Jak odzyskać usunięte pliki PDF w systemie Windows – najlepsze metody

Napisane przez
Zatwierdzone przez
59

Jak odzyskać pliki PDF

Format pliku PDF stał się de facto standardem do przesyłania ważnych dokumentów dzięki swojej zdolności do zachowania złożonego formatowania na różnych urządzeniach. Jednak pomimo że liczne osoby i firmy polegają na nim każdego dnia, niewiele osób wie, jak odzyskać usunięte dokumenty PDF.

Celem tego artykułu jest rzucenie światła na odzyskiwanie plików PDF, poprzez dostarczenie szczegółowych instrukcji krok po kroku, którymi każdy może łatwo podążać.

Jak znaleźć pliki PDF na komputerze?

To, że twoje pliki PDF wydają się być bezpowrotnie utracone, nie oznacza, że naprawdę tak jest. Zanim przystąpisz do odzyskiwania plików PDF, powinieneś najpierw poszukać swoich plików PDF w miejscach, w których zazwyczaj byś ich nie oczekiwał. Dobrą wiadomością jest to, że zarówno Windows, jak i Mac posiadają wbudowaną funkcję wyszukiwania, która pozwala znaleźć wszystkie pliki PDF na komputerze.

Aby znaleźć pliki PDF w systemie Windows:

 1. Otwórz Eksplorator plików.
 2. Wybierz dowolne urządzenie pamięciowe, na którym spodziewasz się znaleźć swoje pliki PDF.
 3. Wprowadź poniższy ciąg znaków w pasku wyszukiwania i wciśnij Enter:
  ext:.pdf

  Znajdź pliki PDF w Windows

 4. Zaczekaj, aż Eksplorator plików zakończy wyszukiwanie plików z rozszerzeniem .pdf.
 5. Przejrzyj wyniki i szukaj swoich plików PDF.

Aby znaleźć pliki PDF na Macu:

 1. Uruchom Finder.
 2. Wprowadź „pdf” (bez znaków cudzysłowu) w pasku wyszukiwania Findera.
 3. Wybierz Rodzaje: Dokument PDF.Znajdź pliki PDF na Macu
 4. Zaczekaj, aż Finder zakończy wyszukiwanie plików z rozszerzeniem .pdf.
 5. Przejrzyj wyniki i poszukaj swoich plików PDF.

Gdzie są przechowywane pliki PDF w systemach Windows i Mac?

Na Windows i Mac pliki PDF są zwykle przechowywane w folderze Dokumenty:

 • Windows: C:\Users\nazwa_użytkownika\Dokumenty
 • Mac: /NazwaDysku/Users/nazwa_użytkownika/Dokumenty/

Jak odzyskać usunięty plik PDF?

W większości przypadków istnieje możliwość przywrócenia przypadkowo usuniętych plików PDF, ale należy działać szybko i rozpocząć proces odzyskiwania, zanim usunięte pliki PDF zostaną nadpisane przez nowe dane. Przyjrzyjmy się bliżej trzem różnym sposobom na odzyskanie usuniętych plików PDF.

Rozwiązanie 1: Odzyskiwanie plików PDF za pomocą narzędzia do odzyskiwania PDF

Rozwiązanie, które chcemy opisać, może pomóc w przywróceniu nawet trwale usuniętych plików PDF, które już nie znajdują się w Koszu na śmieci. Mowa o narzędziach do odzyskiwania PDF, które są aplikacjami oprogramowania, których celem jest przeszukanie urządzenia pamięci w poszukiwaniu usuniętych plików i odzyskanie ich w oryginalnej formie.

Jednym z narzędzi do odzyskiwania PDF, które znacznie ułatwia cały proces i daje fantastyczne rezultaty, jest Disk Drill, działający zarówno na Windows, jak i Mac.

