Jak odzyskać odinstalowane programy w Windows 10

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
18

odzyskiwanie usuniętych aplikacjiOdinstalowywanie programów to skuteczny sposób na zwolnienie miejsca na dysku. Ale co jeśli przypadkowo odinstalujesz niewłaściwy program? Możesz przypadkowo usunąć plik .exe programu lub folder z programem. Czy jest sposób, aby odzyskać program i powiązane z nim pliki? Tak, jest. Możesz odzyskać odinstalowane programy i generowane przez nie pliki w systemie Windows 10. Jednak musisz być proaktywny i uważnie wykonać instrukcje zawarte w poniższych sekcjach.

Dlaczego programy są odinstalowywane?

Często to użytkownicy—niezależnie od tego, czy celowo, czy przypadkowo—odinstalowują program. Jednak możliwe jest również, że programy zostały odinstalowane bez winy użytkownika. Określając przyczynę odinstalowania programu, możesz podjąć odpowiednie kroki, aby go przywrócić.

Oto kilka typowych powodów, dla których program Windows został odinstalowany:

 • 🚨 Niechcące Usunięcie: Błędy się zdarzają. Możesz przypadkowo odinstalować niewłaściwy program, usunąć plik .exe programu lub wyczyścić nadrzędny folder programu. Wszystkie te działania sprawiają, że dostęp do programu jest niemożliwy.
 • 🎁 Koniec Wersji Próbnej: Większość płatnych programów oferuje darmowy okres próbny, który pozwala na wypróbowanie niektórych lub wszystkich funkcji programu przez określony czas. Gdy okres próbny się kończy, tracisz dostęp do programu. Rzadko, ale zdarza się, że program jest odinstalowywany po wygaśnięciu okresu próbnego.
 • 🕷️ Malware: Wirusy i inne szkodliwe oprogramowanie to jedne z głównych przyczyn utraty danych. Nawet mimo zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, nadal istnieje możliwość zainfekowania komputera przez malware. Po dostaniu się, malware może zablokować dostęp do Twojego PC, usunąć pliki, odinstalować programy i ukraść dane.
 • 🔔 Aktualizacja Windows: Aktualizacje systemu Windows słyną z usuwania dużych folderów i odinstalowywania programów bez zgody użytkownika. Zwykle dzieje się to podczas aktualizacji do głównych wersji Windowsa lub podczas aktualizacji z Windows 10 do Windows 11. Jednakże, Windows często tworzy punkt przywracania przed większymi aktualizacjami, co pozwala na odzyskanie odinstalowanych programów.
 • 🗄️ Zwalnianie Przestrzeni Dyskowej: Funkcja Storage Sense w systemie Windows okresowo czyści tymczasowe pliki i Kosz, aby zwolnić przestrzeń na dysku. Czyści folder C:\Users\<username>\AppData\Temp. Chociaż większość programów nie przechowuje niczego ważnego w folderze Temp, niektóre tak. W próbie zwolnienia miejsca na dysku, Storage Sense może usunąć niektóre kluczowe pliki programów, które polegają na folderze Temp.

Jaka jest różnica między odinstalowaniem a usunięciem programu?

Istnieje kilka różnic między odinstalowaniem a usunięciem programu. Jeśli jesteś pewien, że już nie potrzebujesz programu, najlepiej jest go odinstalować. Usuwanie stosuj tylko w przypadku, gdy proces odinstalowywania zawiedzie lub z jakiegoś powodu nie będzie dostępny.

Odinstalowanie programu odbywa się poprzez sekcję Aplikacje i funkcje w systemie Windows 10 lub kreatora odinstalowania pliku .exe w głównym folderze programu. Odinstalowanie programu polega na usunięciu głównych plików programu, powiązanych ustawień oraz wpisów w Rejestrze. Proces odinstalowania usuwa również tymczasowe pliki i zależności programu. Zatem odinstalowanie programu gwarantuje jego kompletną eliminację, zapobiegając ingerencji jakichkolwiek jego ustawień i plików w inne programy oraz funkcje Windowsa.odinstalowywanie programu w windows

Niektórzy użytkownicy często mylą usunięcie z odinstalowaniem. Usunięcie pliku .exe programu, skrótu na pulpicie czy głównego folderu nie oznacza odinstalowania programu. Po prostu skasowałeś te pliki. Mogą one zostać przywrócone za pomocą Kosza, czy też za pomocą programów do odzyskiwania danych innych firm. Ponadto, skasowany (ale nie odinstalowany) program pozostawia na twoim komputerze tymczasowe pliki, ustawienia oraz wpisy w Rejestrze. Często te pozostałości ustawień i plików mogą zakłócać instalację innych programów.

Więc, jak odinstalowanie i usunięcie programu wpływa na proces odzyskiwania danych?

Dezinstalacja programu nie może zostać magicznie cofnięta. Chociaż być może uda Ci się odzyskać wszystkie główne pliki programu za pomocą specjalistycznych narzędzi do odzyskiwania danych, program nie będzie działał poprawnie dopóki nie zostanie ponownie zainstalowany.

