Windows’ta Silinen PDF Dosyaları Nasıl Kurtarılır – En İyi Yöntemler

134

PDF Dosyaları Nasıl Kurtarılır

PDF dosya formatı, karmaşık biçimlendirmeyi cihazlar arasında koruma yeteneği sayesinde önemli belgeleri aktarmak için bir standart haline gelmiştir. Ancak sayısız birey ve işletme her gün bunun üzerine güvense de, silinen PDF belgelerinin nasıl kurtarılacağını bilen pek çok insan yoktur.

Bu makalenin amacı, herkesin kolayca takip edebileceği ayrıntılı adım adım talimatlar sağlayarak PDF kurtarmayı aydınlatmaktır.

Bilgisayarda PDF Dosyaları Nasıl Bulunur?

PDF dosyalarınızın tamamen kaybolmuş gibi görünmesi, gerçekten öyle oldukları anlamına gelmez. PDF dosyalarını kurtarmaya çalışmadan önce, onları normalde beklemeyeceğiniz yerlerde ilk önce aramalısınız. İyi haber şu ki, hem Windows hem de Mac, bilgisayarınızdaki tüm PDF dosyalarını bulmanıza olanak tanıyan yerleşik bir arama özelliğine sahip.

Windows’ta PDF dosyalarını bulmak için:

 1. Dosya Gezgini‘ni açın.
 2. PDF dosyalarınızın olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir depolama aygıtını seçin.
 3. Arama çubuğuna aşağıdaki dizeyi girin ve Enter tuşuna basın:
  ext:.pdf

  Windows'ta PDF dosyalarını bul

 4. .pdf dosya uzantısına sahip dosyaları aramak için Dosya Gezgini’nin aramayı bitirmesini bekleyin.
 5. Sonuçlardan geçin ve PDF dosyalarınızı arayın.

Mac’te PDF dosyalarını bulmak için:

 1. Bulucu’yu başlatın.
 2. Bulucu’nun arama çubuğuna “pdf” (tırnak işaretleri olmadan) girin.
 3. Türler: PDF Belgesi’ni seçin.Mac'te PDF dosyaları bul
 4. Bulucu’nun .pdf dosya uzantısına sahip dosyaları aramasını bitirmesini bekleyin.
 5. Sonuçlardan geçin ve PDF dosyalarınızı arayın.

Windows ve Mac’te PDF Dosyaları Nerede Saklanır?

Windows ve Mac’te PDF dosyaları yaygın olarak Belgeler klasöründe saklanır:

 • Windows: C:\Users\kullanıcıadı\Belgeler
 • Mac: /SürücüAdı/Kullanıcılar/kullanıcıadı/Belgeler/

Silinen bir PDF Dosyası Nasıl Kurtarılır?

Çoğu durumda, kazara silinen PDF dosyalarını geri yüklemek mümkündür, ancak hızlı hareket etmeli ve silinen PDF dosyaları yeni verilerle üzerine yazılmadan önce kurtarma işlemine başlamalısınız. Silinmiş PDF dosyası kurtarmanın üç farklı yolunu daha yakından inceleyelim.

Çözüm 1: Bir PDF Kurtarma Aracı Kullanarak PDF Dosyalarını Kurtarın

Tanımlamak istediğimiz bu çözüm, Geri Dönüşüm Kutusu veya Çöp’te artık bulunmayan kalıcı olarak silinmiş PDF dosyalarını bile geri yüklemenize yardımcı olabilir. PDF kurtarma araçlarından bahsediyoruz, bunlar silinmiş dosyaları bir depolama cihazında tarayıp onları orijinal halleriyle geri getirmek amacıyla tasarlanmış yazılım uygulamalarıdır.

Tüm süreci inanılmaz derecede kolaylaştıran ve harika sonuçlar sunan bir PDF kurtarma aracı Disk Drill‘dır ve hem Windows hem de Mac üzerinde çalışır.