Odzyskiwanie plików PDF za pomocą Disk Drill dla Windows:

 1. Pobierz i uruchom Disk Drill dla systemu Windows.
 2. Wybierz urządzenie pamięci, na którym przechowywane były pliki PDF i kliknij Szukaj utraconych danych.Poszukiwanie usuniętych plików PDF
 3. Użyj filtrów formatów plików po lewej stronie, aby zawęzić wyniki skanowania, dopóki nie znajdziesz szukanego pliku PDF.
 4. Zaznacz pole wyboru obok wszystkich plików PDF, które chcesz odzyskać i kliknij niebieski przycisk Odzyskaj na dole.
 5. Wskaż folder do odzyskania danych i kliknij OK.Odzyskiwanie plików PDF w systemie Windows

Aby odzyskać pliki PDF za pomocą Disk Drill dla Mac:

 1. Pobierz i uruchom Disk Drill dla Mac.
 2. Kliknij przycisk Odzyskaj obok dysku, na którym przed usunięciem były przechowywane Twoje pliki PDF.Dysk, na Którym Przechowywane Były Pliki PDF
 3. Szukaj w folderach odzyskiwania i znajdź swoje pliki PDF używając funkcji podglądu.
 4. Wybierz każdy plik PDF, który chcesz odzyskać i kliknij przycisk Odzyskaj.
 5. Wskaż, gdzie Disk Drill ma odzyskać usunięte pliki i kliknij Wybierz.Odzyskaj Wybrane Pliki PDF na Mac

Poza plikami PDF, Disk Drill może odzyskać setki innych formatów plików, w tym wszystkie popularne formaty plików dokumentów, takie jak DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX, TXT, XML, TEX, ODT, ODS, ODP, NUMBERS, PAGES i inne.

Rozwiązanie 2: Sprawdź kopie zapasowe i pliki tymczasowe

Jeśli regularnie tworzysz kopie zapasowe swoich plików, masz szczęście, ponieważ możesz po prostu przywrócić wszystkie utracone pliki PDF z kopii zapasowej. Niestety, większość użytkowników nie robi regularnie kopii zapasowych swoich danych, co oznacza, że to proste rozwiązanie nie zadziała dla nich.

Ale zanim wypróbujesz nasze drugie rozwiązanie, powinieneś poszukać swoich plików PDF wśród plików tymczasowych:

 • Windows: C:\Users\%UserName%\AppData\Roaming\Adobe\Acrobat\1X.0\AutoSave\
 • Mac: Otwórz aplikację Terminal i wpisz: echo $TMPDIR

Pamiętaj tylko, że pliki tymczasowe mogą mieć naprawdę dziwne nazwy i jeszcze dziwniejsze rozszerzenia plików, więc nie pozwól, aby cię to zbiło z tropu i spróbuj otworzyć pliki tymczasowe w swojej ulubionej przeglądarce PDF.

Rozwiązanie 3: Przywróć pliki PDF z Kosza lub Śmietnika

Zarówno Windows, jak i Mac posiadają specjalny folder na usunięte pliki, nazywany odpowiednio Kosz i Śmietnik. Przywracanie plików PDF z Kosza lub Śmietnika jest łatwe, ale mało prawdopodobne jest, że uda ci się przywrócić w ten sposób pliki PDF, które były przechowywane na pendrive’ie lub innym zewnętrznym urządzeniu pamięciowym.

Aby przywrócić pliki PDF z Kosza na Windows:

 1. Otwórz Kosz przez kliknięcie na jego ikonę na pulpicie. Możesz również uzyskać dostęp do Kosza wpisując shell:RecycleBinFolder w oknie dialogowym Uruchom (Win + R).
 2. Zaznacz pliki PDF, które chcesz odzyskać.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na którymkolwiek z zaznaczonych plików PDF i wybierz opcję Przywróć.Przywracanie plików PDF z Kosza na Windowsie

Aby przywrócić pliki PDF z Kosza na Macu:

 1. Otwórz Kosz, klikając na jego ikonę, znajdującą się po prawej stronie lub na dole Docku. Jeśli nie widzisz ikony, możesz również otworzyć Kosz, wpisując następujące polecenie w oknie Terminala:
  open .trash
 2. Przejrzyj zawartość Kosza i poszukaj plików PDF, które chcesz odzyskać. Gdy je znajdziesz, zaznacz je, naciskając i przytrzymując klawisz command, a następnie klikając na pliki lub przytrzymując lewy przycisk myszy i przeciągając kursor wokół nich.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na którymkolwiek z zaznaczonych plików PDF i wybierz opcję Przywróć.Przywracanie plików PDF z Kosza na Macu

Wskazówka: Czasami można cofnąć usunięcie pliku PDF za pomocą klawiszy CTRL + Z w systemie Windows lub Command + Z na Macu. Ponieważ te dwa polecenia cofają poprzednią czynność, nie pomogą one przywrócić plików PDF, które zostały usunięte dawno temu.

