Jak odzyskać usunięty folder w Windows: Wszystkie dostępne metody

Napisane przez
Zatwierdzone przez
167

odzyskaj usunięty folder za pomocą disk drill

Możesz odzyskać usunięte foldery na wiele sposobów. W większości przypadków szanse na odzyskanie niedawno usuniętego folderu są doskonałe, nawet jeśli opróżniłeś Kosz.

Kluczem jest szybkie działanie, ponieważ w miarę korzystania z komputera, dane będą nadal zapisywane na dysku twardym. Oznacza to, że jeśli usunięty folder zostanie nadpisany nowymi danymi, nie będziesz w stanie go odzyskać.

W tym poradniku wyjaśniamy, co dokładnie dzieje się, gdy usuniesz folder oraz jak odzyskać usunięte foldery w systemie Windows.

Metoda Opis
Oprogramowanie do odzyskiwania danych Najłatwiejsza metoda, ponieważ nie wymaga dodatkowych wstępnych kroków
Kosz Możesz zastosować tę metodę, jeśli nie upłynęło 30 dni.
Poprzednia wersja Funkcja musi być aktywowana przed usunięciem folderu
Przywrócenie z kopii zapasowej Musisz mieć kopię zapasową, która została utworzona przed usunięciem folderu
Polecenie Ctrl + Z Pozwala przywrócić usunięcie tylko jeśli była to ostatnia wykonana akcja
Windows File Recovery Narzędzie ma interfejs wiersza poleceń, więc musisz być dość obeznany z technologią, aby z niego korzystać

Co się dzieje, gdy usuniesz folder?

Usuwanie folderu lub pliku na stałe po prostu usuwa jego odniesienie na dysku twardym. Po usunięciu odniesienia stają się one niedostępne dla systemu operacyjnego.

Jednak folder i jego pliki nadal fizycznie istnieją na dysku twardym. Wszystkie te dane pozostaną na twoim dysku, dopóki w końcu nie zapiszesz na nim wystarczająco nowych danych, aż dysk twardy potrzebować będzie miejsca usuniętego folderu, by zapisać więcej danych. W tym momencie dysk twardy nadpisze stare dane.

Gdy folder zostanie nadpisany, nie można go odzyskać. Ale możesz go odzyskać, dopóki fizycznie istnieje na dysku twardym.

Spróbuj odnaleźć usunięty folder w Windows

Czasami, jeśli szukasz folderu, którego nie możesz znaleźć, może to być spowodowane zapomnieniem jego lokalizacji, a nie usunięciem. W systemie Windows istnieją dwa szybkie sposoby, aby znaleźć folder:

 • Wyszukiwanie przy użyciu paska zadań: Windows 11 posiada opcję wyszukiwania w pasku zadań. Wyszukaj nazwę folderu, a zaczniesz widzieć wyniki wyszukiwania w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz tylko zobaczyć foldery (a nie inne rodzaje wyników), kliknij na Więcej u góry i wybierz Foldery.wyszukiwanie folderu na pasku zadań
 • Wyszukiwanie za pomocą Eksploratora plików: Możesz również szukać folderu za pomocą Eksploratora plików. Naciśnij Win + E, aby uruchomić Eksploratora plików i wybierz Komputer z lewego paska bocznego. Następnie, wprowadź nazwę folderu w pasku wyszukiwania w prawym górnym rogu. Możesz również filtrować wyniki, aby pokazać tylko foldery, wybierając Opcje wyszukiwania > Typ > Foldery.używanie Eksploratora plików do wyszukiwania usuniętych folderów

6 sposobów na odzyskanie usuniętych folderów w Windows

Jeśli nie możesz znaleźć folderu i sądzisz, że mógł być on trwale usunięty przez pomyłkę, mamy dla Ciebie dobre wieści. W zależności od kilku czynników, takich jak czas, który upłynął od usunięcia folderu oraz to, jak często korzystasz z komputera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł odzyskać usunięty folder.
Oto metody, które możesz wypróbować, aby odzyskać usunięty folder.