Disk Drill for Windows kullanarak PDF dosyalarını kurtarmak için:

 1. Disk Drill for Windows’u İndirin ve başlatın.
 2. PDF dosyalarının saklandığı depolama aygıtını seçin ve Kayıp verileri ara‘ya tıklayın.Silinmiş PDF Dosyalarını Arama
 3. Aranan sonuçları daraltmak için sol taraftaki dosya formatı filtrelerini kullanarak aradığınız PDF dosyasını bulana kadar kullanın.
 4. Geri almak istediğiniz tüm PDF dosyalarının yanındaki onay kutusunu tıklayın ve alttaki mavi Kurtar düğmesine tıklayın.
 5. Kurtarma klasörünü belirtin ve Tamam‘a tıklayın.Windows'ta PDF Dosyalarını Kurtar

Mac için Disk Drill ile PDF dosyalarını kurtarmak:

 1. İndir ve Disk Drill for Mac’i başlatın.
 2. Silinmeden önce PDF dosyalarınızın depolandığı sürücünün yanındaki Kurtar düğmesine tıklayın.PDF Dosyalarınızın Depolandığı Sürücü
 3. PDF dosyalarınızı önizleme özelliği kullanarak bulmak için kurtarma klasörlerinin içine bakın.
 4. Kurtarmak istediğiniz her PDF dosyasını seçin ve Kurtar düğmesine tıklayın.
 5. Disk Drill’in silinen dosyaları nereye kurtaracağını belirtin ve Seç‘e tıklayın.Mac'te Seçilen PDF Dosyalarını Kurtar

PDF dosyalarının yanı sıra, Disk Drill DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX, TXT, XML, TEX, ODT, ODS, ODP, NUMBERS, PAGES gibi tüm popüler doküman dosya formatları da dahil olmak üzere yüzlerce diğer dosya formatını geri getirebilir.

Çözüm 2: Yedekleri ve Geçici Dosyaları Kontrol Edin

Dosyalarınızı düzenli olarak yedekliyorsanız şanslısınız çünkü kaybolan tüm PDF dosyalarını bir yedekten kolayca geri yükleyebilirsiniz. Ne yazık ki, çoğu kullanıcı verilerini düzenli olarak yedeklemez, bu da bu basit çözümün onlar için işe yaramayacağı anlamına gelir.

Ancak ikinci çözümümüzü denemeden önce PDF dosyalarınızı geçici dosyalar arasında aramalısınız:

 • Windows: C:\Kullanıcılar\%UserName%\AppData\Roaming\Adobe\Acrobat\1X.0\AutoSave\
 • Mac: Terminal uygulamasını açın ve yazın: echo $TMPDIR

Sadece şunu aklınızda tutun ki geçici dosyalar gerçekten tuhaf isimlere ve daha da garip dosya uzantılarına sahip olabilir, bu yüzden bunun sizi şaşırtmasına izin vermeyin ve geçici dosyaları en sevdiğiniz PDF okuyucuda açmaya çalışın.

Çözüm 3: PDF Dosyalarını Geri Dönüşüm Kutusu veya Çöp Kutusundan Kurtarın

Hem Windows hem de Mac işletim sistemlerinde silinen dosyalar için özel bir klasör bulunur; bunlar sırasıyla Geri Dönüşüm Kutusu ve Çöp Kutusu olarak adlandırılır. Geri Dönüşüm Kutusu ve Çöp Kutusu’ndan PDF dosyalarını kurtarmak kolaydır, ancak bu yöntemle bir USB flash sürücü veya başka bir harici depolama cihazında saklanan PDF dosyalarını geri getirme olasılığı düşüktür.

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu’ndan PDF dosyalarını geri yüklemek için:

 1. Masaüstündeki simgesine tıklayarak Geri Dönüşüm Kutusuna erişin. Ayrıca, Çalıştır iletişim kutusuna (Win + R) shell:RecycleBinFolder yazarak da Geri Dönüşüm Kutusuna erişebilirsiniz.
 2. Kurtarmak istediğiniz PDF dosyalarını seçin.
 3. Herhangi bir seçili PDF dosyasının üzerine sağ tıklayın ve Geri Yükle seçeneğini belirleyin.Windows'ta Geri Dönüşüm Kutusundan PDF dosyalarını geri yükleme

Mac’te Çöp Kutusu’ndan PDF dosyalarını geri yüklemek için:

 1. Çöp Kutusunu açmak için, Dock’un sağ tarafında veya altında bulunan simgesine tıklayın. Eğer simgeyi görmüyorsanız, aşağıdaki komutu Terminal penceresine girerek Çöp Kutusunu açabilirsiniz:
  open .trash
 2. Çöp Kutusunun içinde dolaşın ve geri almak istediğiniz PDF dosyalarını arayın. Onları bulduğunuzda, ya command tuşuna basılı tutarak dosyalara tıklayarak ya da sol mouse tuşunu basılı tutup imleci etrafında sürükleyerek seçin.
 3. Seçilen PDF dosyalarından herhangi birine sağ tıklayın ve Geri Al seçeneğini seçin.Mac'te Çöp Kutusundan PDF dosyalarını geri yükle

İpucu: Bazen bir PDF’i Windows’ta CTRL + Z veya Mac’te Command + Z kullanarak geri alabilirsiniz. Bu iki komut önceki işlemi geri aldığı için, uzun zaman önce silinen PDF dosyalarını geri getirmenize yardımcı olmaz.

