Jaka jest żywotność karty SD i jak ją sprawdzić?

Napisane przez
Zatwierdzone przez
63

żywotność karty sdKarty SD to tani i efektywny sposób na przechowywanie danych. Są łatwe w użyciu i kompatybilne z większością obecnie dostępnych urządzeń. Ale zanim będziesz używać swojej karty wielokrotnie, pamiętaj, że karty SD mają ograniczoną żywotność.

Gdy karta SD zbliża się do końca swojej żywotności, staje się bardziej podatna na różne błędy. Więc jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoja karta SD umiera, ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć żywotność karty SD i co możesz zrobić, aby zadbać o swoją kartę.

Jaka jest rzeczywista żywotność karty SD?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń pamięciowych, karta SD lub mikro SD może się zużywać w miarę użytkowania z czasem. Karty te używają technologii pamięci flash, która ma ograniczoną liczbę cykli zapisu, zanim zacznie się pogarszać.

Zgodnie ze stowarzyszeniem SD Association, karty powinny mieć żywotność około 10 lat lub więcej. Nowe karty SD, takie jak karty micro SD od Samsunga, mogą wytrzymać nawet do 16 lat. Jednak każdy fotograf, którego zapytasz, powie Ci, że to znacznie mniej.

Rzeczywista odpowiedź zależy od technologii używanej do produkcji kart SD. Karty SD mają ograniczoną żywotność, nawet jeśli nie są używane. Ponadto, pozostała żywotność karty SD zależy również od różnych czynników, takich jak:

 • Jakość karty SD – Sposób produkcji karty SD bezpośrednio wpływa na to, jak długo będzie ona trwała. Niektóre marki i producenci kart SD, takie jak Samsung i Sandisk, są znane z wytwarzania bardziej trwałych i niezawodnych kart SD.
 • Użytkowanie – Sposób używania karty SD może przyspieszyć jej zużycie. Niewłaściwe wyciąganie urządzenia podczas transferu plików może wpłynąć na jej integralność. Uruchamianie aplikacji bezpośrednio z karty SD może również zwiększyć jej zużycie.
 • Formatowanie – Formatowanie karty SD więcej razy, niż jest to wskazane, wpływa na przewidywaną żywotność karty SD. Podobnie, formatowanie karty SD z niekompatybilnymi systemami plików może również ją uszkodzić.
 • Warunki środowiskowe – Jak przechowujesz swoją kartę SD? Wystawianie karty SD na wyższe temperatury, wilgoć, a nawet nadmierny pył może wpływać na to, jak długo karta SD zachowa dane bez zasilania. Co gorsza, może to spowodować uszkodzenia mechaniczne i prowadzić do utraty danych.

Zrozumienie żywotności karty SD i mikrokarty SD może pomóc uniknąć nieoczekiwanych awarii lub złagodzić błędy, które napotykasz podczas używania karty. Niezależnie od tego, czy jesteś fotografem, który intensywnie używa swojej karty SD, czy sporadycznym użytkownikiem, monitorowanie stanu zdrowia karty pomaga utrzymać potrzebę odzyskiwania plików z uszkodzonej karty SD na dystans.

Oznaki Dyingięcej Karty SD

Podczas gdy nie możesz sprawdzić dokładnego stanu zdrowia Twojej karty SD, nadal możesz zwrócić uwagę na niektóre oczywiste oznaki, że Twoja karta SD nie jest w porządku:

Znak Opis
🐌 Znacznie wolniejsze prędkości odczytu/zapisu Podczas gdy wolniejsza prędkość odczytu/zapisu może być spowodowana różnymi przyczynami, będzie to również widoczne, gdy karta SD dojdzie do końca swojego życia.
⚠️ Często pojawiają się różne błędy Bardziej powszechnym znakiem, że karta SD umiera, jest nagłe i coraz częstsze występowanie różnych błędów plików.
📂 Pliki pojawiają się losowo Losowo pojawiające się pliki mogą być wynikiem uszkodzenia danych, błędów systemu plików lub złośliwego oprogramowania, ale mogą również wynikać z degradacji karty.
👻 Karta nie pojawia się w Menadżerze Plików Jeśli twoja karta SD nie jest rozpoznawana przez urządzenia, może to być znak nadchodzącej awarii.
❎ Pliki na karcie SD losowo ulegają uszkodzeniu Gdy cykle zapisu karty SD zaczynają być wykorzystywane, pliki na twojej karcie mogą zacząć być zniekształcone lub nieczytelne.