Metoda 1: Odzyskiwanie usuniętego folderu przy użyciu oprogramowania do odzyskiwania danych

Disk Drill dla systemu Windows to wszechstronne narzędzie do odzyskiwania danych, które może szybko i skutecznie przywrócić przypadkowo usunięte foldery. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby odzyskać usunięty folder za pomocą Disk Drill.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na innym dysku niż ten, na którym przechowywane były utracone foldery. Chroni to je przed niezamierzoną nadpisywaniem podczas odzyskiwania.
 2. Uruchom aplikację i wybierz dysk do odzyskiwania z wyświetlonej listy.
 3. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych.odzyskiwanie usuniętego folderu
 4. Podglądaj foldery i pliki, które mogą być odzyskane.odzyskiwanie usuniętych folderów przez disk drill
 5. Kliknij przycisk Odzyskaj.
 6. Otrzymaj dostęp do odzyskanych danych w wybranej lokalizacji.jak odzyskiwać usunięte foldery w windows

Metoda 2: Sprawdź Kosz

Kosz to miejsce, gdzie system operacyjny Windows tymczasowo przechowuje pliki, które zostały usunięte z komputera lub laptopa. Dane nie są trwale usuwane, dopóki nie opróżnisz Kosza, a nawet wtedy mogą zostać odzyskane przy pomocy oprogramowania.

Aby przywrócić usunięty folder z Kosza, musisz:

 1. Otwórz Kosz poprzez podwójne kliknięcie na jego ikonę.
 2. Znajdź i wybierz foldery lub pliki, które chcesz przywrócić.
 3. Zanotuj pierwotną lokalizację danych, abyś mógł je znaleźć po odzyskaniu.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczeniu i wybierz Przywróć.
 5. Zaczekaj, aż proces się zakończy i sprawdź, czy pliki są w oczekiwanej lokalizacji.przywracanie usuniętego folderu

Metoda 3: Spróbuj przywrócić z poprzedniej wersji folderu

Możesz być w stanie przywrócić wcześniejszą wersję folderu z punktu przywracania systemu Windows.

Aby przywrócić utracony folder z poprzedniej wersji, musisz:

 1. Otwórz Mój Komputer.
 2. Przejdź do folderu, który wcześniej zawierał podfolder, który chcesz odzyskać.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Przywróć poprzednie wersje.
 4. Wyświetlona zostanie lista poprzednich wersji folderu, która zawiera te utworzone przy pomocy kopii zapasowej Windows lub zapisane jako punkty przywracania.
 5. Kliknij przycisk Przywróć, aby odzyskać swój folder.jak odzyskać usunięty folder

Metoda 4: Użyj kopii zapasowej, aby odzyskać usunięty folder

Możesz odzyskać folder z kopii zapasowej, ale zastrzeżenie dotyczące tego rozwiązania polega na tym, że powinieneś mieć istniejącą kopię zapasową, która została utworzona zanim folder został usunięty z komputera.

Istnieje wiele sposobów na utworzenie kopii zapasowej. Na przykład, możesz zarchiwizować swoje dane na zewnętrznym dysku twardym lub w usłudze przechowywania danych w chmurze, takiej jak Google Drive.

Jeśli używasz usługi przechowywania w chmurze, odzyskanie folderu i jego zawartości jest tak proste, jak pobranie folderu z chmury.

Na przykład, jeśli twój folder jest zarchiwizowany w Google Drive:

 1. Znajdź folder na dysku.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na folderze.
 3. Wybierz Pobierz.

pobieranie folderu z google drive

Teraz zobaczysz folder w domyślnej lokalizacji pobierania.

Uwaga: Jeśli korzystasz z OneDrive, pamiętaj, że OneDrive to narzędzie do synchronizacji, a nie do tworzenia kopii zapasowych. Możesz wybrać foldery, które chcesz automatycznie synchronizować z Twoim kontem OneDrive. Jednak gdy przypadkowo usuniesz folder z komputera, zostanie on również automatycznie usunięty z OneDrive i nie będzie możliwości jego odzyskania.

Metoda 5: Cofnij usunięcie skrótem Ctrl + Z

Pewnie używałeś kombinacji Ctrl + Z, aby cofnąć błąd podczas pisania lub korzystania z oprogramowania do edycji zdjęć. Ale czy wiesz, że skrót do cofania działa również w przypadku przypadkowego usunięcia? Jeśli właśnie usunąłeś folder, naciśnięcie Ctrl + Z może przywrócić go do jego pierwotnej lokalizacji z Kosza.

Jednak ta metoda nie działa, kiedy folder został trwale usunięty. Jeśli do skasowania folderu użyto Shift + Del lub opróżniono Kosz po przypadkowym usunięciu, ta metoda nie zadziała.

