CMD Kullanarak Bozuk Sabit Sürücüyü Nasıl Onarabilirsiniz, Biçimlendirme ve Diğer Yöntemler

Onaylayan
228

bozuk sabit diski onarmakSabit disk bozulması, en kötü veri kaybı türlerinden biridir ve her an başınıza gelebilir. Bunun olma ihtimalini azaltmak için atabileceğiniz adımlar olsa da, tamamen güvende olacağınızın garantisi yoktur.

Eğer sabit diskiniz bozulduysa, verilerinizi güvenle kurtarmak ve sabit diski çalışır duruma getirmek için hızlıca harekete geçmeniz gerekmektedir. Sabit disk bozulmasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bozuk Bir Sabit Disk Olduğunda Yapılması Gerekenler

Sabit diskiniz bozulduğunda atmanız gereken iki kritik aksiyon şunlardır:

 1. Kullanmayı bırakın (ve mümkünse güvenle fişten çekin).
 2. Üzerinden verileri kurtarın.

Sürücüyü kullanmayı bırakmanız gereken sebep, verilerinizin aslında gitmiş olmaması, sadece savunmasız bir durumda olmasıdır. Örneğin, iç sabit diskten veri kurtarmaya ihtiyaç duyarsanız, kurtarma işlemine hazır olana kadar kullanmaktan kaçının ki verilerinizin üzerine yazılma ihtimalini azaltarak kurtarılamaz hale gelmesini önleyin.

Bozuk Bir Sabit Diskten Veri Nasıl Alınır

Bozuk bir sabit diski tamir etmeye çalışmadan önce, ilk olarak süreçte kaybolmasını önlemek adına üzerinden verileri kurtarmayı düşünmelisiniz.

Bozuk sabit diskinizden veri alma yönteminiz durumunuza bağlı olacaktır.

Durum 1: Sürücü Görünüyor ve Doğru Boyutu Okuyor

Sabit diskinizin Disk Yönetiminde görünüyor olması ve doğru boyutu gösteriyor olması durumunda, verilerinizi az problemle kurtarma şansınız yüksek olacaktır. Bunun için güvenli bir şekilde Disk Drill Veri Kurtarma programını kullanarak, canlı sürücüde veri kurtarma işlemini gerçekleştiren riskleri ortadan kaldıran bozuk sabit diskten bir disk imajı oluşturacağız.

 1. Disk Drill’i indirin ve yükleyin.
 2. Sürücü Yedeği bölümüne tıklayın.Sürücü Yedeği özelliğine erişim.
 3. Sürücüyü seçin, ardından Bayt Bayta Yedekleme‘ye basın.Bayt bayta yedekleme oluşturma.
 4. Yedekleme için bir yol seçin, ardından Tamam‘a tıklayın.Yedeklemeyi Tamamlama.
 5. Storage devices geri dönün ve disk imajını bağlayın.Disk imajı bağlantısı.
 6. Disk imajını seçin, sonra Kayıp verileri ara‘ya basın.Bozuk sabit sürücü imajını tarama.
 7. Tarama bittiğinde, Bulunan öğeleri incele‘ye tıklayın. Eğer hemen her şeyi kurtarmak isterseniz, yerine Hepsini kurtar‘a basın.Disk Drill tarafından bulunanları gözden geçirme.
 8. Bozuk disk imajından kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin. Sonuçları düzenlemek ve aradığınızı daha hızlı bulmak için filtre butonlarını kullanın. Hazır olduğunuzda, Kurtar‘a tıklayın.Disk Drill ile veri kurtarma.
 9. Güvenli bir kurtarma konumu seçin ve İleri‘ye basın.Disk Drill ile kurtarmayı tamamlama.

Durum 2: Sistem Sürücüsü Bozulmuş ve Açılmıyor

Bozuk bir sabit diski düzeltmek ve ondan veri kurtarmak mümkündür, ancak veri kurtarma işlemi biraz daha zor olabilir (yine de mümkündür). Windows düzgün bir şekilde başlatılamıyorsa, bu bazı temel sistem dosyalarının bozulduğunun bir işaretidir.