Jak przywrócić PDF do poprzedniej wersji?

Narzędzia do odzyskiwania plików PDF, takie jak Disk Drill, mogą przywrócić trwale usunięte pliki PDF, ale nie są w stanie pomóc ci odzyskać plików PDF, które zostały nadpisane. Aby przywrócić nadpisany plik PDF do wcześniejszej wersji, musisz odzyskać starszą kopię przy użyciu Historii Plików w Windows lub Time Machine na Macu.

Przywracanie poprzedniej wersji pliku PDF za pomocą historii plików w systemie Windows

 1. Otwórz Eksplorator Windows i kliknij prawym przyciskiem myszy na folderze, w którym znajdowały się usunięte pliki PDF.
 2. Wybierz Odtwórz poprzednie wersje.Select Restore previous versions
 3. Wybierz najbardziej odpowiednią kopię zapasową Historii plików i kliknij małą strzałkę obok przycisku Otwórz. Wybierz opcję Otwórz w Historii plików. File History backup
 4. Zaznacz plik PDF, który chcesz odzyskać i kliknij zielony przycisk Odzyskaj znajdujący się na dole okna podglądu, aby go odzyskać. Recover PDF File from File History

Przywrócenie poprzedniej wersji pliku PDF za pomocą Time Machine na Macu

 1. Otwórz folder, który zawierał usunięte pliki PDF.
 2. Kliknij ikonę Time Machine znajdującą się na pasku menu i wybierz opcję Wejdź do Time Machine.Ikona Time Machine
 3. Znajdź pliki PDF, które chcesz odzyskać, korzystając z osi czasu na prawym brzegu ekranu.
 4. Wybierz plik PDF, który chcesz odzyskać i kliknij Przywróć, aby przywrócić wybrany plik PDF. Przywracanie pliku PDF za pomocą Time Machine

UWAGA: Metoda nie zadziała, jeśli nie uruchomiłeś wcześniej Historii Plików lub Time Machine przed utratą pliku PDF.

Jak naprawić uszkodzony plik PDF?

Pliki PDF mogą ulec uszkodzeniu po nagłej utracie zasilania, awarii sprzętu lub ataku złośliwego oprogramowania. Uszkodzone pliki PDF są czasami nieczytelne przy użyciu czytników PDF takich jak Adobe Reader, które wyświetlają komunikaty o błędach podobne do tego:

„Adobe Acrobat Reader nie mógł otworzyć pliku '[filename].pdf’, ponieważ nie jest to obsługiwany typ pliku lub plik został uszkodzony (na przykład został wysłany jako załącznik e-mail i nie został poprawnie zdekodowany).”

Aby naprawić uszkodzony plik PDF, masz dwie podstawowe opcje:

 • Narzędzia online do naprawy plików PDF: Narzędzia online takie jak iLovePDF czy PDF2Go mogą szybko i łatwo naprawić uszkodzone pliki PDF, ale wiążą się z pewnym ryzykiem prywatności, ponieważ wymagają od użytkowników przesyłania ich dokumentów PDF do sieci.
 • Desktopowe narzędzia do naprawy plików PDF: Jeśli nie chcesz przesyłać swoich plików PDF do sieci, możesz użyć desktopowego narzędzia do naprawy plików PDF takiego jak Sejda PDF Desktop lub PDF Repair Toolbox, aby naprawić uszkodzone pliki PDF bezpośrednio na swoim komputerze.