Metoda 6: Użyj narzędzia do odzyskiwania plików Windows

Windows File Recovery to opracowane przez Microsoft narzędzie wiersza poleceń pomagające użytkownikom w odzyskiwaniu plików. Posiada jednak pewne ograniczenia, takie jak brak graficznego interfejsu użytkownika. Jest również dostępne tylko na Windows 10 2004 i nowszych.

Jeśli twój system operacyjny obsługuje narzędzie Windows File Recovery, możesz go użyć do odzyskania usuniętych folderów w następujący sposób:

 1. Przejdź do sklepu Microsoft Store i wyszukaj Windows File Recovery. Alternatywnie, użyj bezpośredniego linku do sklepu Microsoft Store dla Windows File Recovery. Zainstaluj aplikację, klikając przycisk Pobierz . Jeśli jest już zainstalowana, kliknij przycisk Otwórz .pobieranie Windows File Recovery
 2. Po zainstalowaniu, wyszukaj windows file recovery w menu Start i wybierz Najlepsze dopasowanie.
 3. Wykonaj następujące polecenie:
  winfr D: E: /n ImportantDocuments

  (gdzie D to dysk źródłowy, E to miejsce przywracania, a ImportantDocuments to podfolder, który chcesz przeszukać)używanie polecenia winfr

 4. Naciśnij Y, kiedy zostaniesz poproszony o potwierdzenie.

Gdy skanowanie się zakończy, odzyskane pliki znajdziesz na dysku E w folderze o nazwie „Recovery_[date]_[time]”.

Co powoduje przypadkowe usunięcie folderów

Przypadkowa utrata danych zazwyczaj zdarza się z jednego z trzech powodów.

Powód Opis
🧍 Błąd ludzki Jest podstawową przyczyną utraty danych. Całkowite jej zapobieganie jest niemożliwe, tak długo jak ludzie zajmują się obsługą komputerów. Poświęcanie czasu na dokładne sprawdzenie przed usunięciem danych stanowi pewną obronę przed tego typu utratą danych.
🌍 Czynniki środowiskowe Ciepło i wilgoć mogą zniszczyć twoje nośniki danych i prowadzić do utraty danych. Przechowuj swoje urządzenia w chłodnym i suchym miejscu, aby chronić zdjęcia i inne dane zgromadzone na nich.
☣ Wirusy i malware Utrzymuj skuteczną obronę antywirusową za pomocą wysokiej jakości oprogramowania. Unikaj podłączania niezweryfikowanych pendrive’ów do komputera, ponieważ często mogą one zawierać malware.

Przypadkowy oznacza, że wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej ewentualności, ogólne zasady polegają na zachowaniu ochrony komputera i nośników danych oraz na zachowaniu ostrożności podczas wykonywania jakichkolwiek operacji usuwania plików lub folderów.

Najczęściej zadawane pytania

Możesz wyszukać folder za pomocą opcji wyszukiwania w pasku zadań lub za pomocą Eksploratora plików. Pamiętaj, aby wyszukiwać folder tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że został przeniesiony, a nie przypadkowo usunięty. Jeśli został usunięty, powinieneś sprawdzić Kosz. Jeśli nie widzisz go w Koszu, zawsze możesz użyć narzędzia do odzyskiwania danych, aby odzyskać folder i jego zawartość.
Tak, możesz to zrobić, po prostu przenosząc je z folderu Kosz lub Usunięte elementy z listy folderów w Outlooku. Przeciągnij je do nowej lokalizacji według własnego wyboru.
Usunięte foldery pojawiają się w Koszu w Windows 10. Jeśli trwale usunąłeś folder opróżniając Kosz lub używając Shift + Del podczas usuwania folderu, będziesz musiał odzyskać folder za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych, ponieważ nie znajdziesz go za pomocą systemu operacyjnego.
Możesz odzyskać usunięty folder z pulpitu, stosując jedną z metod opisanych w tym poradniku. Jednakże najlepszym rozwiązaniem jest użycie programu do odzyskiwania danych. Zwróć uwagę, że powinieneś działać szybko, ponieważ ryzyko nadpisania usuniętych danych wzrasta wraz z upływem czasu.
Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy Inżynier ds. Odzyskiwania Danych. Magister fizyki, Technologia informatyczna dla eksperymentów naukowych.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required