Jak odzyskać usunięte dane z dysku twardego: 6 metod

manuviraj
Napisane przez
Zatwierdzone przez
52

odzyskiwanie danych z dysku twardegoUtrata ważnych plików z dysku twardego to coś, z czym prawie wszyscy użytkownicy spotykają się w pewnym momencie. Jeśli stałeś się ofiarą utraty danych, nie martw się, ponieważ istnieje wiele sposobów, aby odzyskać dane z twojego dysku twardego. Poniżej przyglądamy się wszystkim tym metodom.

Najczęstsze przyczyny utraty danych na dyskach twardych

Istotne jest, aby wiedzieć, co spowodowało utratę danych na dysku twardym, ponieważ metoda odzyskiwania danych, której użyjesz, będzie od tego zależeć. Rzeczywiste szanse na odzyskanie danych również będą się drastycznie różnić.

Oto najczęstsze przyczyny utraty danych na dyskach twardych, ich opis oraz zalecane rozwiązania:

Przyczyna utraty danych

Opis

Rozwiązanie

🚨 Przypadkowe usunięcie Możesz przypadkowo usunąć ważne pliki z dysku twardego. Rodzaj utraty danych jest łatwy do odwrócenia. Szukaj plików w Koszu lub w Historii plików Windows. Jeśli nie możesz ich znaleźć, użyj programu do odzyskiwania danych, aby przywrócić dane z dysku twardego.
🦠 Złośliwe oprogramowanie Wirusy komputerowe mogą usuwać, kraść lub blokować twoje pliki. Wirusy zazwyczaj dostają się do komputera poprzez pobrania z niezaufanych witryn lub ataki phishingowe. Skanuj swój komputer za pomocą programu antywirusowego. Windows Defender wystarcza w większości przypadków. Po wykryciu i usunięciu złośliwego oprogramowania użyj oprogramowania do odzyskiwania danych do skanowania dysku twardego i odzyskania usuniętych danych.
🗃️ Formatowanie Formatowanie dysku twardego usuwa z niego wszystkie dane. W systemie Windows możesz przeprowadzić szybkie lub pełne formatowanie. Szanse na odzyskanie danych z sformatowanego dysku zależą od rodzaju przeprowadzonego formatowania. Dane usunięte podczas szybkiego formatowania można odzyskać za pomocą dobrego narzędzia do odzyskiwania danych. Pełne formatowanie jest nieodwracalne, i tylko profesjonalny serwis odzyskiwania danych może ci pomóc.
🔨 Uszkodzenie fizyczne Każde uszkodzenie fizycznych komponentów dysku twardego może być niszczące dla twoich danych. Symptomami mogą być klikanie, szumienie lub pisk z dysku. Uszkodzenia fizyczne zazwyczaj są spowodowane upuszczeniem dysku, zalaniem, przepięciami oraz przegrzewaniem. Najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych w celu odzyskania danych z dysku, który uległ uszkodzeniu fizycznemu. Próby samodzielnego odzyskiwania danych mogą pogorszyć sytuację.

Czy można odzyskać dane z dysku twardego

Tak. Zarówno programy do odzyskiwania danych, jak i profesjonalne techniki odzyskiwania danych znacząco się poprawiły na przestrzeni lat. Jest bardzo mało scenariuszy, w których odzyskanie danych nie będzie możliwe, jak na przykład skradziony dysk twardy lub bardzo poważnie uszkodzona powierzchnia talerza dysku twardego.

Jednak powodzenie procedury odzyskiwania danych będzie zależało od różnych czynników:

 • ❌ Przyczyna utraty danych: Łatwiej jest odzyskać dane z dysku twardego, który został logicznie uszkodzony niż z takiego, który uległ uszkodzeniu fizycznemu. Mimo to, profesjonalny serwis odzyskiwania danych będzie w stanie wymienić uszkodzone części w twoim dysku i przywrócić niektóre, jeśli nie wszystkie, twoje dane.
 • ⌛ Czas, który upłynął od utraty danych: Generalnie, im bardziej niedawna utrata danych, tym łatwiej jest odzyskać dane z dysku twardego. Dzieje się tak, ponieważ stare, usunięte pliki mają większą szansę na zostanie nadpisane przez nowe dane, które mogłeś utworzyć. Oczywiście, nie ma to zastosowania, jeśli nie używałeś dysku od momentu zauważenia utraty danych.
 • 🕒 Użytkowanie dysku: Kontynuowane używanie i tworzenie nowych plików na dysku usunie wszelkie szanse na ekstrakcję danych, ponieważ nowe informacje nadpisują wcześniej usunięte pliki. Dlatego najlepiej jest przestać używać dysku, gdy zauważysz utratę danych i używać go jedynie podczas przeprowadzania faktycznego procesu odzyskiwania danych.
 • ✅ Wybór oprogramowania do odzyskiwania danych: Nie mogę wystarczająco podkreślić znaczenia wyboru dobrego programu do odzyskiwania danych do skanowania twojego dysku. Pierwsze skanowanie w celu odzyskania danych jest zazwyczaj najbardziej skuteczne, a powtarzane skanowania mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Polecamy również, abyś utworzył obraz dysku twojego dysku i skanował ten obraz w poszukiwaniu utraconych danych, zamiast fizycznego dysku.

Najważniejszą czynnością, którą możesz podjąć, aby zwiększyć szanse na odzyskanie danych z dysku twardego, który doświadczył problemów logicznych lub fizycznych, jest natychmiastowe zaprzestanie korzystania z urządzenia. Używanie dysku twardego do czasu zakończenia procesu odzyskiwania ryzykuje nadpisanie danych, które potencjalnie mogą zostać odzyskane. Nieprzestrzeganie tej rady zmniejszy szanse na pomyślne odzyskanie danych.

Jak odzyskać dane z dysku twardego

Masz wiele opcji, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysku twardego. Większość metod jest na tyle prosta, że można za nimi łatwo podążać, ale nadal zalecamy dokładne sprawdzenie każdego kroku.

Zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych metod, możesz nacisnąć CTRL + Z, aby cofnąć ostatnią operację wykonaną w systemie Windows. To zadziała, jeśli niedawno usunąłeś plik i nie wykonałeś potem żadnych operacji związanych ze schowkiem.

Metoda 1: Przywróć swoje pliki z Kosza

Jeśli usunąłeś swoje pliki, klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Usuń, lub używając klawisza Usuń, twoje pliki będą dostępne w Koszu. Ta metoda nie ma zastosowania, jeśli użyłeś skrótu Shift + Delete do usunięcia pliku, lub jeśli Kosz jest wyłączony.

Oto jak możesz przywrócić swoje dane z dysku twardego, korzystając z Kosza:

 1. Kliknij dwukrotnie ikonę Kosza na pulpicie.
 2. Wybierz pliki, kliknij prawym przyciskiem myszy i kliknij opcję Przywróć jak pokazano na zrzucie ekranu.Opcja przywracania w Koszu.

Metoda 2: Korzystaj z oprogramowania do odzyskiwania danych

Jeśli chodzi o odzyskiwanie usuniętych plików z dysku twardego, aplikacje do odzyskiwania danych od firm trzecich są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Dobra aplikacja do odzyskiwania danych z dysków twardych powinna być w stanie przywrócić Twoje pliki, jeśli zostały one trwale usunięte, przeprowadziłeś szybkie formatowanie, lub Twój dysk uległ logicznemu uszkodzeniu, ale jest nadal wykrywany przez komputer.

W tym poradniku postanowiłem użyć Disk Drill do odzyskiwania danych z dysku twardego. Jest to doskonały wybór zarówno dla nowych, jak i doświadczonych użytkowników komputera, ponieważ posiada prosty interfejs nie rezygnując przy tym z najnowocześniejszych funkcji. Wykrywa i odzyskuje ponad 400 formatów plików we wszystkich systemach plików takich jak FAT32, NTFS, exFAT, APFS i HFS+.

