Jak odzyskać usunięty plik Excela w Windows

Robert Agar
Napisane przez
Zatwierdzone przez
46

odzyskaj plik excel

Wiele firm i osób prywatnych przechowuje cenne informacje w arkuszach Excela. Nagłe uświadomienie sobie, że usunięto lub zgubiono ważny plik Excel, kiedy jest potrzebny na spotkanie, może stanowić ogromny problem. Nie martw się. Pokażemy ci kilka sposobów na odzyskanie usuniętych plików Excel na komputerze z systemem Windows.

Jak odzyskać usunięty dokument Excel w systemie Windows

Zanim wyruszysz w przygodę z odzyskiwaniem danych, upewnij się, że nie zapisałeś pliku Excela w innym miejscu i teraz po prostu nie możesz go znaleźć. Możesz rozważyć przeszukanie komputera w poszukiwaniu pliku, aby sprawdzić, czy nie został po prostu źle umieszczony. Gdy już stwierdzisz, że plik rzeczywiście zniknął, możesz wypróbować te metody, aby go odzyskać.

Metoda 1: Przywracanie usuniętego pliku Excel z Kosza

Pierwszym miejscem, w którym powinieneś szukać usuniętego pliku, jest Kosz systemu Windows. Oto jak to zrobić.

Odzyskiwanie plików Excel z Kosza

 1. Otwórz Kosz, klikając na jego ikonę.
 2. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, z listy dostępnych elementów.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczenie i wybierz Przywróć.
 4. Pliki zostaną przywrócone w ich oryginalnych lokalizacjach. Możesz również przeciągnąć pliki z Kosza do innego folderu lub na pulpit.

Metoda 2: Użyj funkcji cofania systemu Windows

Oto kolejna prosta metoda, która może przywrócić usunięty plik Excela. Używanie kombinacji klawiszy Ctrl-Z cofa ostatnie polecenie wprowadzone na komputerze z Windows. Jeśli wpiszesz to polecenie zaraz po usunięciu pliku, system operacyjny cofnie usunięcie i plik będzie znowu dostępny. Nie zaszkodzi spróbowanie tej metody i może zaoszczędzić ci mnóstwo czasu, jeśli zadziała, więc śmiało spróbuj.

Metoda 3: Wyszukaj zapisane automatycznie lub tymczasowe pliki

Bardzo możliwe, że nie usunąłeś pliku, ale po prostu zapomniałeś go zapisać lub nie mogłeś tego zrobić. Może Twój system uległ awarii, zanim zdążyłeś kliknąć przycisk zapisu. Na komputerze z systemem Windows są dwa miejsca, które możesz sprawdzić, gdzie może znajdować się plik, którego nie udało Ci się zapisać.

Zapisane automatycznie pliki

Jeśli funkcja AutoOdzyskiwanie w Excelu jest aktywna, utracone pliki mogą znajdować się w folderze, gdzie przechowywane są pliki automatycznie odzyskane. Aby wyświetlić nazwę tego folderu, skorzystaj z poniższej procedury.

Ustawienia funkcji autoodzyskiwania w Excelu

 1. W Excelu kliknij na Plik a następnie Opcje.
 2. Kliknij na Zapisz w menu po lewej stronie, aby wyświetlić informacje o tym, jak zapisywane są Twoje skoroszyty programu Excel.
 3. Lokalizacja pliku AutoRecorvery to miejsce, gdzie zapisywane są pliki przywracane automatycznie. Jeśli funkcja AutoRecorvery jest włączona, możesz przejść do tego folderu i wyszukać zagubiony plik. Może on mieć ogólną nazwę, więc upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie pliki w poszukiwaniu tego, który chcesz odzyskać.

Pliki tymczasowe

Plik Excel w folderze tymczasowym

 1. Otwórz menu Start i wpisz %temp% w polu Wyszukiwanie.
 2. Naciśnij Enter, aby otworzyć folder i wyświetlić jego zawartość.
 3. Wyszukaj pliki .xls lub .xlsx. Pliki mogą mieć ogólne nazwy i będzie trzeba je otworzyć, aby sprawdzić, czy są tym, czego potrzebujesz.

Metoda 4: Spróbuj przywrócić poprzednią wersję swojego pliku Excel

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą spróbować przywrócić poprzednią wersję pliku z punktu przywracania systemu. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki.

Odzyskaj poprzednią wersję pliku excel

 1. Otwórz Eksplorator plików.
 2. Przejdź do pliku lub folderu, którego poprzednią wersję chcesz przywrócić.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na elemencie i wybierz Poprzednie wersje z menu kontekstowego.
 4. Wybierz wersję, którą chcesz przywrócić z listy Wersje plików.
 5. Kliknij Otwórz, aby przejrzeć zawartość pliku.
 6. Kliknij przycisk Przywróć, aby odzyskać plik w jego oryginalnej lokalizacji. Zostaniesz poproszony o zezwolenie na zakończenie zapisu pliku.