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD

Ważne jest, aby jak najszybciej odzyskać pliki z uszkodzonej karty SD. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać do niej dostępu, użyj profesjonalnego narzędzia do odzyskiwania danych, aby zwiększyć szanse na pomyślne odzyskanie danych.

W przypadku uszkodzenia nośników danych zaleca się wykonanie kopi bit po bicie karty i skanowanie tego obrazu, aby uniknąć dalszych uszkodzeń. Disk Drill to jedno z najlepszych narzędzi do odzyskiwania danych z kart SD, które obsługuje również tworzenie obrazów kart SD.

Po pierwsze, użyj Disk Drill, aby wykonać kopię zapasową karty SD bajt po bajcie, wykonując te kroki:

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill.
  instalacja disk drill
 2. Podłącz kartę SD do komputera. Następnie otwórz aplikację i kliknij Kopia Zapasowa Dysku.
  kopia zapasowa dysku
 3. Wybierz swoją kartę SD i kliknij Kopia Zapasowa Byte po Bajcie.
  kopia zapasowa dysku
 4. Wybierz miejsce, w którym chcesz przechowywać swoją kopię zapasową. Upewnij się, że miejsce docelowe pliku ma wystarczająco dużo miejsca na dysku, aby pomieścić kopię zapasową. Po edycji ustawień kopii zapasowej kliknij OK. To rozpoczyna proces tworzenia kopii zapasowej.
  kopie zapasowa do byte po bajcie
 5. Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej przez Disk Drill, kliknij przycisk Home.
  utworzono obraz dysku

Teraz, gdy utworzyłeś obraz dysku swojej karty SD, możesz przystąpić do skanowania w poszukiwaniu utraconych plików. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby kontynuować:

 1. Na stronie głównej Disk Drill kliknij Urządzenia pamięci > Dołącz obraz dysku.
  dołącz obraz dysku
 2. Wybierz wykonaną kopię zapasową i kliknij Otwórz.
  urządzenia pamięci
 3. Teraz powinieneś zobaczyć obraz dysku karty SD na liście dostępnych urządzeń. Wybierz obraz i kliknij Szukaj utraconych danych.
  szukaj utraconych danych
 4. Disk Drill powinien rozpocząć skanowanie kopii zapasowej. Podglądnij pliki, które zostały do tej pory zeskanowane, klikając Przeglądaj znalezione elementy. Jeśli chcesz poczekać na zakończenie skanowania, przejdź do następnego kroku.
 5. Po zakończeniu skanowania kliknij Przeglądaj znalezione elementy.
  przeglądaj znalezione elementy
 6. Podglądaj pliki, które chcesz odzyskać, klikając na nie. Po wybraniu plików, które chcesz przywrócić, kliknij Odzyskaj.
  odzyskaj pliki
 7. Wybierz folder, w którym chcesz przechowywać odzyskane pliki. Następnie kliknij Dalej. Disk Drill teraz odzyska twoje pliki i zapisze je w wybranej lokalizacji.
  wybierz docelowy folder pliku
 8. Po procesie odzyskiwania, Disk Drill wyświetli status odzyskiwania oraz całkowitą liczbę odzyskanych plików. Jeśli chcesz przejrzeć swoje pliki, kliknij Pokaż odzyskane dane w Eksploratorze.
  disk drill zakończony