Aby odzyskać usunięte pliki z dysku twardego przy użyciu Disk Drill, wykonaj następujące kroki:

 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj go. Zalecamy pobranie i zainstalowanie programu na dysku innym niż ten, na którym doszło do utraty danych.
 2. Otwórz Disk Drill, wybierz swój dysk twardy i kliknij Szukaj utraconych danych.Ekran główny Disk Drill.
 3. Kliknij na Przejrzyj znalezione elementy, aby wyświetlić możliwe do odzyskania pliki. Ewentualnie możesz bezpośrednio kliknąć na typ pliku, który chcesz odzyskać, aby odfiltrować wyniki (Obrazy, Wideo, Audio, Dokumenty, Archiwa, i Inne).Ekran przeglądania znalezionych elementów w Disk Drill.
 4. Rozwiń sekcje Usunięte lub utracone oraz Zrekonstruowane, aby wyświetlić pliki, które zostały usunięte z dysku. Rozwiń zakładkę Obecne, aby zobaczyć pliki, które aktualnie znajdują się na dysku twardym.Zakładki odzyskiwania danych w Disk Drill.
 5. Użyj pól wyboru, aby zaznaczyć pliki, które chcesz odzyskać. Kliknij ikonę oka obok pliku, aby zobaczyć jego podgląd. Kliknij Odzyskaj po zakończeniu wyboru.Lista plików możliwych do odzyskania w Disk Drill.
 6. Wybierz miejsce docelowe dla odzyskanych plików. Nie odzyskuj plików na ten sam dysk twardy. Kliknij Dalej. Jako użytkownik systemu Windows możesz odzyskać do 500 MB danych bez opłat. Dalsze odzyskiwanie wymaga zakupu licencji.Monit o miejsce docelowe odzyskiwania w Disk Drill.
 7. Disk Drill odzyska pliki z twojego dysku twardego.

Metoda 3: Użyj narzędzia do odzyskiwania plików systemu Windows

Jeśli jesteś gotów zrezygnować z pewnej wygody użytkowania, narzędzie Windows File Recovery to darmowa metoda na odzyskiwanie danych z dysku twardego. Jego funkcjonalność nie jest tak wysoka, jak w przypadku programów do odzyskiwania danych firm trzecich, ale jeśli chcesz odzyskać niedawno usunięte dane z dysku FAT lub NTFS, to narzędzie poradzi sobie z zadaniem.

Program jest dostępny tylko dla komputerów z systemem Windows 10 2004 i nowszymi.

Oto jak użyć narzędzia Odzyskiwanie Plików Windows, aby znaleźć usunięte pliki na dysku twardym i je odzyskać:

 1. Pobierz Windows File Recovery za pomocą sklepu Microsoft Store.
 2. W konsoli wpisz winfr X: Y:\RecoveryFolder /regular i naciśnij Enter. Zamień X na literę dysku, z którego chcesz odzyskać dane, oraz Y na dysk, na którym chcesz zapisać odzyskane pliki. Microsoft zaleca użycie parametru /n po którym należy podać typ pliku lub ścieżkę do folderu przy odzyskiwaniu danych z dysku systemowego (zazwyczaj C:). Na przykład, winfr C: E: /regular /n \Users\<username>\Documents\ oraz winfr C: E: /regular /n *.pdf /n *.docx. Składnia Windows File Recovery.
 3. Naciśnij Y w celu potwierdzenia.
 4. Możesz teraz zdecydować, czy chcesz zobaczyć odzyskane pliki, czy nie.

Istnieje wiele parametrów, które możesz użyć, aby dostroić proces odzyskiwania danych, jak również wyfiltrować wyniki. Kompletne informacje o tych parametrach są dostępne na stronie pomocy Windows File Recovery.

Metoda 4: Odzyskaj pliki z historii plików Windows

Historia plików Windows to automatyczna funkcja kopii zapasowych systemu Windows. Jeśli skonfigurowałeś ją przed utratą danych, będziesz mógł łatwo odzyskać usunięte pliki, korzystając z jednej z kopii zapasowych Historii plików Windows. Aby ta metoda działała, dysk, który doznał utraty danych, powinien być wybrany w Historii plików Windows podczas jej konfiguracji.