Metoda 5: Przywróć z kopii zapasowej

Przywróć plik Excel z historii plików

Jeśli masz w zwyczaju wykonywać kopie zapasowe swojego komputera, możesz być w stanie odzyskać utracony plik z nośnika kopii zapasowej. W zależności od wersji systemu Windows, którego używasz, użyjesz Historii plików (Windows 10) lub Backup and Restore (wersje wcześniejsze niż Windows 10). Oba narzędzia oferują intuicyjną pomoc, która przeprowadzi Cię przez proces odzyskiwania. Oczywiście, musisz mieć wykonaną kopię zapasową plików, których odzyskanie jest Ci potrzebne, aby korzystać z tej metody odzyskiwania.

Metoda 6: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych Disk Drill

Jeśli poprzednie metody nie pomogły odzyskać usuniętego pliku Excel, czas spróbować odzyskiwania danych za pomocą Disk Drill. Oto co musisz zrobić.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill dla Windows. Jak wspomniano wcześniej, nie pobieraj i nie instaluj na urządzeniu, z którego został usunięty plik, aby nie nadpisać przypadkowo danych, które chcesz zachować.
 2. Podłącz zewnętrzne urządzenie pamięciowe, jeśli jest to konieczne, i uruchom Disk Drill. Wybierz dysk lub partycję, z której zniknął plik.
 3. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie w poszukiwaniu usuniętych danych.
  Przeszukaj dyski w poszukiwaniu plików Excel
 4. Wyświetl podgląd plików znalezionych przez Disk Drill i wybierz pliki Excel, które chcesz przywrócić.Podgląd plików Excel
 5. Kliknij przycisk Odzyskaj i wybierz nowe miejsce na odzyskane pliki, które nie znajduje się na tym samym urządzeniu, z którego dane zostały utracone.Odzyskaj usunięte pliki Excel

Podsumowanie

Oto i on. Teraz znasz kilka metod, dzięki którym możesz odzyskać usunięty plik Excel na komputerze z systemem Windows. Oprogramowanie do odzyskiwania danych Disk Drill często zadziała, gdy inne metody zawiodą, a darmowe pobranie pozwoli ci zidentyfikować pliki, które można odzyskać.

Ponieważ pliki Excel często zawierają cenne informacje, sugerujemy, aby przyzwyczaić się do regularnego tworzenia ich kopii zapasowych. To zawsze dobry pomysł, aby zrobić kopię zapasową swoich danych. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna.

FAQ:

Odzyskiwanie usuniętego pliku Excel w Office 2007 można przeprowadzić na kilka sposobów.
 • Korzystaj z funkcji AutoOdzyskiwania programu Excel;
 • Skorzystaj z Kosza w systemie Windows lub Śmietnika w systemie Mac;
 • Odzyskaj z kopii zapasowej;
 • Odzyskaj plik za pomocą CTRL-Z lub Command-Z;
 • Przywróć pliki Excel za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych Disk Drill.
Wykorzystaj te kroki, aby odzyskać usunięty plik Excel z pendrive'a.
 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill dla swojej platformy systemowej.
 2. Podłącz pendrive do komputera.
 3. Uruchom Disk Drill i wybierz pendrive z listy dysków.
 4. Skanuj pendrive w poszukiwaniu utraconych danych.
 5. Podglądaj i wybierz pliki, które chcesz odzyskać.
 6. Przeprowadź odzyskiwanie plików.
Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby odzyskać plik Excel w OneDrive:
 1. Zaloguj się do swojego konta OneDrive.
 2. Wybierz Kosz z panelu nawigacyjnego OneDrive.
 3. Wskaż pliki Excel, które chcesz odzyskać i kliknij okrągłe pole wyboru, aby je zaznaczyć.
 4. Kliknij Przywróć.
Oto kroki niezbędne do zabezpieczenia pliku Excel, dzięki czemu bez podania hasła niemożliwe będzie usunięcie elementu.
 1. Otwórz skoroszyt programu Excel i wybierz menu Recenzja.
 2. Kliknij na Chroń skoroszyt.
 3. W pojawiającym się oknie dialogowym Chroń strukturę i okno wprowadź hasło, którego chcesz użyć i upewnij się, że zaznaczone jest pole wyboru Struktura.
 4. Wprowadź ponownie hasło i kliknij OK.
Robert Agar
Pisarz na wolnym etacie, samozatrudniony, specjalizujący się w tematach związanych z technologią. Obszerna wiedza w dziedzinie IT, ze szczególnym naciskiem na backup i odzyskiwanie danych, odtwarzanie po awariach, obliczenia chmurowe, bazy danych i zarządzanie danymi.
Zatwierdzone przez
Starszy Inżynier ds. Odzyskiwania Danych. Magisterium z fizyki, Technologia informacyjna dla eksperymentów naukowych