Bu durumda, sabit diski bilgisayarınızdan çıkarmanız ve çalışan bir bilgisayara harici bir disk olarak bağlamanız gerekecektir. Bağlandıktan sonra, Disk Drill ile normal şekilde kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Senaryo 3: Disk Fiziksel Olarak Bozulmuş

Fiziksel bozulma genellikle en kötü tür bozulmadır, çünkü fiziksel olarak hasar görmüş diskler bağlandığında görünmeyebilir. Bu tür durumlarda, veri kurtarma hizmeti, bozuk sabit diskleri kurtarmada uzmanlaşmıştır ve en iyi seçeneğinizdir. Bir veri kurtarma uzmanının hizmetlerine güvenmek, verilerinizi geri almanın en iyi şansını vermek demektir. Bu, verilerinizi kurtarmanın en iyi yoludur, ancak aynı zamanda en pahalı olanıdır. İşlemin kısa bir özeti:

 1. Kurtarmaya Başla düğmesine tıklayın. Veri kurtarma servisiyle kurtarma işlemine başlama.
 2. İstediğiniz servis türünü seçin ve bilgilerinizi doldurun.Servis türünü seçme.
 3. İş emrini gönderin.İş emrini tamamlama.

Kurtarma işlemi tamamlandığında, verileriniz yedekleme için hazır olan sağlıklı bir depolama aygıtına iade edilecektir.

Windows’ta Bozuk Sabit Disk Nasıl Düzeltilir

Bozuk sabit diskten verileriniz güvenli bir şekilde kurtarıldıktan sonra, bozuk sabit disk kurtarma işlemine başlayabilirsiniz. Bozuk bir sabit diski düzeltecek birçok farklı yöntem vardır, bunların birçoğu çok kolaydır (özellikle bizim talimatlarımızla).

Bozuk sabit diski düzeltme yöntemlerine bir göz atın.

Yöntem 1: Başka bir Kablo veya Port Deneyin

Bazen bozuk bir sabit disk sadece hatalı bir kablo veya port sonucu olabilir. Bu özellikle dış sabit diskiniz bozulmuşsa geçerlidir, çünkü kablonuz sık sık bağlanır ve çıkarılır. Arızanın gerçekten hatalı bir bağlantıdan kaynaklandığı durumlarda, formatlamadan bozuk bir harici sabit diski düzeltmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Başka bir kablo deneyin, ardından sürücüyü başka bir porta bağlayın. Ekstra titiz olmak istiyorsanız, sabit diski tamamen başka bir bilgisayarda test edin. Arıza devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

Yöntem 2: CheckDisk Kullanarak Onarın

CheckDisk, CMD kullanarak bozuk sabit diskleri onarmanızı sağlayan bir sabit disk onarım aracıdır. Disk yapınız bozulmuş ve okunamaz durumdaysa, CheckDisk bunu düzeltebileceğiniz birçok yoldan biridir. Ayrıca, veri kaybetmeden bozuk sabit diskleri düzeltebileceğiniz harika bir yöntemdir.

CheckDisk kullanarak bozuk bir sabit diski onarmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici)‘i tıklayın. Windows 11’de bunun yerine Terminal (Yönetici) olacaktır. PowerShell'i açma.
 2. chkdsk *: /r yazın. * yerine kendi sürücünüzün harfini koyun. Enter‘a basın.CheckDisk komutunu çalıştırma.

Yöntem 3: Virüs Taraması Yapın

Virüsler, tasarım gereği bilgisayarınıza zarar vermeyi amaçlar. Eğer bir virüs bilgisayarınıza bulaşmayı başarmışsa, daha fazla zarar vermeden önce onu kaldırmak üzere bir tarama yapın. Bunu yapmak için herhangi bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Biz, Windows 10 ve 11’e yerleşik olan Microsoft Defender Antivirüs programını kullanacağız.

Virüsleri tarayıp saptamak için Windows bilgisayarınızda şu adımları takip edin:

 1. Sürücünüze sağ tıklayın ve Microsoft Defender ile Tara‘ya tıklayın. Bu, hızlı bir tarama yapacak.Hızlı tarama yapılıyor.
 2. Daha kapsamlı bir tarama yapmak için Microsoft Defender Çevrimdışı Tarama‘yı seçin ve Şimdi Tara‘ya tıklayın. Tüm işlerinizi kaydettiğinizden emin olun, çünkü bu tarama bilgisayarınızı yeniden başlatacak.Çevrimdışı virüs taraması yapılıyor.