Instrukcje dotyczące odzyskiwania plików z dysku twardego przy użyciu Historii plików Windows:

 1. Upewnij się, że dysk, na którym przechowywane są kopie zapasowe Historii Plików Windows, jest podłączony do komputera.
 2. W wyszukiwarce Windows wpisz „historia plików”. Z wyników wyszukiwania wybierz opcję Przywróć pliki przy użyciu Historii Plików.
 3. Za pomocą przycisków nawigacyjnych przeglądaj dostępne kopie zapasowe, aż znajdziesz tę, która zawiera wymagane pliki. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij zielony przycisk odzyskiwania.Ekran Historii Plików Windows.
 4. Historia Plików przywróci pliki do ich oryginalnej lokalizacji.

Metoda 5: Przywróć dane z kopii zapasowej OneDrive w chmurze

Jeśli jest włączone, Windows wykonuje kopię zapasową folderów użytkownika z dysku twardego, takich jak Pulpit, Dokumenty, Muzyka, Obrazy, i Filmy do OneDrive w regularnych odstępach czasu. Pliki te można uzyskać dostęp na dowolnym urządzeniu i przywrócić do komputera w razie potrzeby. Kopia zapasowa OneDrive jest domyślnie włączona w systemie Windows.

Jeśli brakujące pliki w twoim dysku były umieszczone w jednym z folderów użytkownika, warto poszukać ich w folderze OneDrive na twoim komputerze. Wystarczy otworzyć Eksplorator plików i otworzyć folder OneDrive – Osobisty, aby uzyskać dostęp do wszystkich zarchiwizowanych plików. Aby to zrobić, będziesz potrzebować aktywnego połączenia z internetem.

Metoda 6: Skorzystaj z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych

Jeśli twój dysk twardy jest uszkodzony fizycznie lub twój komputer w ogóle go nie wykrywa, najlepiej jest skontaktować się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych. Mimo że nie jest to tak tanie jak pobranie aplikacji do odzyskiwania danych innej firmy, masz większą szansę na odzyskanie danych, jeśli skontaktujesz się z profesjonalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych.

Oto kilka renomowanych usług odzyskiwania danych, które zajmą się Twoim uszkodzonym dyskiem twardym i odzyskają jak najwięcej danych z urządzenia. Wszystkie spróbują odzyskać Twoje dane i nie będą pobierać opłat, jeśli się nie powiedzie.

 • CleverFiles Data Recovery Center – CleverFiles oferuje standardowe odzyskiwanie danych w ciągu trzech do siedmiu dni, jak również opcję przyspieszoną, dzięki której można odzyskać dane w ciągu dwóch dni. Mają 98% wskaźnik skuteczności, a naprawy nie unieważniają oryginalnej gwarancji dysku.
 • DataTech Labs – DataTech posiada centra odzyskiwania danych w ponad 40 miastach w USA i specjalizuje się w odzyskiwaniu skasowanych plików z uszkodzonych dysków twardych oraz nieudanych tablic RAID. Wszystkie procesy odzyskiwania danych są przeprowadzane w certyfikowanej czystej komorze klasy ISO 5.
 • Gillware Data Recovery Services – GIllware rozwiązuje problemy z odzyskiwaniem danych dla klientów od 2003 roku. Oferują darmowe badanie w laboratorium i dokładny kosztorys. Wszystkie odzyskiwania są przeprowadzane wewnętrznie, bez zlecania na zewnątrz do innych laboratoriów.

Korzystając z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych, możesz się spodziewać następującej procedury:

 1. Złóż wniosek o odzyskiwanie danych za pomocą strony internetowej firmy lub telefonicznie. Większość firm oferuje całodobową infolinię.
 2. Opowiedz firmie o swojej dokładnej sytuacji z utratą danych, kiedy się to stało, czy używałeś dysku, jaki jest zakres utraconych danych, itp.
 3. Wyślij dysk do serwisu odzyskiwania danych lub zostaw go w punkcie przyjmowania.
 4. Serwis odzyskiwania danych oceni dysk i skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia kosztów oraz możliwości odzyskania danych.
 5. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz kontynuować proces odzyskiwania danych.
 6. Firma odzyska Twoje dane i odesłanie ich do Ciebie.

Jaka jest średnia cena odzyskiwania danych z dysku twardego?

