האם כדאי להשתמש ב-CHKDSK /R או ב-/F: תשובה מפורטת

manuviraj
נכתב על ידי
אושר על ידי
194

chkdsk /f /rהפרמטרים הנפוצים ביותר שמשתמשים בהם בCHKDSK הם /R ו/F. יש הבדל בתפקוד ובזמן הדרוש להשלמה. אז, איזה מהם צריך להשתמש, CHKDSK /R או /F? כדי לעזור לך להחליט, נתאר את שני הפרמטרים, איך הם עובדים, ואיך להריץ את פקודת CHKDSK באופן יעיל.

מה ההבדל בין /R ל/F בCHKDSK?

לפקודת CHKDSK יש מספר פרמטרים שניתן להשתמש בהם כדי לשנות מה הפקודה עושה ואיך היא עובדת. שניים מהם הנפוצים ביותר הם /R ו/F, שמייצגים "תיקון" ו"שיפור", בהתאמה. תיקון ושיפור הם מילים מקבילות, אבל לא בCHKDSK. ההבדל העיקרי בין CHKDSK /F לCHKDSK /R הוא בסוג השגיאות שהם מתקנים.

פרמטר /F /R
📋 תיאור מזהה שגיאות ושחיקות במערכת הקבצים של הדיסק, שהיא אינדקס של כל הקבצים והתיקיות על הדיסק שלך. אם להשתמש באנלוגיה מבלוג Ask Leo, חשוב על מערכת הקבצים כמו על תוכן העניינים של ספר. הפרמטר /F יבדוק שכל הכניסות נכונות, מובילות לעמודים ופרקים (קבצים ותיקיות) הנכונים, ושכל פרק יש לו כניסה. הפקודה CHKDSK /R עושה הכל ש/F עושה, אבל היא גם בודקת את בריאות כל אזור פיזי בדיסק שלך. היא קובעת אם הנתונים על כל אזור קריאים. אם לא, היא מסמנת את האזורים הפגומים כ"אזורים גרועים" ואם ישנם אזורים פנויים שמוקדשים, הם מוזעקים להחליף את אזורים אלו. ברגע שאזור מסומן כגרוע, הוא לא משמש יותר על ידי Windows לאחסון נתונים.
🕒 זמן שלוקח בדיקת כל אחד מהמגזרים בדיסק היא תהליך עמלני, והפקודה CHKDSK /R עשויה לקחת מספר שעות עד שתסתיים. במיוחד אם היא מזהה טעויות ומנסה לתקן אותן. הפרמטר /F לוקח זמן קצר יחסית להשלמה. בדרך כלל התהליך נמשך פחות משעה, אך ייתכן שהוא יארך יותר, תלוי בדיסק ובטעויות ש-CHKDSK נתקל בהם.
❓ מתי להשתמש אם אתה שם לב להשחתת נתונים קלה בלבד על הדיסק שלך ואין נזק לביצועי הדיסק, פקודת CHKDSK /F היא בחירה טובה ומהירה יותר. אם אתה מבחין שהדיסק מתפקד לאט מהרגיל ונתונים נעלמים ומופיעים באופן אקראי, זו עשויה להיות הצדקה להפעלת הפקודה CHKDSK /R.

ללא קשר לפרמטר שבחרת, כדאי לאפשר לפקודת CHKDSK לרוץ עד סופה ולא לכבות את המחשב שלך באופן פתאומי.

כיצד למנוע איבוד נתונים כתוצאה מהפעלת פקודת CHKDSK

לעיתים, הפעלת פקודת CHKDSK יכולה לגרום לאיבוד נתונים. זה מתרחש בדרך כלל כאשר CHKDSK מוצאת מגזרים פגומים בדיסק ומנסה לתקנם. בעצם, איבוד הנתונים הוא נזק נלווה כאשר CHKDSK מזהה בעיות בדיסק שלך ומתקנת אותן.

אף על פי ש-CHKDSK לא תמיד תמחק קבצים בעת תיקון הדיסק, עדיף תמיד להיות זהיר מאשר להצטער. לכן, הנה איך אתה יכול למנוע איבוד נתונים כתוצאה מהפעלת פקודות CHKDSK /R או CHKDSK /F.

הדבר הראשון שאתה יכול לעשות, פשוט להפעיל את פקודת CHKDSK ללא פרמטרים. על ידי כך, CHKDSK רק מציגה את מצב הדיסק, אך לא מנסה לתקן אותו. אבל, בדרך זו, אתה לא באמת מנצל את השימושיות של כלי CHKDSK מכיוון שהטעויות נשארות כפי שהיו.אלטרנטיבה טובה יותר היא לגבות את כל הנתונים שלך לפני כן ואז להפעיל את הפקודות CHKDSK /F או CHKDSK /R, בהתאם לצרכים שלך. אבל, פשוט להעתיק ולהדביק נתונים מכונן קשיח שכבר נפגע יכול להחמיר את הבעיות שלו–ובמקרים מסוימים, זה יכול להיות פשוט בלתי אפשרי. אנו ממליצים ליצור תמונת דיסק של הכונן ולשחזר את הנתונים מתמונת הדיסק, באמצעות תוכנה לבחירתך.