Porady, jak przedłużyć żywotność karty SD

Uszkodzona karta SD naraża twoje pliki na ryzyko utraty danych. Jeśli karta SD nie jest odpowiednio pielęgnowana, może doświadczyć różnych błędów plików, a nawet stać się bezużyteczna. Aby maksymalizować żywotność karty SD i zapewnić jej niezawodną pracę, oto kilka wskazówek, którymi możesz się kierować:

 • Nigdy nie defragmentuj karty pamięci. Karta SD nie posiada ruchomych części mechanicznych. Oznacza to, że defragmentacja karty może nie przynieść wielkich korzyści, ale będzie to dodatkowe cykle zapisu, co przyspieszy zużycie karty.
 • Używanie odpowiedniego systemu plików. Zamiast systemu plików z dziennikiem (takiego jak NTFS), który częściej zapisuje, używaj systemu FAT32, aby wydłużyć żywotność karty SD.
 • Unikaj przechowywania karty w niekorzystnych warunkach. Upewnij się, że przechowujesz karty pamięci w chłodnym i suchym miejscu, aby ich styki nie rdzewiały i nie korodowały z czasem.
 • Ogranicz formatowanie. Formatowanie karty SD przyczynia się do cykli zapisu na karcie. Staraj się formatować kartę tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Podsumowanie

Dbanie o kartę SD jest ważne, aby zapewnić jej długowieczność i niezawodność. Chociaż nie ma dokładnego sposobu na określenie stanu zdrowia karty, można zwrócić uwagę na czynniki, które wskazują na to, że karta umiera: wolniejsze prędkości odczytu/zapisu, różne błędy pojawiające się nagle, losowe pliki pojawiające się, niewykrywalna karta SD oraz uszkodzenie plików, między innymi.

Awaria karty SD może skutkować utratą danych. Ponieważ nie możesz uzyskać dostępu do karty, zaleca się wybranie skutecznego narzędzia do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill, aby utworzyć obraz dysku i przeskanować ten obraz w poszukiwaniu utraconych plików.

Oczywiście, możesz w pełni wykorzystać swoją kartę SD i spowolnić jej starzenie, jeśli będziesz unikać defragmentacji karty, używać odpowiedniego systemu plików podczas formatowania, przechowywać kartę pamięci w chłodnym i suchym miejscu oraz formatować kartę tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

FAQ:

Niestety, nie ma narzędzi do dokładnego sprawdzania żywotności karty SD. Istnieją jednak różne czynniki, które można monitorować, aby określić, czy karta zaczyna się pogarszać: wzorce użytkowania, prędkości odczytu/zapisu, błędy plików i uszkodzenia oraz nieodczytywalne karty SD.
Nie do końca. Czytanie danych z karty SD nie przyczynia się aż tak bardzo do jej zużycia. To zapisywanie danych na karcie SD ma znacznie większy wpływ na jej żywotność. Cykle zapisu dla kart pamięci są ograniczone. Zapisywanie plików, formatowanie i inne podobne procesy sprawiają, że karta zużywa się z czasem.
Nie ma ustalonej częstotliwości wymiany karty SD. To, jak często będziesz musiał wymienić kartę, zależy od tego, jak jej używasz i monitorujesz czas życia karty SD. Jednak karty SD wyższej jakości zazwyczaj mają dłuższą żywotność, wytrzymując więcej cykli zapisu. Przy nieintensywnym użytkowaniu karta SD może wytrzymać kilka lat.
Podczas formatowania dodawane są cykle zapisu na karcie SD, jednak formatowanie karty nie powinno znacząco wpłynąć na jej zużycie. Jednakże częste formatowanie może przyspieszyć proces zużycia, dlatego staraj się tego nie nadużywać.
Tak. Karty SD mogą być używane przez 5 lat lub dłużej, w zależności od tego, jak o nie dbasz. Jednak żywotność karty SD będzie zależeć od jakości Twojej karty oraz innych czynników, przy czym karty niskiej jakości są bardziej podatne na posiadanie gorszej pamięci flash.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required