Wnioski

Można śmiało stwierdzić, że świat jest zależny od plików PDF. Bez nich, firmy i organizacje miałyby problem z dzieleniem się ważnymi dokumentami, a indywidualni użytkownicy borykaliby się z niekończącymi problemami z kompatybilnością i formatowaniem. Niemniej jednak, pliki PDF są równie narażone na przypadkowe usunięcie jak inne pliki, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je odzyskać.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, uszkodzony plik PDF może zostać odzyskany. Każdy plik może ulec uszkodzeniu. I może się to zdarzyć w każdej chwili. Na szczęście dostępne są różne narzędzia do odzyskiwania, których możesz użyć, aby naprawić pliki PDF. Narzędzia online, takie jak iLovePDF, pozwalają na załadowanie pliku do naprawy. Strona internetowa naprawi Twój plik PDF w tle i dostarczy Ci naprawiony PDF do pobrania.
 1. Kliknij Wybierz plik PDF i wybierz swój uszkodzony plik PDF. Alternatywnie, przeciągnij i upuść go bezpośrednio na stronę
 2. Kliknij Napraw PDF
 3. Gdy się zakończy, kliknij Pobierz plik
Ponieważ narzędzia online, takie jak iLovePDF, wymagają załadowania pliku, możesz być zaniepokojony ryzykiem związanym z prywatnością podczas wysyłania informacji do internetu. Jeśli jest to problem, możesz zamiast tego użyć Recovery Toolbox for PDF.
 1. Pobierz, zainstaluj i otwórz Recovery Toolbox for PDF
 2. Wybierz plik PDF, który chcesz naprawić/odzyskać
 3. Określ, gdzie ma być zapisany odzyskany plik
 4. Wybierz wersję pliku PDF
 5. Kliknij Zapisz plik
Jeśli posiadasz Maca, możesz użyć Disk Drill, aby odzyskać swoje pliki PDF bezpośrednio z telefonu. Disk Drill to rozwiązanie do odzyskiwania danych, które potrafi przywrócić Twoje pliki, nawet po ich usunięciu.
 1. Pobierz, zainstaluj i otwórz Disk Drill. Upewnij się, że urządzenie z Androidem jest podłączone do komputera za pomocą USB
 2. W Disk Drill kliknij na swoje urządzenie i wybierz Szukaj utraconych danych
 3. Po zakończeniu skanowania przez Disk Drill kliknij Przejrzyj znalezione dane
 4. Wybierz pliki PDF, które chcesz odzyskać, zaznaczając ich pole wyboru. Następnie kliknij Odzyskaj
 5. Określ lokalizację, do której mają zostać odzyskane pliki i naciśnij OK
Jeśli przypadkowo nadpisałeś plik PDF, możesz przywrócić go do poprzedniej wersji za pomocą funkcji Historia plików w systemie Windows.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik PDF i wybierz Przywróć poprzednie wersje
 2. Wybierz inną wersję swojego pliku (datowaną przed ostatnim zapisaniem)
 3. Kliknij Przywróć
Jeśli nie miałeś włączonej funkcji Historii plików na swoim komputerze, będzie potrzebne przywrócenie z kopii zapasowej, jeżeli jest dostępna.
Jeśli usuniętego pliku PDF nie można przywrócić z Kosza, będziesz musiał użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, aby odzyskać plik. Mimo że plik nie jest wyświetlany, istnieje szansa, że fizycznie nadal znajduje się na części dysku. Zaprezentujemy to na przykładzie programu Disk Drill:
 1. Pobierz, zainstaluj i otwórz Disk Drill
 2. Wybierz dysk, na którym znajdował się plik, a następnie kliknij Szukaj utraconych danych
 3. Gdy skanowanie się zakończy, kliknij Przejrzyj znalezione elementy i przejrzyj listę w poszukiwaniu pliku PDF
 4. Zaznacz plik PDF do odzyskania, a następnie kliknij Odzyskaj
 5. Wybierz lokalizację dla odzyskania, a następnie kliknij OK
PDF to skrót od Portable Document Format, czyli przenośnego formatu dokumentów, który został opracowany przez Adobe, firmę odpowiedzialną za Photoshopa i inne profesjonalne aplikacje. Dokumenty zapisane w formacie pliku PDF mają rozszerzenie .pdf i charakteryzują się zdolnością do zachowania formatowania tekstu i obrazów na różnych urządzeniach, co oznacza, że dokument kontraktowy w formacie PDF wygląda dokładnie tak samo na komputerze stacjonarnym jak i małym urządzeniu mobilnym.