוני מושחת ללא פירמוט.

נסה כבל אחר, ואז נסה לחבר את הכונן לפורט אחר. אם אתה רוצה להיות יסודי במיוחד, בדוק את הכונן במחשב אחר לחלוטין. אם התקלה נמשכת, עבור לפתרון הבא.

שיטה 2: תיקון באמצעות CheckDisk

CheckDisk הוא כלי תיקון כונן קשיח שמאפשר לך לתקן כוננים קשיחים מושחתים באמצעות CMD. במקרים שבהם מבנה הדיסק שלך מושחת ולא ניתן לקריאה, CheckDisk הוא אחד מהדרכים שבהן אתה יכול לתקנו. בנוסף, זה דרך נהדרת לתקן כוננים קשיחים מושחתים ללא איבוד נתונים.

עקוב אחר השלבים הבאים לתיקון כונן קשיח מושחת באמצעות CheckDisk:

 1. לחץ על הכפתור הימני על Start ולאחר מכן לחץ על Windows PowerShell (Admin). ב-Windows 11, זה יהיה Terminal (Admin) במקום. פתיחת PowerShell.
 2. הקלד chkdsk *: /r. החלף את * באות הכונן האישי שלך. לחץ על Enter.הרצת הפקודה CheckDisk.

שיטה 3: סריקה עבור וירוסים

וירוסים נועדו לגרום נזק למחשב שלך מעיקרון. אם וירוס הצליח לחדור למחשב שלך, בצע סריקה כדי להסירו לפני שהוא יגרום נזק נוסף. לשם כך, תוכל להשתמש בכל תוכנת אנטי-וירוס. אנחנו נשתמש בתוכנת אנטי-וירוס המובנית בחלונות 10 ו-11, Microsoft Defender Antivirus.

עקוב אחר ההוראות הבאות כדי לבצע סריקה נגד וירוסים במחשב חלונות:

 1. לחץ על הכונן שלך בקליק ימני ולחץ על Scan with Microsoft Defender. זה יבצע סריקה מהירה.Performing a quick scan.
 2. לביצוע סריקה יסודית יותר, בחר Microsoft Defender Offline scan ולחץ על Scan now. וודא שכל העבודות שלך נשמרו, כי סריקה זו תגרום למחשב להיתחדש.Performing an offline virus scan.

שיטה 4: הפעלת SFC ו-DISM

אם הכונן הקשיח שלך מונע מהמחשב לאתחל, זה כנראה בגלל שקבצי המערכת של חלונות נפגעו או הושחתו. במקרים מסוימים, חלונות יכולה להשחית את הכונן הקשיח בעקבות התקנה או עדכון שנקטעו. SFC (System File Checker) ו-DISM (Deployment Image Servicing and Management) הם שני פקודות שיכולות לבדוק את שלמות קבצי המערכת של חלונות ולתקנם אם יש צורך.

הנה סקירה מהירה של מה כל פקודה עושה:

 • SFC – זה יסרוק את קבצי המערכת שלך ויבדוק שהם תקינים. אם הוא מוצא קבצים פגומים או מושחתים, הוא ינסה להחליפם בגרסאות תקינות.
 • DISM – אם SFC לא הצליח לתקן את הבעיה, DISM יכול לתקן את תמונת המערכת הבסיסית של חלונות באמצעות Windows Update כדי לגרור את הקבצים הדרושים. שכן היא מסתמכת על Windows Update, היא זקוקה לחיבור אינטרנט.

עקוב אחר ההוראות הבאות כדי לבצע SFC ו-DISM לתיקון קבצי מערכת מושחתים:

 1. לחץ על Start בקליק ימני ולחץ על Windows PowerShell (Admin).Opening PowerShell.
 2. הקלד sfc /scannow. לחץ על Enter. אם הכונן עדיין מושחת, נסה את השלב הבא.Running the SFC command.
 3. הקלד dism /online /cleanup-image /restorehealth. לחץ על Enter.Running the DISM command.

שיטה 5: פרמוט הכונן

אחת הדרכים היעילות ביותר לשחזר כונן קשיח מושחת היא באמצעות פרמוט עם מערכת קבצים חדשה. כאשר אתה מפרמט כונן קשיח מושחת, זה למעשה מוחק את מערכת הקבצים הנמצאת כרגע בשימוש על ידי הכרך המושחת ומספק לו אחת חדשה לאחסון הנתונים מחדש.

למרות שכל הנתונים שלך ימחקו, הם עדיין יהיו ניתנים לשחזור לאחר מכן באמצעות Disk Drill, כל עוד אתה מבצע פרמוט מהיר במקום פרמוט מלא.

 1. לחץ על Start בקליק ימני ולחץ על Disk Management.Opening Disk Management.
 2. לחץ קליק ימני על הכרך של הכונן הקשיח המושחת שלך ובחר Format.Formatting the volume.
 3. וודאו שנבחרה האפשרות בצע פרמוט מהיר ולחצו על אישור.אישור הפרמוט.
 4. לחצו על אישור שוב כדי לאשר את הפעולה.

שיטה 6: תצורה מחדש עם DiskPart

במקרים בהם ההשחתה חמורה מאוד ואתם לא מצליחים לתקן דיסק קשיח פגום באמצעות פרמוט, תוכלו להכין את הדיסק באופן ידני באמצעות DiskPart. בדומה לניהול דיסקים אבל ברמת שורת הפקודה, DiskPart מאפשר לכם לנהל את הדיסקים של המחשב ונותן לכם שליטה רבה יותר על כיצד ברצונכם להגדיר אותם.

שיטה זו תמחק כל נתון ומחיצה שיש לכם על הדיסק.