עבור מדריך זה, בחרנו להשתמש ב־Disk Drill משום שהוא מאפשר לך ליצור תמונת דיסק וגם לשחזר נתונים ממנה, כולל ממשק משולב. הוא תואם לכל סוגי אמצעי האחסון, מזהה את כל מערכות הקבצים המרכזיות ומעל 400 פורמטים של קבצים. באמצעות Disk Drill ניתן אפילו לשחזר נתונים אם בכונן אין מערכת קבצים, כלומר, הוא RAW (CHKDSK אינו פועל על כוננים RAW).

תהליך יצירת תמונת דיסק ושחזור הנתונים ממנה הוא פשוט למדי:

שלב 1: השתמש בתכונת הגיבוי ביט לביט ב־Disk Drill

 1. הורד את Disk Drill והתקן אותו.
 2. פתח את Disk Drill, ולחץ על גיבוי כונן תחת כלים נוספים.
 3. בחר את הכונן שברצונך ליצור ממנו תמונת דיסק, ולחץ על גיבוי ביט לביט.מסך גיבוי כונן ב־Disk Drill.
 4. בחר איפה ברצונך לשמור את תמונת הדיסק. שים לב, תמונת הדיסק היא בעצם עותק רך של הכונן כולו, ולכן ודא שיש מספיק מקום פנוי ביעד השמירה. לחץ על אוקי.חלון הגדרות תמונת דיסק ב־Disk Drill.
 5. Disk Drill ייצור את תמונת הדיסק. התהליך עשוי לקחת זמן מה, בהתאם לגודל הכונן.

שלב 2: שחזר נתונים מתמונת הדיסק

 1. פתח את Disk Drill ועבור ללשונית אמצעי אחסון, תחת שחזור נתונים.
 2. לחץ על חיבור דיסק תמונה, עיין בקבצים עבור תמונת הדיסק שיצרת בקטע הקודם, והקלק עליה פעמיים. היא תתווסף ככונן עם תווית "תמונת כונן מחוברת" בממשק Disk Drill.אפשרות לחיבור דיסק תמונה ב-Disk Drill.
 3. בחר את תמונת כונן הדיסק ולחץ על חיפוש אחר נתונים אבודים.אפשרות לחיפוש נתונים אבודים ב-Disk Drill.
 4. לחץ על סקירת פריטים שנמצאו כדי לראות את הקבצים שעל הכונן. תוכל גם לסנן את הקבצים לפי סוג הקובץ הרלוונטי כגון (תמונות, וידאו, אודיו, מסמכים, ארכיונים ואחר).מסך סקירת פריטים שנמצאו ב-Disk Drill.
 5. הרחב את קטע קיימים כדי לראות קבצים שנמצאים כרגע על הכונן. כדי לראות קבצים שנמחקו, הרחב את הקטעים נמחק או אבד ושוחזר.קטעי שחזור נתונים ב-Disk Drill.
 6. בחר את הקבצים שברצונך לשחזר. Disk Drill יציג תצוגה מקדימה של הקובץ שנבחר כרגע, אבל תוכל לבצע תצוגה מקדימה של קבצים ידנית על ידי לחיצה על סמל העין ליד שם הקובץ. לחץ על שחזור ברגע שסיימת לבחור את הקבצים.
 7. רשימת קבצים שניתן לשחזר ב-Disk Drill.בחר מיקום שחזור עבור הקבצים ולחץ הבא.קולטת מיקום שחזור ב-Disk Drill.
 8. Disk Drill יבצע שחזור של הקבצים שנבחרו. ניתן לשחזר עד 500 MB של נתונים חינם בווינדוס. לשחזור נוסף תצטרך רשיון.

כיצד להפעיל את פקודת CHKDSK בצורה נכונה

בחירת הפרמטרים המתאימים והשימוש בתחביר נכון חשובים כאשר מפעילים את פקודת CHKDSK.

כך תפעילו את פקודת CHKDSK בצורה נכונה:

 1. חפש "cmd" בחיפוש של Windows (Windows + S). קליק ימני על Command Prompt > הפעל כמנהל מערכת.
 2. הקלד chkdsk /f או chkdsk /r בקונסולה ולחץ Enter. תוכל גם לסרוק חלקיות מסוימות על ידי שימוש בתחביר chkdsk X: /f (החלף X באות של אותו חלקיון, כמו C:, D:, וכו').
 3. חכה עד שתהליך פקודת CHKDSK יסתיים. הזמן שיידרש ל-CHKDSK להסתיים תלוי בפרמטר שבחרת, וכן בשגיאות שהכלי מוצא בדיסק.

בכוננים שמעוצבים במערכת הקבצים NTFS (מערכת קבצים שזו ברירת המחדל של Windows), אתה יכול להשתמש בפרמטר /i כדי לבצע בדיקה פחות מעמיקה של ערכי האינדקס. זה יקצר את הזמן הדרוש ל-CHKDSK לסיים את הסריקה. הפרמטר /c, גם כן, יכול לחסוך לך זמן על חשבון סריקה פחות מפורטת.