W przypadku usunięcia można cofnąć utratę danych przy użyciu narzędzi firm trzecich lub Kosza. Ponieważ ustawienia programu i wpisy w Rejestrze nie zostały zmienione, będzie działał jak wcześniej.

Jak mogę odzyskać odinstalowane programy?

Najpierw zastanów się, czy chcesz odzyskać swoje pliki danych, czy nie. Jeśli dane nie są dla ciebie istotne i chcesz ponownie uruchomić swoje programy, najprostszym rozwiązaniem jest ponowna instalacja programu.

Z drugiej strony, jeśli chcesz odzyskać swoje pliki danych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W takim przypadku musisz odzyskać plik .exe i usunięte pliki, które tworzy program. Jeśli to dotyczy także Ciebie, mamy kilka metod, które możesz wypróbować.

Metoda 1: Użyj Przywracania Systemu

Przywracanie systemu to funkcja w systemie Microsoft Windows, która umożliwia użytkownikom powrót do zapisanego punktu na ich komputerze. Obejmuje to pliki systemowe, zainstalowane aplikacje, Rejestr Windows oraz ustawienia systemowe. Dzięki temu można jej użyć do odzyskania po awariach systemu lub innych problemach. Możesz również użyć tej funkcji do odzyskania odinstalowanych programów.

przywracanie systemu w windows

Punkty przywracania są tworzone podczas instalacji nowej aplikacji, sterownika lub aktualizacji systemu Windows. Przywracanie nie wpłynie na Twoje osobiste pliki, ale usunie aplikacje, sterowniki i aktualizacje zainstalowane po utworzeniu punktu przywracania.

Oto jak możesz przywrócić system z punktu przywracania systemu Windows:

Krok 1. Wybierz przycisk „Start” i kliknij „Ustawienia (ikona koła zębatego)”.
dostęp do ustawień w systemie Windows

Krok 2. Wyszukaj Odzyskiwanie w ustawieniach systemu Windows.

Krok 3. Wybierz Odzyskiwanie > Otwórz przywracanie systemu > Dalej.

Krok 4. Wybierz punkt przywracania, który jest wcześniejszy niż data odinstalowania programu i kliknij Dalej.

proces przywracania systemu

Jeśli nie widzisz żadnych punktów przywracania, może to być spowodowane tym, że ochrona systemu nie jest włączona (opcja jest domyślnie włączona). Aby to sprawdzić, przejdź do Panelu sterowania, wyszukaj Odnowienie, a następnie wybierz Odnowienie> Konfiguruj przywracanie systemu> Konfiguruj i upewnij się, że wybrano opcję Włącz ochronę systemu.

Od tego momentu Windows będzie tworzył punkty przywracania systemu. Jednak nie będziesz mógł przywrócić systemu do starszego punktu. W takim przypadku twoją opcją jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych.

właściwości systemu

Metoda 2: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Narzędzia do odzyskiwania danych stron trzecich sprawiają, że odzyskiwanie danych jest szybkie i dostępne dla przeciętnego użytkownika. Jednak w sieci znajduje się przytłaczająca liczba programów do odzyskiwania danych, z których każdy twierdzi, że jest najlepszy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeprowadzić badania podczas wyboru jednego z nich.

Zalecamy użycie narzędzia firm trzecich podczas próby odzyskania danych z folderu %AppData%, które mogły zostać usunięte podczas aktualizacji systemu Windows. Ponadto narzędzia do odzyskiwania danych są skuteczną opcją przy odzyskiwaniu konkretnych plików, które były częścią odinstalowanego programu (takiego jak plik .exe).

W tym poradniku zdecydowaliśmy się użyć Disk Drill. Dzięki przyjaznemu interfejsowi oraz zaawansowanemu algorytmowi odzyskiwania danych, Disk Drill zapewnia bezproblemowe odzyskiwanie plików. Program obsługuje wszystkie główne systemy plików oraz typy urządzeń pamięciowych w systemach Windows i macOS. Użytkownicy Windows mogą skorzystać z darmowej wersji próbnej Disk Drill, która pozwala im odzyskać do 500 MB danych za darmo.

Oto jak odzyskać usunięte lub odinstalowane programy za pomocą Disk Drill:

Krok 1. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie do odzyskiwania danych Disk Drill dla Windows. Udziel mu uprawnień administratora, gdy zostaniesz o to poproszony. Darmowa wersja próbna pozwala na odzyskanie do 500 MB danych za darmo i daje stały dostęp do narzędzi ochrony danych zawartych w aplikacji.

konfiguracja disk drill

Krok 2. Wybierz dysk, na którym znajdowały się utracone programy, z listy wyświetlanej w głównym oknie aplikacji. wybierz dysk z listy

Krok 3. Kliknij przycisk Wyszukaj utracone dane, aby uruchomić algorytmy skanujące i odnaleźć usunięte pliki.disk drill scan

Krok 4. Gdy proces skanowania się zakończy lub zostanie wstrzymany, możesz przeglądać listę odinstalowanych programów. Wybierz te, które chcesz przywrócić i kliknij przycisk Odzyskaj.wybierz programy do odzyskania