 1. לחצו על הקליק ימני התחל ולחצו על Windows PowerShell (בתור מנהל).פתיחת PowerShell.
 2. הקלידו diskpart ולחצו Enter.הרצת diskpart.
 3. הקלידו list disk ולחצו Enter. רשמו את מספר הדיסק הפגום.מפרט הדיסקים הזמינים.
 4. הקלידו select disk *. החליפו * במספר הדיסק שלכם. לחצו Enter.בחירת הדיסק.
 5. הקלידו clean ולחצו Enter.ניקוי הדיסק.
 6. הקלידו create partition primary ולחצו Enter.יצירת מחיצה ראשית.
 7. הקלידו active ולחצו Enter.הפעלת המחיצה.
 8. הקלידו select partition 1 ולחצו Enter.בחירת המחיצה.
 9. הקלידו format fs=ntfs ולחצו Enter.פרמוט המחיצה.
 10. הקלידו assign ולחצו Enter.הקצאת אות לכונן.

מהם הגורמים להשחתת דיסק קשיח?

אף שאי אפשר להבטיח חסינות מוחלטת של הדיסק הקשיח מפני השחתה, תוכלו להקטין את הסיכוי שזה יקרה על ידי כך שתדעו מה גורם לכך. הנה כמה גורמים נפוצים להשחתה של דיסקים קשיחים.
סיבה תיאור
🪟 מסך כחול של המוות (BSoD) המסך הכחול של המוות הידוע לשמצה הוא הדרך שבה Windows מודיע לך על תקלות מערכת קריטיות. זה מצביע על בעיה שהתרחשה וגרמה למחשב שלך לקרוס.
⏏ הסרה/שליפה לא תקנית הסרת הדיסק החיצוני שלך בעת עיבוד תהליכים של קריאה-כתיבה יכולה לגרום להשחתת מערכת הקבצים, מה שימנע ממך גישה לנתונים שלך.
🔌 נפילת חשמל פתאומית נפילת חשמל מיידית יכולה גם להפריע לתהליכים קריאה-כתיבה רגישים. בנוסף, ספייק חשמלי שאחרי נפילת החשמל יכול לשרוף את לוח הבקרה של הכונן הקשיח.
🚫 תחומים פגומים תחומים פגומים נוצרים באופן טבעי בדיסקים עם הזמן. אולם, גידול פתאומי של תחומים פגומים יכול להצביע על כונן במצב קריטי, ואף להפוך תחום הנמצא בשימוש מערכת ההפעלה ללא ניתן לשימוש.
🦠 פריצות וירוסים וירוס אזור האיתחול מסוגל לגשת לאזור האיתחול של הדיסק שלך, אשר פועל אוטומטית עם הפעלת המחשב. אם האזור הזה נדבק, זה יכול למנוע ממך גישה לדיסק שלך.

מסקנה


השחתה של כונן קשיח היא מצב מחריד. אם נתקלת בזה, עליך להפסיק להשתמש בכונן שלך מייד ולשחזר את הנתונים שלך ממנו בהקדם האפשרי. שחזר את הנתונים שלך באמצעות אפליקציית שחזור נתונים כמו Disk Drill אם הדיסק ניתן לקריאה ומראה גודל נכון. אם הכונן פיזית פגום, השתמש בשירות שחזור נתונים במקום.

לאחר שהנתונים שלך בטוחים, אתה יכול לתקן את הכונן בבטחה. התחל בבדיקת הכבלים ונקודות החיבור לקלקולים. לאחר מכן, נסה לתקן את הכונן באמצעות CheckDisk ולנקות את הכונן מווירוסים באמצעות Microsoft Defender Antivirus. אם שני האפשרויות אינן עובדות, תקן כל קובץ וינדוז פגום באמצעות SFC ו-DISM. אם הפונקציונליות עדיין לא שוחזרה, ערוך פורמט לדיסק עם מערכת קבצים חדשה כדי לאפס אותו.

שאלות נפוצות

כונן קשיח שנהרס לא יאפשר לך לגשת לנתונים שלך. ברוב המקרים שבהם רק הכונן נהרס, הנתונים שלך עדיין בטוחים וניתן לשחזרם באמצעות תוכנת שחזור נתונים. אחרת, עד שהכונן יתוקן, הוא יישאר בלתי שמיש.
כן, אפשר לתקן כונן קשיח נהרס על ידי פירמוט שלו עם מערכת קבצים חדשה. נזק לוגי בכונן קשיח לעיתים נגרם כתוצאה ממערכת קבצים פגומה או נהרסת. פירמוט המחיצה יתקן את זה.
כאשר כונן קשיח נהרס, ווינדוס בדרך כלל יציג הודעה שמציינת זאת. לרוב, ווינדוס יציע באופן אוטומטי לפרמט את הכונן כדי להחזירו לתפקוד תקין.
ניתן לתקן כונן קשיח נהרס בווינדוס 7 באמצעות CheckDisk, כלי תיקון כונן קשיח שמובנה בווינדוס. עקוב על השלבים הבאים כדי לעשות זאת:
 1. לחץ על התחל וחפש "PowerShell".
 2. לחיצה ימנית על Windows PowerShell ולחץ על הפעל כמנהל מערכת.
 3. הקלד chkdsk *: /r. החלף את * באות של אות הכונן שלך. לחץ על Enter.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane הוא כותב תוכן בעל עניין עז בטכנולוגיה, המפיק לעיתים תכנים הקשורים לחומרה, שחזור מידע ואלקטרוניקה לצרכן. כאשר הוא לא כותב, הוא מגלה מוזיקה ועובד על אתרי האינטרנט שלו.
אושר על ידי
ניסיון של 12 שנים בפיתוח תוכנה, ניהול מסדי נתונים ותיקון חומרה.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required