בונוס: לדעת את הפרמטרים השונים שאתה יכול להשתמש בהם עם CHKDSK ואת פורמט התחביר הנכון לכלי, אתה יכול להפעיל את הפקודה CHKDSK /? ב-CMD.

בעיות נפוצות בזמן הרצת פקודת CHKDSK

רבים מהמשתמשים מדווחים על קשיים מסוימים בעת הרצת פקודת CHKDSK.

הנה כמה מהן ואיך אתה יכול להתמודד איתן ביעילות:

 • אין אפשרות לפתוח כרך לגישה ישירה: אם אתה מקבל הודעה זו בעת הרצת CHKDSK, זה מצביע על כך שהזנת אות כונן לא נכון. ההודעה יכולה גם להופיע אם התחביר היה נכון, אך ניסית להריץ את CHKDSK על תיקייה מסוימת בכונן NTFS. כאן, הרץ את CHKDSK על כל הכונן או מחיצת NTFS, במקום על תיקייה מסוימת בו. בדוק שוב את אות הכונן של המחיצה שאתה רוצה לסרוק, באמצעות חלון המשוררין של Windows, ואז הרץ שוב את פקודת CHKDSK עם אות הכונן הנכון.
 • CHKDSK לא יכול לרוץ כי הכרך נמצא בשימוש על ידי תהליך אחר: תקבל הודעה זו כאשר אתה מנסה להריץ את CHKDSK על כונן ה HDD הפנימי של המחשב (שבו נמצאת מערכת ההפעלה). Windows ישאל אותך אם היא צריכה להריץ את הסריקה כאשר המערכת מתחילה מחדש בפעם הבאה. לחץ Y במסך זה והפעל מחדש את המחשב שלך כדי להריץ את CHKDSK. אתה יכול גם לבחור להריץ את CHKDSK מתוך סביבת השחזור של Windows (WinRE).
 • CHKDSK תקוע: CHKDSK לוקח שעות ולפעמים אפילו יום כדי להסתיים (על כוננים גדולים מאוד). לכן, סביר להניח ש-CHKDSK לא תקוע ופשוט עושה את עבודתו. אבל, אם אתה שם לב ש-נורית LED של הכונן הקשיח לא מהבהבת כלל, ייתכן ש-CHKDSK באמת תקוע. במקרה זה, לחץ ESC כדי לעצור את התהליך, והרץ שוב את CHKDSK. אם הבעיה חוזרת על עצמה, הרץ את פקודת sfc /scannow ואז הרץ את פקודת CHKDSK.

מסקנה

בחירת הפרמטרים הנכונים ל-CHKDSK חשובה, כיוון שהיא יכולה לחסוך לך הרבה זמן. זה גם עוזר לך למנוע מעמסה על הכונן בשל סריקות מפורטות שלא היו נחוצות מלכתחילה. ללא קשר לפרמטרים שאתה משתמש בהם, אנו עדיין ממליצים לך לגבות נתונים חשובים לפני הרצת כלי CHKDSK.

שאלות נפוצות

שני הפרמטרים סורקים ותוקנים שגיאות בכונן שלך, אבל הפרמטר /R מבצע סריקה יותר מעמיקה ולוקח הרבה יותר זמן מאשר סריקת /F. אנו ממליצים לך לרוץ את סריקת CHKDSK /F תחילה ולראות אם זה תוקן את הכונן שלך. אם זה לא עוזר, אתה יכול להמשיך לבצע סריקת CHKDSK /R.
הפעלת הפקודה CHKDSK עם פרמטרים כמו /R ו-/F תתקן את השגיאות בכונן שלך. עם זאת, הפעלת הפקודה ללא פרמטרים תציג רק את מצב הדיסק שלך, כלומר, היא תאתר שגיאות אך לא תתקן אותן.
האפשרות הטובה ביותר ל-CHKDSK תלויה בסוג הבעיה שאתה נתקל בה בכונן. אם מדובר בבעיית נתונים מושחתים קלה, ואתה רוצה לבצע בדיקת דיסק רגילה, עדיף לבחור בסריקת CHKDSK /F. אם אתה רוצה סריקה יותר מפורטת, השתמש בפקודת CHKDSK /R, אבל היה מוכן לחכות זמן מה עד שהיא תסתיים.
CHKDSK יכול לסרוק את הכונן שלך (פנימי או חיצוני) כל עוד יש לו מערכת קבצים שמוכרת Windows (הוא לא יעבוד על כוננים RAW). הכלי עצמו יכול מאוד והוא אמור לתקן כל שגיאות מערכת הקבצים והמגזרים הרעים שהוא נתקל בהם.
manuviraj
מנוביראג גודארה הוא כותב תוכן מקצועי עם למעלה מ-4 שנים של ניסיון בתחומו. האובססיה התמידית שלו וניסיונו בטכנולוגיה מניעים אותו ליצור תוכן הקשור לשחזור נתונים וטכנולוגיה לצרכנים.
אושר על ידי
ניסיון של 12 שנים בפיתוח תוכנה, ניהול מסדי נתונים ותיקון חומרה.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required