PDF’yi Önceki Sürüme Nasıl Geri Yüklersiniz?

PDF kurtarma araçları, Disk Drill gibi, kalıcı olarak silinen PDF dosyalarını geri getirebilir, ancak üzerine yazılmış PDF dosyalarını geri almanıza yardımcı olamazlar. Üzerine yazılmış bir PDF dosyasını önceki sürümüne geri yüklemek için, Windows’ta Dosya Geçmişi veya Mac’te Zaman Makinesi kullanarak eski bir anlık görüntüyü kurtarmanız gerekir.

Windows’ta Dosya Geçmişi ile bir PDF’i önceki sürüme geri yükleme

 1. Windows Gezgini’ni açın ve silinen PDF dosyalarının bulunduğu klasörün üzerinde sağ tıklayın.
 2. Önceki sürümleri geri yükle’yi seçin.Önceki sürümleri geri yükle'yi seçin
 3. En alakalı Dosya Geçmişi yedeğini seçin ve Aç’ın yanındaki küçük oku tıklayın. Dosya Geçmişinde Aç seçeneğini seçin. Dosya Geçmişi yedeği
 4. Geri almak istediğiniz PDF dosyasını seçin ve önizleme penceresinin altında bulunan yeşil Geri Al butonuna tıklayarak dosyayı geri alın. Dosya Geçmişinden PDF Dosyasını Geri Al

Mac’te Zaman Makinesi ile bir PDF’i önceki sürüme geri yükleme

 1. Silinen PDF dosyalarını içeren klasörü açın.
 2. Menü Çubuğunda bulunan Zaman Makinesi ikonuna tıklayın ve Zaman Makinesine Gir seçeneğini seçin.Zaman Makinesi İkonu
 3. Ekranın sağ kenarında bulunan zaman çizelgesini kullanarak kurtarmak istediğiniz PDF dosyalarını bulun.
 4. Kurtarmak istediğiniz PDF dosyasını seçin ve seçili PDF dosyasını geri yüklemek için Geri Yükle’ye tıklayın. Zaman Makinesi ile PDF'i Geri Yükle

NOT: Yöntem, kaybolan PDF dosyanızı kaybetmeden önce Dosya Geçmişi veya Zaman Makinesi’ni etkinleştirmemişseniz işe yaramayacaktır.

Bozuk Bir PDF Dosyası Nasıl Onarılır?

PDF dosyaları, ani bir güç kaybı, donanım arızası veya kötü amaçlı yazılım saldırısı sonrasında bozulabilir. Bozulmuş PDF dosyaları bazen Adobe Reader gibi PDF görüntüleyicileri kullanılarak okunamaz ve bu tür hata mesajlarını görüntüler:

“Adobe Acrobat Reader, ‘[filename].pdf’ dosyasını açamadı çünkü ya desteklenmeyen bir dosya türüdür ya da dosya hasar görmüş (örneğin, bir e-posta ek olarak gönderildi ve doğru bir şekilde kod çözülmedi).”

Bozuk bir PDF dosyasını onarmanın iki temel yolu vardır:

 • Çevrimiçi PDF onarım araçları: iLovePDF veya PDF2Go gibi çevrimiçi araçlar, bozuk PDF dosyalarını hızlı ve kolay bir şekilde onarabilir, ancak kullanıcıların PDF belgelerini çevrimiçi ortama yüklemelerini gerektirdiğinden belirli bir gizlilik riski taşımaktadır.
 • Masaüstü PDF onarım araçları: PDF dosyalarınızı çevrimiçi ortama yüklemeye hazır değilseniz, bozuk PDF dosyalarını doğrudan bilgisayarınızda onarmak için Sejda PDF Desktop veya PDF Repair Toolbox gibi bir masaüstü PDF onarım aracını kullanabilirsiniz.

Sonuç

Dünyanın PDF dosyalarına bağımlı olduğunu söylemek güvenli. Onlarsız, işletmeler ve kuruluşlar önemli belgeleri paylaşmada zorluk çeker ve bireysel kullanıcılar sonsuz uyumluluk ve biçimlendirme sorunlarıyla uğraşırdı. Ancak, PDF dosyaları diğer dosyalar gibi kazara silinmeye karşı aynı derecede savunmasızdır, bu yüzden onları nasıl kurtaracağını bilmek çok önemlidir.