Yöntem 4: SFC ve DISM Çalıştırın

Eğer sabit diskiniz bilgisayarın açılmasını engelliyorsa, muhtemelen bazı Windows sistem dosyalarınız hasar görmüş veya bozulmuş durumda. Bazı durumlarda, Windows kesintiye uğramış bir yükleme veya güncelleme nedeniyle sabit diskinizi bozabilir. SFC (Sistem Dosyası Denetleyici) ve DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmetleri ve Yönetimi), Windows sistem dosyalarınızın bütünlüğünü kontrol edebilen ve gerekirse onarabilen iki komuttur.

Her komutun ne yaptığına dair kısa bir özet:

 • SFC – Bu, sistem dosyalarınızı tarar ve düzgün çalıştıklarını doğrular. Hasarlı veya bozuk herhangi bir dosya bulursa, bunları çalışan sürümleriyle değiştirmeye çalışır.
 • DISM – Eğer SFC düzeltemezse, DISM gerekli dosyaları getirmek üzere Windows Update’i kullanarak alttaki Windows sistem görüntüsünü onarabilir. Windows Update’e dayandığı için internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Bozuk sistem dosyalarını onarmak için SFC ve DISM komutlarını çalıştırmak üzere şu adımları takip edin:

 1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici)‘i tıklayın.PowerShell açılıyor.
 2. sfc /scannow yazın. Enter‘a basın. Eğer sürücü hala bozuk ise, sonraki adıma geçin.SFC komutu çalıştırılıyor.
 3. dism /online /cleanup-image /restorehealth yazın. Enter‘a basın.DISM komutu çalıştırılıyor.

Yöntem 5: Sürücüyü Biçimlendirin

Bozulan bir sabit diski kurtarmanın en etkili yollarından biri, yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirmektir. Bozulan bir sabit diski biçimlendirirken, şu anda bozuk bölüm tarafından kullanılan dosya sistemini aslında siler ve verileri tekrar depolamak için yeni bir tane ile değiştirir.

Her ne kadar tüm verileriniz silinecekse de, hızlı biçimlendirme yerine tam biçimlendirme yapmışsanız Disk Drill kullanarak sonradan verilerinizin kurtarılabilir hale geleceğini unutmayın.

 1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Disk Yönetimi‘ni tıklayın.Disk Yönetimi açılıyor.
 2. Bozuk sabit diskinizin hacmine sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.Hacim biçimlendiriliyor.
 3. Hızlı biçimlendirme yap seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve Tamam’a tıklayın.Biçimlendirmeyi onaylama.
 4. Eylemi onaylamak için tekrar Tamam’a tıklayın.

Metot 6: DiskPart ile Yeniden Yapılandırma

Bozulma o kadar şiddetliyse ve biçimlendirme yoluyla bozuk bir sabit sürücüyü onaramıyorsanız, DiskPart kullanarak diski manuel olarak hazırlayabilirsiniz. Komut satırı seviyesinde Disk Yönetimi’ne benzer şekilde, DiskPart bilgisayarınızın sürücülerini yönetmenizi sağlar ve onları nasıl ayarlamak istediğiniz konusunda size daha fazla kontrol sunar.

Bu yöntem, sürücüdeki tüm verileri ve bölümleri silecektir.

 1. Başlat’a sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici)’i tıklayın.PowerShell açılıyor.
 2. diskpart yazın ve Enter tuşuna basın.diskpart çalıştırılıyor.
 3. list disk yazın ve Enter tuşuna basın. Bozuk diskinizin numarasını not edin.Kullanılabilir diskler listeleniyor.
 4. select disk * yazın. * yerine diskinizin numarasını girin. Enter tuşuna basın.Disk seçiliyor.
 5. clean yazın ve Enter tuşuna basın.Sürücü temizleniyor.
 6. create partition primary yazın ve Enter tuşuna basın.Birincil bölüm oluşturuluyor.
 7. active yazın ve Enter tuşuna basın.Bölüm etkinleştiriliyor.
 8. select partition 1 yazın ve Enter tuşuna basın.Bölüm seçiliyor.
 9. format fs=ntfs yazın ve Enter tuşuna basın.Bölüm biçimlendiriliyor.
 10. assign yazın ve Enter tuşuna basın.Bir sürücü harfi atanıyor.