Krok 5. Następnie zostaniesz poproszony o wybranie lokalizacji, w której chcesz zapisać odzyskiwane przez Disk Drill dane. Nie używaj tego samego dysku, na którym nastąpiła utrata danych, aby zapobiec nadpisaniu lub uszkodzeniu plików, które chcesz odzyskać.odzyskiwanie usuniętych programów

Podsumowanie

Programy, które zostały usunięte celowo przez użytkowników lub nieświadomie przez aktualizacje Windows 10, mogą zostać odzyskane. Chociaż wiele programów nie generuje istotnych plików danych, niektóre powiązane pliki mogą być kluczowe dla użytkowników. Jeśli straciłeś swoje programy z powodu jakiegoś procesu, może to być nieprzyjemne, ale istnieje kilka prostych rozwiązań.

Najlepszym rozwiązaniem do odzyskania odinstalowanych programów jest przywrócenie systemu do wcześniejszego punktu za pomocą funkcji Przywracanie systemu, co pozwoli na odzyskanie programów i ich powiązanych plików. Jeśli jednak Przywracanie systemu jest nieaktywne, nie będziesz w stanie skorzystać z tej metody. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą narzędzia do odzyskiwania danych. W ten sposób będziesz mógł uratować większość swoich danych.

Najczęściej zadawane pytania:

Przywracanie odinstalowanych programów w systemie Windows 7 można wykonać na dwa sposoby. Jednym ze sposobów jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill, a drugim sposób to przywracanie systemu. Gdy proces przywracania zostanie zakończony, aktualne dane zostaną usunięte i zastąpione plikami z ostatniego działającego stanu. Oto kroki odzyskiwania:
 1. Kliknij przycisk Start w lewym dolnym rogu i wpisz przywracanie w polu wyszukiwania, a następnie wybierz Utwórz punkt przywracania.
 2. W zakładce Ochrona systemu kliknij Przywracanie systemu.
 3. W oknie Przywracanie plików i ustawień systemu kliknij Dalej.
 4. Kliknij Pokaż więcej punktów przywracania, aby zobaczyć listę poprzednich punktów przywracania. Możesz wybrać któryś z nich, aby sprawdzić, czy programy są dotknięte, klikając Skanuj pod kątem dotkniętych programów. Kliknij Zamknij. Na koniec wybierz punkt przywracania, aby odinstalować programy, których potrzebujesz w systemie Windows 7.
Aby skorzystać z narzędzia do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill, wykonaj następujące kroki:
 1. Pobierz i zainstaluj program
 2. Wybierz dysk i rozpocznij skanowanie
 3. Poczekaj, aż proces się zakończy, a następnie przejrzyj odnalezione przez program pliki
 4. Wybierz pliki do odzyskania, a następnie je odzyskaj
Aby ponownie zainstalować odinstalowany program, wykonaj przywracanie systemu. Przywróci to system operacyjny do stanu z wcześniejszego punktu w czasie. Oto kroki, które należy zaimplementować:
 1. Kliknij Start, wpisz przywracanie systemu w polu wyszukiwania Start i następnie kliknij Przywracanie systemu na liście Programy.
 2. Jeśli zostaniesz poproszony o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz swoje hasło lub kliknij Kontynuuj.
 3. W oknie dialogowym Przywracanie systemu kliknij Wybierz inny punkt przywracania, a następnie kliknij Dalej.
 4. Na liście punktów przywracania kliknij punkt, który został utworzony przed wystąpieniem problemów, a następnie kliknij Dalej.
 5. Kliknij Zakończ. Komputer uruchomi się ponownie, a pliki systemowe i ustawienia zostaną przywrócone do stanu z chwili utworzenia punktu przywracania. Ewentualnie można odnaleźć pliki instalacyjne dla odinstalowanych programów i zainstalować je ponownie.
Aby wyświetlić niedawno odinstalowane aplikacje, uruchom Podgląd zdarzeń:
 1. Wpisz Podgląd zdarzeń w polu wyszukiwania na pasku zadań i otwórz go
 2. Przejdź do Dzienniki Windows > Aplikacja
 3. Posortuj listę według kolumny Źródło, a następnie przewiń i przeglądaj zdarzenia informacyjne wygenerowane przez ‘MsiIntaller’
Gdy odinstalowujesz program, jego plik wykonywalny (.exe) oraz folder instalacyjny są usuwane, razem z wszelkimi ustawieniami, wpisami w Rejestrze i plikami tymczasowymi, z których program korzystał. Większość programów pozwala zachować dane użytkownika podczas dezinstalacji, dlatego warto zwrócić uwagę podczas tego procesu. Nie możesz cofnąć dezinstalacji bez ponownego zainstalowania programu. Jednakże, możesz użyć programów do odzyskiwania danych, aby przywrócić konkretnie pliki programu i dane użytkownika.
Avatar photo
Joshua is a technology content writer for 7 Data Recovery. He's been in the content world long enough to understand that less is more. Joshua consistently attempts to deliver complicated technical information in concise and digestible chunks. His hobbies include sports betting, listening to Drake, and re-watching the Office like a hundred times.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.