SSS

Evet, bozulmuş bir PDF dosyası kurtarılabilir. Herhangi bir dosya bozulabilir. Ve bu, her an gerçekleşebilir. Şanslıyız ki, PDF dosyalarını onarmak için kullanabileceğiniz çeşitli kurtarma araçları mevcut. iLovePDF gibi çevrimiçi araçlar dosyanızı yükleyip onarım yapmanıza olanak tanır. Web sitesi, PDF dosyanızı arka planda onaracak ve düzeltilmiş PDF'yi indirmeniz için size teslim edecektir.
 1. PDF dosyası seç düğmesine tıklayın ve bozulmuş PDF dosyanızı seçin. Alternatif olarak, doğrudan sayfaya sürükleyip bırakın
 2. PDF'yi Onar düğmesine tıklayın
 3. Tamamlandığında, Dosya indir düğmesine tıklayın
iLovePDF gibi çevrimiçi araçlar dosyanızı yüklemenizi gerektirdiğinden, internete bilgi yüklerken ilişkili gizlilik riskleri konusunda endişeleriniz olabilir. Eğer bu durumdaysanız, bunun yerine PDF için Recovery Toolbox kullanabilirsiniz.
 1. PDF için Recovery Toolbox'ı indirin, kurun ve açın
 2. Onarmak/kurtarmak istediğiniz PDF dosyasını seçin
 3. Kurtarılan dosyanın kaydedileceği yeri belirtin
 4. PDF dosya sürümünü seçin
 5. Dosyayı kaydet düğmesine tıklayın
Eğer bir Mac'iniz varsa, telefonunuzdan doğrudan PDF dosyalarınızı kurtarmak için Disk Drill kullanabilirsiniz. Disk Drill, silinmiş olsalar bile dosyalarınızı kurtarabilen bir veri kurtarma çözümüdür.
 1. Disk Drill'i indirin, kurun ve açın. Android cihazınızın USB üzerinden bilgisayara bağlı olduğundan emin olun
 2. Disk Drill'de, cihazınızın üzerine tıklayın ve Kayıp verileri ara'ya tıklayın
 3. Disk Drill taramayı tamamladığında, Bulunan verileri gözden geçir'e tıklayın
 4. Kurtarmak istediğiniz PDF dosyalarını, kutularını işaretleyerek seçin. Sonra, Kurtar'a tıklayın
 5. Kurtarılan dosyaların taşınacağı yeri belirtin ve Tamam'a basın
Eğer yanlışlıkla bir PDF dosyasının üzerine yazdıysanız, Windows'ta Dosya Geçmişi özelliğini kullanarak önceki bir sürüme geri yükleyebilirsiniz.
 1. PDF dosyanızın üzerine sağ tıklayın ve Önceki sürümleri geri yükle'yi tıklayın
 2. Dosyanızın başka bir sürümünü seçin (en son kaydettiğiniz tarihten önceki bir tarihli)
 3. Geri Yükle'yi tıklayın
Eğer makinenizde Dosya Geçmişi etkinleştirilmemişse ve bir yedekleme varsa, mevcut bir yedekten geri yüklemeniz gerekecektir.
Silinen PDF dosyası Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yüklenemiyorsa, dosyayı kurtarmak için veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekecek. Dosya görüntülenmiyor olsa da, sürücünün bir bölümünde fiziksel olarak hala bulunma ihtimali var. Bunu Disk Drill ile gösterelim:
 1. Disk Drill'i indirin, yükleyin ve açın
 2. Dosyanın bulunduğu sürücüyü seçin, ardından Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın
 3. Tarama tamamlandığında, Bulunan öğeleri incele düğmesine tıklayın ve listeyi PDF için tarayın
 4. Kurtarılacak PDF'i işaretleyin, sonra Kurtar düğmesine tıklayın
 5. Kurtarma için konum seçin, ardından Tamam düğmesine tıklayın
PDF, Taşınabilir Belge Formatı anlamına gelir ve Adobe tarafından geliştirilen bir belge dosyası formatıdır; Adobe, Photoshop ve diğer profesyonel yazılım uygulamalarının arkasındaki şirkettir. PDF dosya formatında kaydedilmiş belgeler .pdf uzantısına sahiptir ve metin biçimlendirmesi ve görüntüleri cihazlar arasında koruma yeteneğiyle övünürler; bu, bir PDF sözleşmesinin masaüstü bir bilgisayarda ve küçük bir mobil cihazda tam olarak aynı görünmesi anlamına gelir.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required