Koszt odzyskiwania danych z dysku twardego zależy od stopnia uszkodzenia i ilości odzyskiwanych danych. Można się spodziewać, że należy zapłacić od 100 do 300 dolarów za godzinę za specjalistyczną wiedzę potrzebną do przeprowadzenia odzysku danych. W przypadku potrzeby zakupu części, może zostać naliczona dodatkowa opłata.

Solidna usługa odzyskiwania danych dostarczy wycenę, ale nie poda ostatecznej ceny za odzyskanie danych, dopóki nie sprawdzą dysku. Uważaj na usługi, które reklamują cenę za odzyskany gigabajt danych jako strukturę kosztów. Jest niemal niemożliwe, aby wygłosić tego typu twierdzenie bez zbadania uszkodzonego urządzenia.

Jak chronić pliki na dysku twardym przed przypadkowym usunięciem

Istnieje kilka taktyk, które możesz zastosować, aby uchronić się przed przypadkowym usunięciem plików z dysku twardego. Obejmują one:

🖨️ Wykonaj kopię zapasową dysku twardego – Tworzenie kopii zapasowych dysku twardego jest jednym z najlepszych sposobów na ochronę Twoich cennych danych. Kopię backupową można wykorzystać do odzyskania utraconych danych bez względu na przyczynę. Jedynym warunkiem jest to, że kopia zapasowa zawiera dane, które chcesz odzyskać. Z tego powodu, częste i regularne planowane kopie zapasowe są najlepszą obroną przed utratą danych.

💧 Unikaj ciepła i wilgoci – Wysokie temperatury lub nadmiar wilgoci mogą spowodować fizyczne uszkodzenia dysku twardego. Unikaj wystawiania komputera lub zewnętrznych urządzeń do przechowywania danych na te warunki.

🦠 Unikaj malware i wirusów – Malware i wirusy mogą być przyczyną uszkodzeń logicznych, takich jak uszkodzenie plików. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego problemu i wpływu na twój dysk twardy, zawsze używaj niezawodnego i aktualnego narzędzia antywirusowego.

🏥 Bądź ostrożny – Przypadkowe sformatowanie dysku lub opróżnienie Kosza, które zawiera ważne dane, zależy od Ciebie. Poświęć kilka sekund i zweryfikuj swoje działania, zanim zrobisz cokolwiek, co wiąże się z usuwaniem danych z dysku twardego.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na odnalezienie i odzyskanie usuniętych plików z dysku twardego, ale żaden nie zastąpi regularnego tworzenia kopii zapasowych. Najlepiej przechowywać ważne dane w dwóch fizycznych lokalizacjach oraz jednej w chmurze, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed utratą danych.

Najczęściej zadawane pytania

Nie. Możesz odzyskać utracone dane za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych lub kopii zapasowych systemu. W przypadku awarii mechanicznego dysku twardego może być konieczne skorzystanie ze specjalistycznej usługi odzyskiwania danych, aby wykonać to zadanie.
Aby odzyskać dane z dysku twardego za darmo, możesz użyć darmowych programów do odzyskiwania danych lub przywrócić swoje pliki, korzystając z kopii zapasowej.
Najlepszym sposobem na odzyskanie danych z dysku twardego jest skopiowanie plików z kopii zapasowej. Jeśli to nie jest możliwe, oprogramowanie do odzyskiwania danych stanowi niedrogie i proste rozwiązanie, aby odzyskać swoje pliki. Wreszcie, jeśli dysk jest uszkodzony fizycznie lub nie jest wykrywany przez komputer, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych.
Aby odzyskać trwale usunięte pliki z dysku twardego, przeskanuj go dobrym programem do odzyskiwania danych lub przywróć pliki z kopii zapasowej.
manuviraj
Manuviraj Godara to profesjonalny pisarz treści z ponad 4-letnim doświadczeniem. Jego stale rosnące zainteresowanie i doświadczenie w dziedzinie technologii sprawiają, że tworzy treści dotyczące odzyskiwania danych i technologii konsumenckiej. Jego prace można również znaleźć na MakeUseOf.com oraz HandyRecovery.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.