Sabit Sürücünün Bozulmasına Ne Neden Olur?

Her ne kadar sabit sürücünüzün bozulmaya karşı tamamen korunmasını garanti edemeseniz de, bozulmaya neden olan şeyleri bilerek bunun olasılığını azaltabilirsiniz. İşte sabit sürücü bozulmasının arkasındaki birkaç yaygın neden.

Neden Açıklama
🪟 Mavi Ekran Hatası (BSoD) Kötü şöhretli mavi ekran hatası, Windows’un sizlere ciddi sistem hatalarını belirttiği yoldur. Bilgisayarınızın çökmesine sebep olan bir şeylerin ters gittiğini gösterir.
⏏ Uygunsuz Kaldırma/Çıkartma Harici diskinizi okuma-yazma işlemleri sırasında çıkartmanız, dosya sisteminin bozulmasına ve verilerinize erişiminizin engellenmesine neden olabilir.
🔌 Ani Güç Kaybı Ani güç kaybı da hassas okuma-yazma işlemlerini kesintiye uğratabilir. Ek olarak, bir güç kesintisini takip eden güç artışı, sabit diskin kontrol kartını kısa devre yapabilir.
🚫 Bozuk Sektörler Bozuk sektörler, zamanla sürücülerde doğal olarak meydana gelir. Ancak, çok sayıda bozuk sektörün aniden ortaya çıkması, sürücünün kritik durumda olduğunu gösterebilir ve işletim sistemini kullanan bir sektörü bile kullanılamaz hale getirebilir.
🦠 Virüs Saldırıları Bir önyükleme sektörü virüsü, sürücünüzün otomatik olarak başlatıldığında çalışan önyükleme sektörüne erişebilir. Bu enfekte olursa, sürücünüze erişiminizi engelleyebilir.

Sonuç

Sabit diskin bozulması yıkıcıdır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, diskinizi hemen kullanmayı bırakmalı ve verilerinizi en kısa sürede ondan kurtarmalısınız. Disk okunabilir durumdaysa ve doğru boyutu gösteriyorsa, Disk Drill gibi bir veri kurtarma uygulaması kullanarak verilerinizi kurtarın. Eğer sürücü fiziksel olarak zarar görmüşse, bunun yerine bir veri kurtarma servisi kullanın.

Verileriniz güvende olduktan sonra, sürücüyü güvenle onarmaya başlayabilirsiniz. Kablo ve bağlantı noktalarını hatalar açısından kontrol ederek işe başlayın. Daha sonra, CheckDisk ile sürücüyü onarmayı ve Microsoft Defender Antivirüs ile virüsleri temizlemeyi deneyin. Eğer bunlar da işe yaramazsa, SFC ve DISM ile bozulmuş Windows dosyalarını onarın. Eğer işlevsellik hala geri kazandırılmamışsa, sürücüyü yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek sıfırlayın.

SSS

Bozulmuş bir sabit disk, verilerinize erişmenizi engeller. Genellikle sadece disk bozulmuşsa, verileriniz halen güvendedir ve veri kurtarma yazılımı kullanılarak kurtarılabilir. Aksi takdirde, düzeltilene kadar disk kullanılamaz hale kalır.
Evet, bozuk bir sabit diski yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek düzeltebilirsiniz. Mantıksal sabit disk bozulmaları genellikle hasar görmüş veya bozulmuş bir dosya sistemi tarafından oluşur. Bölümü biçimlendirerek bu düzeltilebilir.
Bir sabit disk bozulduğunda Windows genellikle bunu belirten bir mesaj görüntüler. Genellikle, Windows sürücüyü çalışır duruma getirmek için sizi biçimlendirmeye otomatik olarak yönlendirecektir.
Windows 7'de bozuk bir disk, Windows ile birlikte gelen CheckDisk adında bir sabit disk onarım aracını kullanarak düzeltilebilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:
 1. Başlat'a tıklayın ve "PowerShell" arayın.
 2. Windows PowerShell'e sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'a tıklayın.
 3. chkdsk *: /r yazın. * yerine kendi sürücü harfinizi girin. Enter'a basın.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required